3-1

2030 da popüler olacak meslekler, gelecek bilimciler tarafından şimdi ve gelecek arasında başarılar ve gelişmeler takip edilerek belirlenmiştir. Beklenildiği üzere sonuçlar çarpıcı. Örneğin Bilgisayarlar ve robotlar tıp ve çiftçilikle akılları zorlayıcı gelişmelerin kahramanı olacaklar. Tıpta yeni gelişmeler görülecek; uzuvlar ve organlar yenilenme imkanı bulacak. Bu ise spor takımları ve askerlik içinde yeni mesleklerin gelişmesine imkan verecektir. Bu “body part maker” “Vücut uzvu yaratıcıları” olarak isimlendirilecek meslekler ortaya çıkacak ve popüler olacaktır.

Mikroskobik düzeyde “nanomedics” adıyla küçük kanser hücresinin bile tedavisine ve hücresel düzeyde hastalıkların diğer direnç gösteren hastalıklara karşı geliştirilen bir alan olacaktır.

Burada sadece 2030 da en popüler olacak 20 meslek belirtilecektir.

 1. Body part maker ( Vücut uzvu yaratıcıları): Sporcular ve askerler için yaşayan vücut uzuvları yaratıcıları.

 2. Nano-medic: Nanoteknoloji (mikroteknoloji) gelişmesi ile sub-atomic (yarı-atomik) tedaviler vücut sağlık ve bakımı için dönüşüm sağlayacak.3-2

 3. Genetik değişim uzmanları ve hücre üreticileri: Hücre değişikliği yapmak veya çiftlik hayvanı ve ürün tasarlamak.

 4. Yaşça büyük bireyler için sağlık danışmanlığı : Yaşlı popülasyon artmış olacak o zamanlarda, biz onların akıl ve fiziksel sağlıklarını düşünmek ihtiyacı hissedeceğiz.

 5. Hafıza artırma cerrahlığı: Sonsuza kadar kullanılabilecek lekesiz bir hafıza yaratmak amacında olan cerrahlar olacak. Doğru kapasite belirlendiğinde, hastalar muhakkak ki artacak.3-3

 6. Ahlak bilimciler: Klonun artmasıyla ve diğer etik – şüpheci uygulamalara süreçte ırmağın aktığı zaman değilde yavaşladığı sığ yerinde ihtiyacımız olacak.

 7. Uzay pilotları, tur rehberleri ve mimarlar: Ayın en uzak yerlerinde yaşamayı sağlayacaklar.

 8. Dikey Yönde üretim yapacak olan çiftçilik: Yeni bir boyutta çiftçilik. Çiftçiliğin geleceği çok hızlı, ivmeyle gelişim gösterecek. Kentsel alanlarda ürün yetiştirmek konusunda gelişim olacaktır. Biz buna dikey yönde çiftçilik diyebiliriz.

 9. İklim Değişikliğini Geri Dönüştürecek Uzmanlar: Ne olursa olsun iklim değişikliğine etkisi vardır. Bu açık bir gerçektir, herkes biliyor ki bize doğa böyle verilmedi, biz bu hale getirdik dolayısıyla geri döndürmenin de bir yolu olmalı. Bu nedenle değişimde uzman bilimcilere ihtiyacımız olacak.

 10. Karantina Uygulayıcıları: Öldükten sonra ortaya çıkan ve yayılan virüslerin karantinaya alacak uygulayıcılar yani “kapıların güvenliğinden sorumlu” olacak kişilere ihtiyacımız olacak.

 11. Hava durumunu denetleyicileri: Hava durumu değişebilir ve olumsuz şartlar gerçekleşebilir bu ise dünyayı etkileyebilir. Kanun koyucuların bu uygulamaları legal olarak kabul etmesine ihtiyacımız olacak, dolayısıyla hava durumu denetmenleri popüler bir meslek hale gelecektir.

 12. Sanal Avukatlar: Uluslararası kanunlar gibi ulusal kanunların yerine başka bir şey koyma gelişmektedir. Avukatlar farklı kanunlarla birçok ülkelerdeki yaşayan insanların başınagelmiş yaşanmış olaylarda uygulanan davalarla üstesinden gelmeye ihtiyaçları olacaktır.

 13. Akıllı Avatarlardan Oluşan Sınıf Hocaları: Akıllı grafikler/çizimler den oluşan avatarlar ders hocaları yerine geçecek, fakat tahmin edildiği üzere insanlar düzenli olarak hocayla öğrencinin karşılaşmasına ihtiyaç duyacak.3-4

 14. Alternatif Araç Tasarımcıları: Şuan ki içten yanmalı motor, sıfır emilim olan araçlar üretim ve tasarım için akıllı insanlara ihtiyaç olacak.

 15. Sıcak Yayıncılar: yayıncının tam karıt anlamında olan Media hızla kişiselleşecek ve biz bu değişimin üstesinden gelmeye ihtiyacımız olacak.

 16. Zayıf Data Onarıcıları: Zayıf data güvenlik amacıyla ortadan kaldırılmaya ihtiyaç duyulacak ve bunları yok edecek kişilere ihtiyaç duyulacaktır.

 17. Dikey Data Düzenleyicileri: Şuanda fiziksel olandan daha karmaşık bir elektronik yaşam mevcut. Bu nedenle sizin e-mailleriniz, kullanıcı hesapları, bilgisayar ekranınızın hepsini daha temiz net bir şekilde tasarlanmasına ihtiyacımız olacak.

 18. Zaman Düzenleyicisi: en öncelikli olarak en önemi meteryaliniz nedir? Değerli taşlar,hisler, para…? Emin olun bazen gözden kaçsa da en önemli meteryaliniz zamanınızdır!

 19. Sosyal Ağ Kurucular: Şu anda yaşadığımız ortama bakacak olursak web jenerasyonu için bir sosyal çalışan gerekliliğinin ön plana çıkacağı şimdiden tahmin edilebilir düzeydedir.3-5

 20. Marka Müdürleri: Ünlü kişiler için var olacaktır. Fakat şimdi herkesin ihtiyacı olma yolunda ilerlemektedir. Pazarlama alanında birçok şey kolaylıkla sindirilecek ve sadece bunu kendi markanızı temsil etmek için kullanacaksınız.

Amerika’da geleceğin meslekleri bu şekilde öngörülürken. Türkiye’de benzer gelişmelerden etkilenmenin yanında kendi uzmanlarını çıkaracaktır. Türkiye’de öngörülen popüler meslekler belirlenmiş ve buna göre üniversitelerde bölüm açılmış ve mevcut öğrenci kapasitesi arttırılmıştır: Bu meslekler: Nöroşirurji, onkoloji, genetik uzmanlığı, gayrimenkul danışmanlığı, spikerlik …

Bunların dışında gelecekte popülerliği ivmeyle artacak olan meslekler şu şekildedir: genetik mühendisi- moleküler biyoloji, fiyatlandırma uzmanları, çevre biyoteknolojisi, gazetecilik, basın ve iletişim, Avrupa birliği ve Avrupa Birliği İlişkileri uzmanı, uluslararası finans, uluslararası ticaret uzmanlığı, metalurji ve malzeme müjendisliği, görsel iletişim uzmanlığı, moleküler biyoloji ve genetik mühendisliği, makatronik mühendisliği, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, yönetim bilişimi ve endüstri mühendisliği. Bunar içinde bize biraz farklı gelen meslekleri kısaca açıklayalım:

Metalurji Malzeme Mühendisliği: Bu meslek, birçok alana yayılmış çok disiplinli bir bilim dalı olarak gelişmesini sürdürmektedir, bu disiplinler; uzay- uçak, çevre, tıp inşaat gibi örneklerle çoğaltılabilir. Verimlilik, enerji, hammadde üçlüsü ile uyum içinde olan üretim süreçlerinin sektöre kazandırılması amaçlandığında direk akla gelen meslek olmaktadır. Tüketicilerin fazla olacağı öngörüldüğü için destek için yeni personel yetiştirilmesi gerekecektir.

Mekatronik Mühendisliği: Dünyada enlem boylam verilerine dayanarak yer tespiti yapan cihazlar ve bunların olmazsa olmaz ihtiyaç haline geldiği günümüzde bu tesislerin bakımı, yenilenmesi ve geliştirilmesi ile kesintisiz üretim yapmaları elzem bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır.