1Kendin olmak her zaman tercih edilen ama zor olandır. Liderlik ise üstlenilmiş bir rol gibi görünebilir. Modern yönetim sisteminde nadir görülen bir özelliktir. Otantik liderlik modelli ise 2003 yılında Authentic Leadership adıyla konuşulmaya başlanmıştır. Çok farklı bir liderlik olduğu için genel anlamda kabul edilen eğilimleri şu şekildedir.

1-) Samimi ve aklı başında davranırlar: Otantik liderler, kendi güçlerinin de, sınırlarının da, duygularının da karşısında bireysel farklılık yaşarlar böylelikle kendilerini gerçekleştirirler. Takipçilerine kendileri gibi görünmek isterler. Halk arasında yada özel üst düzey bir toplantıda ayrı tutum sergilemezler, kendilerini her zaman doğal olarak aynı görünmesine önem verirler. Hiçbir zaman kendi hatalarını saklamazlar, zayıf yönlerini göstermekten kaçınmazlar. “Kendini Gerçekleştirme”nin hiçbir zaman tamamlanmayacak uzun bir yolculuk olduğunun farkındadırlar.

22-) Sonuçlara odaklıdırlar ve misyonlarını yönetirler. Kendi çıkarlarının yolunda organizasyonun hedefleri ve misyonlarını koyabilirler. Sonuca ulaşmak için işi takip ederler. Bu lider takipindekiler kendi güç, para veya egoları için değil de sonuca ulaşmak için iş yaparlar.

3-) Kendi kalbinin sesine kulak verirler: Mantık değil de duygusal özellikleri onlara yön verir. Kendi duygularını, hassasiyetlerini yansıtmaktan ve çalışanlarıyla iletişim kurmaktan çekinmezler. Bu otantik liderler çok hassastır anlamına gelmez. Aslında direkt tavırlarında başarılı sonuçlar için kritiktir. Fakat: zalimce empati kurmaktan kaçınıp, dürüst olunması şartıyla …

34-) Uzun döneme odaklanırlar. Otantik liderlere ait Bill George’un modelinde anahtar doktrin; uzun dönemli ortakların diğerlerine odaklanılır, 3 aylık ya da kısa dönemli tahminlerle ilgilenmez. Bir örnek verecek olursak: Medtronic’in Ceo’su Bill George, amazonda 4 yıldır bu şekilde bir tutum sergilemiştir. Başarısı buna bağlıdır.

Bu liderlik modeli New York Times’ın kısa zaman önce yayınladığı bir liderlik modelidir. Kapitalist ekonomide tutan bir liderlik modeli midir!, açıkçası tartışma götürür bir konudur…