21-1Düş kurun!.

Hedef çabaya değer olmalıdır. İki önemli unsur var bu konuda; birincisi varış noktanız gittiğiniz yer, diğeri süreç hedefi yolculuğunuz, hedefinize nasıl ulaşacağınız.

Hedef belirlemede birkaç önemli ana öğe vardır. Bunlar:

 1. Hedefler olumlu cümlelerle kurup belirleyelim: Neyi istediğinizden emin olun, sabitleyin, istemediğini veya olumsuz cümlelerden sakının... Beyin gücünün etkisi çok büyüktür, pozitiflikler yükleyerek bir hedef belirlerseniz, beyin gece gündüz o hedefe varmak için size sorunsallar üretir, her türlü sorgulatır, hedefinizi benimseyin ve onun gerçekleşeceğine inanın, Sigara içmemek bir hedef olamaz çünkü hedefinizi her hatırladığınızda eş zamanlı olarak sigarayı da hatırlarsınız. Şimdi Soralım kendimize!
  Ne istiyoruz? , Neyimiz olsun isterdik?
  21-2

 1. Hedefi somutlaştıralım: Hedefi açık ve belirli hale getirmek önemlidir. Soyut hedefe odaklanmak zordur. Sizi motive etme gücü azdır.
  Tam olarak ne istiyoruz? Ne kadar zaman sonra olacağını öngörüyoruz?, Biz ne zaman sonra olsun istiyoruz?, Hedef için ne kadar süremiz var?

 1. Başarı yolunuzda geri bildirimleri nasıl elde edeceğimizi belirleyelim: Sürekli hedef odaklı olmak mutlu olmak için çok önemlidir. Gideceğiniz yolda küçük olumsuzluklar içinde boğulmadan farklı yollara sapmamanız için olmazsa olmaz bir kural. Hedefinizden şaşmayın.
  Hedefimize ulaştığımızı nasıl bileceğiz?
  Yol boyunca hangi yol haritasıyla gideceğiz?
  Hedefimize varacak yolda olduğumuzu nasıl bileceğiz?
  Hangi sıklıklarla kontrol ediyor olacağız?

 1. Kaynaklarımız için plan yapalım: Kaynaklar belki, kitaplar belki çok değer verdiğimiz bir birey, belki sizin hedefiniz için belirlediğiniz bir idol, belki de sadece kabiliyetleriniz olabilir.
  Hedefimize varmak için hangi kaynakları kullanmalıyız?
  Mevcut olan kaynakların kontrolünü yaptık mı?
  Hedefimize ulaşmak için kaynakları nereden bulacağız?
  21-3

 1. Beklemek yok harekete geçmek için doğru zaman şimdi!: Çoğu zaman hayal kurmak kolaydır işin analiz kısmı düşüncede tamamdır ama harekete geçmek için çekingen davranılır. Ama bu konuda çocuklar gibi olmalıyız. Çocuklar hayal ederler pelerin takarlar artık süpermendirler. İşte eyleme geçmek hızı bu kadar çabuk ve inançla olmalıdır.
  Bu hedefler bizim kontrolümüzde mi?
  Tam olarak ne yapacağız?
  Bu hedefe ulaşmak için ne yapacağız?
  Hedefimize ulaşmada kim bize yardım edebilir?

 1. Daha kapsamlı sonuçlara dikkat edelim: Hayallerimizin gerçekleşmesi aşamasında birçok etkisi olacaktır, bunların öngörüsünü önceden yapmalıyız, kontrol altına almalıyız.
  Çevremiz için etkileri neler olacak?
  Toplamda maddi ve manevi sonuçları nelerdir?
  Hedefiniz için nelerden vazgeçebiliriz?
  Sonucu elde ettiğimide hangi dengeler değişicek?
  21-4

 1. Eylem planı hazırlayalım: Düşü hedef haline getiren eylem için düşünmektir. Düşlerimizi ayaklandıralım. Bunun için motivasyonumuzun olması gerekir. Hedeflerin zorlayıcı olması gerekir. Hedefleriniz ne kadar zorlayıcı olursa olsun bunun gerçekleşmesinin mümkün olacağına dair düşünmeniz gerekir. Eylem planı, hedefine küçük adımlara böler. Seyahat haritanız hazır hale getirin.

ŞİMDİ HEDEFE YOLCULUK BAŞLASIN!..