zaman yönetimiHer hafta sonu tatilinin ardından aslında yenilenerek geliriz bu bardağın dolu tarafı, boş tarafı birçok işler ve sorumlu olduğumuz görevler bizi beklemektedir. Bunu nasıl düşündüğümüz ve kendinize nasıl enerjiyle döneceği bize bağlıdır aslında.

Genelde yapılan en büyük yanlış, zaman yönetimi yapmadan çalışmanın verdiği zorluklara katlanmaktır. Son14-2 dakikada yapılan rutin işler varken ek işler geldiğinde ekstra zaman boşluğu olmadığı için sıkışılır. Sonunda da hep aynı sonuçlar karşımıza çıkmaktadır, yorucu günden zevk alınmamış halde, ziyan olan koskocaman bir gün hem de haftanın ilk günü. Haftaya muhteşem bir başlangıç yapmak varken böyle bir seçimi kimse tercih etmez sanırım.

Biz hiçbir değişiklik yapmazsak. Hayatımız böylece, rutin, sıkıcı, zorlayıcı ve hızlı akacak. Bu nedenle iki parlak fikir sunmak isterim size.

Dur, Başla, Harekete Geç Testi

Genelde insanlar ancak rutin işlerde boğulurlar, bu nedenle durup şöyle bir ne yapıyorum ben şimdi demek gerekir. Alışkanlık ve bağımlılık yapan işler olduğunu fark edeceksiniz. Bu rutin sizi mutsuz eden şeyin sizin vazgeçilmeziniz ise ilk adım olarak bunu fark etmelisiniz. Kendinizde bu farkındalığı yaratmak ise çok kolay:

 • Bir önceki hafta yaptığınız işlerin listesini çıkarın,

 • Bu yapacağınız işlerin, sizin hedefleriniz ve asıl amaçlarınızla direkt bağlantısını tanımlayın.

 • Bu dinlenme sizi biran durduracaktır.

Bu yerine getirilmesi zor bir iş gibi görünüyor. İlk olarak ne yapmak istediğinizi tam olarak belirlerseniz iş hayatınız çok basite indirgenecek. Bu nedenle bunu yapmaya devam edin ve amacınıza ulaşın. Asla yarıda bırakmayın, bu sizin zamanınız.zaman yönetimi time management

Bu üç adım büyük fırsatların oluşmasını sağlayacaktır. Bu konuda başarıya ulaşmanız sadece isteğinizin düzeyine bağlıdır.

Dur

Bir sonraki engel hayatınızdaki her şeyin vazgeçilmeziniz haline geldiği için durduracak hiçbir şeyi bulamamanızdır. Özellikle bu uygulamayı yüksek düzey düzeyde gerçekleştirdiğiniz yetkililerle yapabilirsiniz, ajandanızda büyük bir zaman dilimini ayırdığınız toplantı zamanını bu uygulamayla iyi yönettiğinizde sizin değerli zamanınızın %20 sini kazanmış olacaksınız. Bu nasıl olacak?

 • Bekleyen işleri yapmak yerine emailleşmeyi bırakın,

 • Rutin ve amaçsızca hayatınızda yer alan kendini tekrarlayan işleri yapmaktan vazgeçin,

 • 7 / 24 ulaşılabilir olmaya dur deyin,

 • Raporlama yaptığınız sorumlu olduğunuz kişiden her şeyi kontrol etmesini istemekten ve sürekli imza istemekten vazgeçin,

 • Aynı işi yinelemeyi bırakın,

 • Diğer çalışanlarla gereksiz yere tahminler üzerine fikir yürütmekten vazgeçin,

 • Kontrolünüzde olmayan şeyler içi endişelenmeyi bırakın

14-4

Başla

Konuşmalar genellikle “Ben hiç kimseye hayır diyemiyorum” diye yakınmayla başlar. Karşınızdaki zaten sizin hayır diyemediğinizi biliyordur. Sonunda da “En son ne zaman hayır dediğimi hatırlamıyorum” diyerek biter. Evet demeye başlamak önemli birşeydir, faka neye evet dediğinizi belirtmeniz gerekir.

Hayır diyebilmek bir sanattır :

 • Başkaları için yaşamayın,

 • Diğer insanların “hammallığını” yapmayın,

 • Kendi kararlarınızı başkalarının yapmasına izin vermeyin,

 • Bilgilerinizi ve düşüncelerinizi paylaşın,

14-5İnsanlar sizin onlara yardım etmeye çalıştığınızı anlarsa, hayır demeniz kolaylaşacaktır. Sadece unutmamalısınız ki, hayır kelimesinin tek anlamı “hayır” demektir, bu ise tavrınızın arkasında durmayı gerektirir.

Devam Et

14-6Sizin bu uygulamayla hayatınıza yerleştirdiğiniz dengeyi devam ettirmeniz anlamındadır, Siz hayatınızın düzenli ilerlemesini hak ediyorsunuz. Uzakta tutmaya çalıştığınız işlerin sizin kontrolünüz dışında hayatınıza girmesine izin verirseniz işlerinizi durdurun. “Devam et”, sizin hayatınızdaki sembol bir söz olsun ve kaliteli yaşamına devam et manasına gelsin. Bunu aklınızda bu şekilde kodlayın.

Yalnız bilmelisiniz ki, bunu gerçekleştirmek için anınızı yaşamayı bilmeniz gerekmektedir. Anı yaşa.

Anı yaşa deyimi, koçların ve mentörlerin söylediği ve sürekli değindiği bir noktadır. Şuanda gerçekleşenden bahsederler. Burada ve şuan… Bu sözü kim duyarsa, bir silkelenip kendine gelir ve ana odaklanmaya çalışır. Bu insanlara verebileceğiniz çok güzel bir hediyedir. Anı fark ettirmek! Bunun anlamından emin değilseniz oyun oynarken çocuklara bakın.

14-7Anda olmak çok iyi bir karardır, çünkü insanlar sürekli bir sonrakiyi planlamak ve hayalini kurmayla zamanlarını geçirirler, anı kaçırırlar. Yarınlar uğruna bugünü yaşayamazlar. Unutulmamalıdır ki, dünün yarını bugündü ama bugünde yarını düşünüyorsunuz. Yarınlar uğruna bugününüzden olmayın. Yarınlarınızı oluşturan bugünlerdir. Bugüne odaklanın.

Şuan anı yaşamak için en doğru zaman. Başlangıç noktanızı başka bir güne ertelemeyin. Artık düşünme şeklinizde bir değişiklik yapın. Evet. Şuan ve şimdi!