Sesli Düşünelim de konuğumuz  Prof. Dr. Lütfihak Alpkan

Sesli Düşünelim” kategorisindeki çalışmamıza G.Y.T.E. Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Sayın Prof. Dr. Lütfihak Alpkan ile başlamış bulunuyoruz. Sayın Alpkan şuan başarı ve yeniliği temsil eden üniversiteler sıralamasında üst seviyelerde yer alan eğitim kurumlarında içinde İnsan Kaynakları Yönetimi, Stratejik Yönetim, Çağdaş Yönetim Teknikleri, Girişimcilik, Örgütsel Davranış, Bilimsel Araştırma Teknikleri konularında Türkçe ve İngilizce eğitim programlarıyla, yüksek lisans ve doktora programı öğrencilerine eğitimler vermektedir.

Sayın Alpkan’a Yerli ve yabancı kaynaklarda yaptığım araştırmalar sonucu insan kaynaklarında merak edilen ve stratejik öngörü gerektiren sorular yönelttim:

  • Şirketlerin kuruluş amacını göz önüne alırsak, insan kaynakları yatırımının geri dönüş açısından sizce en çok vurgu yapılması gereken insan kaynakları fonksiyonu hangisidir?
  • Önümüzdeki on yılda insan kaynaklarında öne çıkacak fonksiyonlar hangileridir?
  • Stratejik yönden önem arz eden insan  kaynakları yetkililerin başarı gösterebilmesi için sahip olması gereken yetkinlik ve deneyimler konusunda neler söylemek istersiniz?
  • Günümüzde son zamanlarda sergiledikleri farklı duruşlarla kendilerinden sıklıkla söz ettiren y kuşağı nasıl bir yönetim bekliyor ?

Sayın Alpkan’ın yöneltilen bu sorulara verdiği cevaplar, insan kaynaklarına ve günümüz genel yönetim anlayışına yönelik  cevaplar olup, sadece içinde bulunduğumuz şartların sınırlı kalmayıp geniş bir perspektiften bakılarak verilmiş, genele dair yorumlardır. Yani çoğu zaman bizim iş hayatının yoğun ajandasını yaşarken gözden kaçırmış olduğumuz bir bakış açısı!..

Sayın Alpkan’a yaptığımız bu çalışmada bize zamanını ayırıp değerli bilgilerini paylaştığı için teşekkür ederiz.

Not: Herbiri işinin uzmanı olan değerli ekibime teşekkür ederim.