Bazen koruma kalkanımızın düştüğünü hissederiz, bazen zorluklar karşısında yalnız ve çaresiz hissederiz. Bu durumlar duygularımızın bizi yönlendirmesine izin vermiş olduğumuz anlardır. Her zaman dümende kendimiz olmalı ve hayatı daha kaliteli yaşamak için hazırlıklı olmalıyız. Yalnız unutmayalım ki; her öğrendiğimiz bilgi kullandığımız ve hayata geçirdiğimiz sürece tarafımızdan kişiselleştirilmiş olur.

4-1Hedefleri somutlaştırın: Kısa ve uzun vadeli olacak şekilde planlar yapın. Kısa vadeli olan 5 yıllık bir plan olsun ve gideceğiniz yol planınızı aklınızda tasarladığınız şekilde ayrıntılı olarak yazın. Bu sizi gideceğiniz ve gözünüzde büyüttüğünüz yolu ulaşılabilir kılacaktır. Hayallerinizi somutlaştırmak zamanı geldiğinde alternatif yollar da düşündürecektir. Uzun vadedeki planlarınız size yol göstermesi için kullanacaksınız, hedefinizi şaşırmamış ve başka planlarınızı gerçekleştirmek için zaman yönetimine fırsat vermiş olacaktır.

Hatalarınızın Farkına Varın: Hatalar bir kere yapılınca hata değildir, ikincisi hatadır. Ders almayı bildiğinizde hataları özgün örnek vakalara dönüştürebilirsiniz, buda size bir artı değer kazandıracaktır. Hata yapmaktan korkmak sizi hayattan geciktirir, korkusuzca davranın sadece hata olduğunu fark ettiğinizde kendinizi analiz edin.

4-2Hayata Genel Bakın: Sorunların hepsi gelip geçicidir. Sorunların içinde boğulmayın. Sorunların mekanı ve zamanı vardır. Bütün sıkıntıların bittiği an siz tükenmiş olmayın, muhakkak o süreçten çok şey öğrenerek ama yıpranmadan çıkmak sizin farkınız olacaktır. O sorunların sizi gerçek amacınızdan saptırmasına izin vermeyin.

 

4-3Fırsatlara Karşı Hazırlıklı Olun: Her zaman hayatınıza değişik fırsatlar çıkabilir, ama fırsatlar geldiğinde sizin hazırlıklı olmanız önemli, kendinizi gideceğiniz hedefe kanalize edip ona göre donanım kazanmaya çalışın. Bundan sonraki aşama olan karşılaştığınız durumları fırrsata dönüştürmekte sizin elinizde.

Zamanınızı Yönetin: Hayatınızı düzenli yaşamak ve ne zaman ne yapacağınız, yapılması gerekenler somut olarak yazıldığında aklınız bunlarla meşgul olmayacaktır, o sırada düşünmesi gereken ve çözmesi gereken sorunlara odaklanabilir. Zamanınızı daha etkin bir şekilde kullanmak için zamanımızı yönetebilmeliyiz.

Moralinizi Yüksek Tutun: Sosyal paylaşımlarda bulunun, negatif duyguların bünyenizde yer almasına izin vermeyin, hobilerinizden oluşan aktivitelere katılın, pozitif enerjisinden etkilendiğiniz arkadaşlarınıza zaman ayırın, paylaşımlarda bulunun. İstemediğiniz bir teklife rahatlıkla hayır diyebilirsiniz çünkü her şeyden çok önemli olan sizsiniz.

4-4Gülümseyin: Etrafa yüksek pozitif enerjiyle, dolu dolu gülümsediğinizde her şey sandığınızdan daha kolay olacaktır. Karamsarlıklar kırılacaktır, negatif hava dağılacaktır, her şeyin çıkmaz yönleri yüzünüze kapanmayacak yeni kapılar keşfedeceksiniz. Yeter ki ilk gülümsemeyi siz başlatın. Siz hayatın, size güzel bakmasına izin verin.

Sosyal Paylaşımda Bulunun: Çocuklarla zaman geçirmek olayın detaylarında boğulmadan sonuca ulaşmaya yardımcı olur, küçük bir olaydan nasıl mutlu olabileceğinizi hatırlarsınız, zaman içinde boğulmaktan çıkıp anın tadını çıkartmayı öğrenirsiniz. Arkadaşlarınızla buluşunca da onlarda değişik ve alternatif bakış açısı kazanırsınız.

Karşılıklı Motive Olun: Çevrenizdeki arkadaşlarınızla birbirinizi motive edecek şekilde birbirinize farklı yollar ve değişik bakış açılarıyla sadece pozitif konulara odaklanarak konuşun. O kişinin sizi motive etmesine izin verin ve hoşunuza giden pozitif konulardan konuşmaya odaklanın. Algınız olumlu yönde değişecektir.

4-5Mentörünüz olsun: Ulaşmak istediğiniz hedef doğrultusunda size yol gösterebilecek, bu aşamaların benzerini daha önceden başarıyla geçmiş yada başarıya dönüştürmüş olan kişileri örnek olarak alıp o doğrultuda ilerlemek sizin yapabilirim düşüncenizi kamçılayacaktır. Bu da her daim hedefe ulaşma isteklerinizi canlı tutar

Mekan Değişikliği: İsteklerinize ulaşma hırsı sizi yıprattığını hissettiğinizde küçük bir mola olarak seyahat iyi fikirdir her zaman, yeni yerler keşfetmek, yeni yaşantılar tanımak, kendinize birde dış dünya olduğunu ve aslında bütün sorunların anlamsız olduğu hissini uyandıracaktır.

Spor Yapın: İlginizi dağıtmak çıkmaza girdiğiniz konularda size ilaç gibi gelecektir. Vücudunuzdaki enerjiyi sevdiğiniz bir sporla atmak vücudunuza ve moralinize çok iyi gelecektir.

Bedeninize Saygı Duyun: Sağlıklı beslenmeye, spor yapmaya, bakımınıza dikkat etmek sizin özgüveninizi arttıracaktır. Sosyal hayatta algılanma şekliniz de sosyal paylaşımlarla size geri dönecektir. Fiziksel olarak zinde sağlıklı bir görünüş kendinize saygı duyduğunuzun bir kanıtıdır. Unutmayın! Siz önemlisiniz.

4-6Kendinizi Takdir Edin: Hedefleriniz doğrultusunda küçük küçük adımlar attığınızda bile kendinizi ödüllendirmeyi bilin, siziz o anda ne mutlu ediyorsa onu yapın, eğlenin, tatil yapın, arkadaşlarınızla dışarıda bunu kutlayın. Bu sizi bir sonraki adıma geçmek için daha güçlü kılacaktır.