Ceo’nun ilk odaklanacağı şey nedir? :

Kendi değerlerini ve vizyonunu yönetmek!

Ceo’lar uzun zamandır devam eden evrensel olarak söylenen haliyle onların bir numaralı önem verdikleri işler kendi vizyonlarını ve değerlerini yönetmektir. Aynı zamanda genel olarak yakındıkları şey, rollere uygun olarak insanların hızlı hareket etmemeleridir.

Geri yansıtmak: Ceo’lar genelde pozitif ve negatif ortamlarda nasıl hitap edileceğini, izleyicileri nasıl şaşırtacaklarını düşünürler. Bu ikisinde de nasıl başarılı olacaklarıyla ilgili akılları hep meşguldür. Onlar ayrıca kendilerinin daha az farkındalardır, ama bunun aksine hayal etmede ve bunlar için olanaklar sağlamada daha iyidirler.

Micheal Porter’ın yeni CEO’ların fark yaratan özelliklerinden 7 özellik vermiştir:

1-) Bir şirketi hemen yönetemez,

2-) Çok pahalı isteklerde bulunur,

3-) Gerçeğin nasıl olduğunu hemen bilmesi zordur,

4-) Her zaman bir mesaj vermelidir,

5-) CEO’lar patron değildir ve bunun bilincinde olmalıdır,

6-) Memnuniyet verici ortaklar hedefe giderler,

7-) CEO sadece insandır,

Bunların dahası, onların önerdiği, günlük işlerden çok, CEO içeriği olan organizasyonlar yönetmeyi, öğrenmelidir. Yönetmek için önce hiç kimseye danışmadan kendi pozisyonun gerektirdiklerinin farkında olmak gerekir. Lider, vizyon ve değerleri öğrenmede hızlıdır. Başarıya ulaşmak için enerjiye morale yani yakıta ihtiyaç vardır.

Vizyon ve Değerler: Hayatı inşa eden düşüncelerdir, inanmazsan hayal edemezsin. Dolayısıyla istediğinden gerçekten emin olmalısınız. Vizyonunuzu net olarak belirleyip ona göre hareket edilmelidir.

doğru çalışma arkadaşlarıDoğru İnsana Yatırım Yapmak: Başarılı liderler, doğru insanı bulmaya, onları elde etmeye, onları doğru pozisyonda, doğru işe yerleştirmek ve olmadığını anladığında da gitmesine izin vermek üzerine odaklanır. Liderler her şeye vakıf olmak konusunda özellikle teknik anlamda yetersiz olabilir ama diğer rollerin nasıl oynanması gerektiğini bilir ve nasıl yapılması gerektiğini iyi bilmek durumundadır.

Yakıt Çok Önemlidir: Çalışanların çabalarını onlara pozitif enerji verecek şekilde yönlendirilmesi gerekmektedir. Çalışanlar her daim bu şekilde bir davranışa ihtiyaç duyarlar. Lider her bir çalışanla empati kurabileceği için çalışanların omuzundaki iş yükünü hissederler.

Liderlere bulundukları seviye asla yetmez, hep huzursuzdurlar, onlar hiçbir zaman yeterince çalışmamışlardır. Başarının sırrı her zaman belirli amaçlar için çalışmaktır. Ceo’lar özellikle vizyona ve değerlere, enerjilerini besleyen insanlara odaklanırlar.