les-brownHayatınızı değiştirecek olan belki de sadece bu videodur. Hayatta insanların büyük bir karar verip şöyle bir silkelenip kendilerine gelmelerinde belki bir film, bir kitap, bir söz etkili olabilmektedir. Burada sizinle özellikle paylaşmak istediğim video ise dünyanın en iyi motivasyon konuşmacısı olarak bilinen Les Brown’a ait.

Les Brown’un ibretlik bir hayat öyküsü var. Aslında küçüklüğünde eğitilebilir zihinsel engelli teşhisi konan birisiydi. Bir gün bir arkadaşını beklemek için gittiği okula da kapıda beklerken ders anlatan hocanın onu içeriye çağırıp soru sorması karşısında, kendisinin bu özel durumu söylemesi karşısında hocadan onun hayatını değiştirecek sözünü duyuyor: “Birilerinin senin hakkındaki düşüncelerinin, senin için hakikat haline gelmesi gerekmez” Bunun üzerine bulunduğu durumu hiçe sayarak öğrenmeye çabaladı, okuduğu okulda üst üste kalmasına ve yaz okuluna gitmek zorunda kalmasına rağmen vazgeçmedi.

Bu hoca genel mizacı itibariyle herkese onlardan büyük beklentiler olduğunu söyleyen birisiydi. Les Brown bir gün hocanın bir topluluğa onu anlatır gibi: “Sizde olağanüstü bir şeyler var. Eğer sadece birinizin bile kendisine, gerçekten kim olduğuna bu dünyada neler ürettiğine, bir bakacak olursa bu dünya asla aynı yerinde durmaz. Ailenizi, okulunuzu ve hatta yaşadığınız toplumu gruplandırıp milyonlarca insanın hayatına ulaşıp etki edebilirsiniz demiştir.”

Les Brown konferans çıkışında tekrar hocası Mr. Washington’la görüşmek için yolunu beklemiş ve küçük bir özgüven yinelemesi için teyit almak istercesine, hocanın yanına giderek, kendisinin kız kardeşleri kadar zeki olmadığını, yavaş hareket ettiğini ve genel anlamda başarısız olduğunu hatırlatarak “Bu anlattığınız kişi ben olabilir miyim?” demiştir. Bay Washington’un cevabı: Durumunu yorumlayarak “Derslerde aldığın notların senin hayatta kim olduğunu ve hayatta üretebileceklerini belirlemez” demiştir. Bunun karşılığında Les Brown tek amacının annesine bir ev almak olduğunu söyler. Bay Washington ise ona “Bunu yapabilirsin” diyip kalabalığa karışır.. Les Brown biraz düşünerek, özgüveni güçlenmiş bir şekilde “Bay Washington ben bunu başaracak kişiyim efendim” der.

Bu karşılaşmadan sonra hayatında başarılar dizisi yaşanmıştır. Les Brown hayatında ilk kez iftihar listesine girmiştir. Kendi resmini bilinenden farklı tekrar çizmek için cesaretlenmiştir. Şartların kendisini sınırladığı durumdan sıyrılarak kendine farklı geniş bir bakış açısıyla bakıp şans vermeye karar vermiştir.

Yıllar sonra Miami’de yerel televizyonda “Hak Ediyorsunuz” başlıklı beş program yönetti.

Bu başarıların ardından Bay Washington bir gün Detroitten onu aradığında görüşme aynen şöyle gerçekleşmiştir.

-Bay Brown’la görüşebilir miyim lütfen!

-Kim arıyor?

-Sen kimin aradığını biliyorsun

-Oh Bay Washington bu sizsiniz!

-Sen başaracak kişiydin öyle değil mi!

-Evet efendim. Öyleyim!

Şimdi mi? Annesine sadece bir ev almak hayali olan o kişi, saatlik ücreti 20.000 $ . O şimdi dünyanın en iyi motivasyon konuşmacısı olan Les Brown…