çinÇİN

Çinliler bir iş toplantısına geç gelmeyi karşıdaki kişiye hakaret olarak görürler. Toplantı talepleri için en uygun zamanlar Nisan- Haziran ve Eylül-Ekim arasıdır. Tutucu iş kıyafetleri oluk renklerde olmalıdır. Parlak renkler hiç hoş karşılanmaz. Özellikle iş kadınları kısa topuk hatta düz ayakkabıları tercih etmelidir. Çünkü çoğu kişiden daha uzun kalacağınız kesin. Yüksek topuklara sadece diplomatik resepsiyonlarda izin var. Smokin iş giysisinin bir parçası değildir.

Negatif yanıtlar hiç hoş karşılanmaz, “hayır” yerine “belki” veya “bakalım” ifadelerini kullanmanız gerekir. Çinli iş ortağınız “Çok sorun değil” diyorsa, ortada hala problem var anlamındadır. Yaşınızı, gelirinizi ve evli olup olmadığınızı sormaktan hiç imtina etmezler. Birkaç kelime Çince öğrenmeniz çok dikkat çeker ve hoş karşılanır. Çin’in havasından ikliminden, coğrafyasından, ve Çin’de yaşadığınız pozitif deneyimlerden bahsetmenizde fayda var.

Çince isimler batıda olduğundan farklıdır. İsimler soyadı ve ön ad olarak dizilir. Kişilere hitap ederken unvanlarıyla hitap etmeye gayret edin. Ve komünist değilseniz, kimseye “yoldaş” demeyin. Yazılı sunumlarda siyah beyaz renkleri tercih edin. Çin kültüründe negatif anlamlar içerecek renkleri kullanma riskine girmeyin. Çinliler dışarıdan gelen bilgilere karşı son derece dikkatlidir. Ciddi bir yüz ifadesi Çinliler için çok önemlidir. Soğukkanlılığın kaybedilmesi ya da utanmaya sebebiyet vermek bir toplantının faciayla sonuçlanmasına sebeptir.
çin gece fotoğrafıKartvizit verme ve kabul etme bir ritüeldir. Şirketinizin büyüklüğünü belirtecek ifadelere yer verin ve altın renklerin kullanılmasına dikkat edin zira Çin kültüründe altın rengi saygınlığın ve güvenilirliğin simgesidir. Hediye bir rüşvet ya da yasak olan bir şeyi ifade edeceğinden vermekten kaçının.

Ziyaretiniz öncesinde teklifinizden en az 20 kopya yapılmasında fayda vardır. Sunuş materyalleriniz siyah ve beyaz olmalıdır. Renkler bu kültürde farklı anlamlar içerebilir ve çoğunluğu olumsuz anlama gelebilir. Komünist parti inancı bütün müzakerelerde etkisini göstermektedir. Çin iş kültüründe toplumcu düşünce geçerlidir, hatta özel sektörde dahi bunun etkisini görmek mümkündür. Çinliler kartvizit değiştirme konusunda çok isteklidirler, bu yüzden görüşmeye gitmeden önce yanınızda bol miktarda kartvizit götürmeyi ihmal etmeyiniz. Kartlarınızın bir yüzeyi İngilizce hazırlanıp, diğer yüzünün de Çince hazırlanmasında fayda görülmektedir. Kartınızı iki elinizle takdim ediniz ve Çince yazılı kısmın alıcının tarafında olmasına dikkat ediniz.

çin gökyüzünden fotoğrafÇin kültüründe tevazu erdem sayılmaktadır. Abartma kuşkuyla karşılanmakta olup, birçok durumda araştırmaya neden olmaktadır." Ününü Korumak" felsefesi, Çin kültürünün daha iyi anlaşılması açısından önemli bir kavramdır. Çin kültüründe bir kişinin gelecek işlerini yürütebilmesi ününü korumasına doğrudan bağlıdır. Karşı tarafı utandıracak bir durum yaratı lması veya sükunetin ortadan kalkması, kasten olmasa dahi müzakerelerin felaketle sona ermesine neden olabilir. Çin iş protokolüne göre, kişiler toplantı odasına hiyerarşik bir sırada girerler. Çinli odaya giren ilk yabancıyı, grubun başı olarak kabul etmektedir. Hiyerarşi konusuna bu kadar önem verdikleri için, sizin adınıza görüşmeleri yürütecek organizasyonunuzda kıdemli bir kişiyi yanınızda bulundurunuz. Çinli de aynısını yapacaktır. Grubunuzda sadece kıdemli olan kişilerin tartışmalara katılmasına müsaade edilir. Daha az kıdemli bir kişi tarafından müdahale edilmesi Çinlinin şok olmasına neden olabilir.
Çinliler avantaj sağlamak için görüşmelerin belirlenen sürelerin de üzerine çıkması için çaba sarf edebilirler. Ziyaretinizin son gününde, her şeyle ilgili olarak tekrar görüşmek isteyebilirler. Sabırlı olun, hislerinizi karşı tarafa belli etmeyin, gecikmeleri sükunetle karşılayın. İlaveten, toplantının bitiş müddetlerinden bahsetmeyin.

Toplantının bitiminde, Çinli görüşmeciden önce ayrılmanı z beklenir. Amaçlarınıza ulaşmak için birçok defa seyahat yapmanız gerekebilir. Çinli işadamları bir işe başlamadan önce çok kuvvetli bir ilişkinin kurulmasını tercih etmektedirler.
Kontrat imzalansa bile, Çinliler kendileri için daha iyi koşulları oluşturmak için baskılara muhakkak devam etmek isteyeceklerdi, önceden bunun bilinmesinde fayda var.

endonezyaENDONEZYA

Endonezyalılar sizinle hemen arkadaşlık kurmak isteyeceklerdir, siz de onların bu isteklerine karşılık vermenizde fayda vardır. Onlara saygı gösteren ve içten davranan kişilerle iş yapmak isteyeceklerdir. Sunuş malzemenizin ve şirket tanıtım broşürünüzün Bahasa Endonezcasına tercüme edilmesi gerekmektedir. Ayrıca resmi bütün temasların bu dilde yapılması gerekir. Bu dilin kullanımı reklamlarda ve yayınlarda zorunludur. Devlete ait kurumlarda İngilizce konuşulsa dahi, toplantılarda Bahasa Endonezyacası konuşulmaktadır. Ancak toplantılarda İngilizce bilen tercümanlar bulunmaktadır. Endonezya iş kültürü oldukça hiyerarşik bir yapıya sahiptir. Eğer bir görüşme veya delege grubunun bir parçası ysanız sıradaki yerinizi alınız, çünkü ilk önce çok önemli şahıslar tanıştırılacaktır. Eğer karşı tarafa iki kişiyi tanıştırıyorsanız ilk önce en önemli olan kişiyi takdim ediniz. Kartvizitlerinizi renkli ve kabartmalı yapmanız iyi bir hareket olacaktır, çünkü Endonezyalılar bu tür süslü kartvizitleri sevmektedirler. Kartınızın bir yüzünün Bahasa Endonezyacası na tercüme edilmesi iyi bir izlenim bırakacaktır.

Kartvizitinizde isminizin ve pozisyonunuzun doğru bir şekilde ifade edildiğinden emin olunuz. Kartvizitinizin özellikle işinizi, unvanınızı ve niteliklerinizi içermesine özen gösteriniz, Endonezyalılar kartvizitlerine bütün bu bilgileri koymaktadırlar. Aynı zamanda soyluluk göstergesi olan unvanları varsa bunları da kullanmaktadırlar. İlk el sıkışılmasından ve tanışılmasından sonra hemen kartvizit değiştirme işlemine başlamanızda fayda vardı r. İlaveten, kartvizitinizin sağ elle ve alıcının yüzüne doğ- ru gelecek şekilde uzatmaya gayret ediniz. Birisinin kartvizitini alınca, kartı dikkatlice incelediğinizi gösteriniz ve kart muhafaza yerine koymadan önce görüşlerinizi iletiniz. Çünkü kartı alıp incelemeden hemen cebinize koymanız saygısızlık olarak kabul edilebilir. Toplantılar çok resmi geçmektedir. Endonezyalılar odaya hiyerarşik sırada girerler ve yerlerini alırlar. Sizin de bu tören bitene kadar ayakta durmanız gerekebilir. Nezaket Endonezya’da başarılı bir iş ilişkisinin oluşturulması açısından çok önemlidir. İş ilişkileri sizin alışkın olduğunuzdan çok daha yavaş ilerleyebilir.

Verimlilik, zamanında bulunma ve iş bitiş tarihleri konusuna daha az önem verilmektedir. Endonezya’da esnek bir zaman kavramı geçerlidir. Bu yüzden sakin ve sabırlı olunuz. Endonezya iş kültüründe fertten ziyade, grup kararları daha önde gelir.

Kişilerin kimliği grubun altındadır. Yöneticilere aşırı derecede saygı gösterilir ve onların hareketlerindeki hatalar görmezden gelinir.  

hindistanHİNDİSTAN:

İlk tanışmalarınızda kartvizitinizi mutlaka sununuz. Kartvizitinizin herhangi bir Hint diline tercüme edilmesine gerek yoktur.

İş ilişkilerinizde bir Hintli aracı kullanmanızda fayda vardır. Toplantılarınıza Hintli bir meslektaşınızı da götürebilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak da karışık Hint bürokrasisini çok iyi bilen birisini kiralayıp bürokrasideki işlerin takibinin daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlayabilirsiniz.
Hint Toplumu aşağıdaki üç toplumdan oluşmaktadır.

1.Sindhis 2.Marwaris 3.Gujratis

Hindistan’daki iş hacminin büyük bir çoğunluğu aile kaynaklıdır. Şirketteki kardeşlerle görüşebilirsiniz, ama en son kararı yine de ailenin en büyüğü verecektir.
Hindistan’da her şey tartışılabilir. Temasınızı farklı birçok firmayla yürütünüz ve sonunda gerçekçi fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Kuvvetli ve birbirini tutan bir sosyal yapıya sahip oldukları için, hayat hakkında fazla endişelenmezler çünkü toplumdaki herkes kendi yerini ve çalışma yerini kabul etmektedir.

Bütün kararları patron alır ve sorumluluğu üstlenir. Bundan dolayı, ast kişilerin sorumluluğu kabul etmek için isteksiz oldukları görülecektir. Patron tarafından üzerlerine çok büyük baskı olduğu için, kalifiye işçiler bile liderlik pozisyonu kabul etmez.

Arkadaşlık ve akrabalık herhangi bir konuda uzmanlaşmaktan daha fazla önemlidir.
Talimatlarınızın takip edilmemesinin sonuçlarının tam olarak kimin sorumluluğunda olması gerektiğinin başlangıçta belirtilmesinde fayda vardır. Konu hakkında kötü düşüncenizi veya duygunuzu gülümsemeyle kapatmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bu kültürde üniversite mezuniyetine ve derecesine büyük saygı gösterilir. Hintliler doğrudan “ hayır” demekten hoşlanmamaktadır. “Hayır” kelimesi Hindistan’da yanlış anlamlara çekilebileceği için kaçamak cevaplar nezaket kuralları içinde hoş karşılanmaktadır. Eğer bir davet alırsanız "No, I can't." gibi doğrudan cevaplar yerine "I'll try" veya "We'll see" gibi belirsiz cevaplar verilmesi daha uygun karşılanacağını öngörüyoruz.
Eğer patronsanız, sizin varlığınıza çok önem verilecektir. Görüşmeleriniz de en üst seviyede devam edecektir. Buna önem veriyorlar bilginiz olsun.Eğer Hintli olan kişi gülümsüyorsa ve başını refleks olarak arkaya doğru getirirse bu hareketinde “Evet” anlamı çıkarılabilir. Özellikle Hindistan’ın güneyinde yaşayan kişiler başlarını ileri geri hızlı bir biçimde oynatırlarsa “Evet ne söylediğinizi anlıyorum” anlamı çıkarılabilir.

Size herhangi bir yiyecek teklif edildiğinde hemen kabul etmeyiniz, daha sonra gelecek ikinci ve üçüncü tekliferinde kabul edebilirsiniz.
Bu arada önemli bir nüans aynı şeyi içecek için söyleyemeyiz, içecek tekliflerini reddetmeniz kabalık olarak kabul edilmektedir.  

Hintliler birinin dakik olmasını ve taahhütlerine sadık kalmasını takdir ederler. Ama birçok Hintli söz verdiği saatte olmak konusunda rahat davranır. Çünkü bir Hintlinin zihninde zaman, bir bireyin aktivitelerini planlamasında ve yönlendirmesinde objektif bir kıstas değildir.  Birçok Hintli için planlar ve takvimler diğer insanlara ve olaylara göre rastlantısal bir şekilde değişir, değişebilir. Dolayısıyla aylar öncesinden belirlenmiş bir randevuyu birkaç gün öncesinden teyit etmek faydalıdır. Hintli bir işadamıyla buluşacaksanız kendinizi son dakika değişiklikleri için hazır bulundurmanız gerekmektedir. Her an planı değiştirebilirler.

Hintli iş çevrelerinde giyim kuşam tarzı son yıllarda tarz değiştirdi. Özellikle IT sektörüyse söz konusu olan t-shirtler, bluejean’ler ve sneaker’lar normal karşılanır. İş toplantılarında bile çok çeşitli ve alakasız konulardan sohbet etmek adettendir. Kriket, politika, dinler en sevdikleri konular arasındadır. Hintliler genelde sıcak ve hoşsohbet insanlardır ve özel konularda diğer kültürlere oranla daha az hassaslardır.

Hintliler fikir ayrılıklarını çok nadir olarak direkt şekilde belli ederler. Fikir ayrılığını çok açık şekilde ifade etmek düşmanca ve saygısızca bulunur. Hintliler yaygın şekilde İngilizce bilirler ancak telaffuzları konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Bir toplantıda İngilizce aksanının anlamakta zorlandığınız birine cümleyi tekrar etmesini istemekte bir sakınca yoktur.

hong kongHONG KONG

Nüfusun çoğu Çinli olmasına rağmen Hong Kong’un kültürü Çin’in geri kalanından oldukça farklıdır. Bu ayrımı iyi bilerek gidin. Genelde iş toplantıları tam zamanında başlar. Dakiklik bir saygı göstergesidir. İş kıyafetlerinin erkeklerde koyu renklerde olmasını talep ederler. Sakın mavi ya da beyaz giymeyin çünkü bunlar ölümü ve yas tutmayı temsil eder. Çinliler sohbetlerinde çok diplomatiktir ve kişiyi rahatsız etme ya da utandırma potansiyeli taşıyan konulardan titizlikle kaçınırlar. Hong Kong ününü endüstrileşmesine, hızlı ticarete, risk almaya ve verimliliğe borçludur. İş yapma anlayışı Amerikan kültürüne yakındır. Kartvizitinize uzatın ve karşınızdaki kişinin okuyabilmesi için zaman tanıyın. Hong Kong’lu birine topluluk içerisinde negatif bilgiler vermekten kaçının ve yalnızken tartışın. Kişiler için unvanlar ve meslekler çok önemli olduğundan, kişilere hitap ederken buna dikkat edin.