Genel olarak baktığımızda 5 kritik yetenek kategorisi vardır:

12-1İş Becerisi: İşin dinamiklerine ve değerlendirme yapmak için finansal zekaya sahip olmalı, kar ve zarar üzerinde nasıl etkili olduğunu anlamalıdır. Proje ve gelişim yönetim becerisi geniş kategori içinde yer almalıdır.


12-2

Liderlik Becerisi: İnsan kaynakları yöneticisi vizyon ve strateji geliştirebilmelidir. Takımı motive etmeli, yetenekleri yönetmeli ve belirlediği stratejiyle organizasyonda düzeni sağlamalıdır.

12-3

Danışmanlık Becerisi: Organizasyonun içindeki çalışmalarla rekabet içindeki piyasaya odaklılıkla danışmanlık yeteneğinin gelişmesinde insan kaynakları yönetiminin doğru etkisi. Kıdemli iş liderleri yenilikçi deneyimler doğrultusunda çalışıp üst düzeyde yetiştirmek.

12-4

Teknoloji Becerisi: İnsan kaynakları uzmanları geniş düzeydeki ik uygulamaları yetkinlikleri ile ve onların potansiyel gelişmiş sistemleri ile gelişmelidir. Onlar iş planı gelişimi için bilgi uygulamaları yapmalıdır.

12-5

Küresel zihniyet: İşin küresel yönü giderek artmaktadır. İnsan kaynakları küresel rekabet alanını anlamayı gerektirir. İnsan kaynakları liderleri çok dil bilen ve direk diğer kültürlerle çalışma deneyimi olan kişiler yetiştirmelidir.

İnsan kaynakları uzmanlarının direk odaklanması gereken insan kaynakları uzmanlarının özelliklerini tanımlayan ana özellikler şunlardır.

Liderlik becerisi, işin temelli ve anlaşılması, analitik beceri, kolaylaştırma ve uzlaşma becerisi, müşteriler için kullanılacak tasarım ve uygulama cihazları, sürekli öğrenme eğilimi, esneklik, teknolojiyi kendi amaçları ile ilgili kullanmak ve bilgilendirme sistemleri, kar ve zarar düşüncesi …

12-6