Sözün etkisi %7, sesin etkisi %38, beden dilinin etkisi %55 tir. İnsanlar sizin ne söylediğinizi sadece %7 dinler ve %93 oranında nasıl söylediğinize bakarlar. Beden dili bu nedenle önem arz eder. Bu yazımızda size vücudunuzun hangi hareketlerle neler anlattığının açıklamasını yapacağız.

Yüzde mevcutta 3 bölgeye bakarsınız.

  1. Yüzde alın arasındaki üçgen, buna “resmiyet bakışı” diyoruz. O zaman “hımm benim biraz uzak durmam lazım” diyor. “Yakınına giremem benimle mesafeli” diyor.

  2. “İletişim bakışı” Gözlerle ağız arasındaki üçgen. Karşıdaki kişinin bilinçaltı “Benimle diyolog ve iletişim kurmak istiyor” der.

  3. Dudaklarla göğüs arasındaki üçgen “flört bakışı” duygusal beklenti içerir. Duyusal bir beklenti aslında birçok anlam içeren mimik ve hareket var. Bunlar birleştiğinde bu anlamı verir.

Köpeği olan var mı? İlginç bir şey gördüğünde köpek başını yana yatırır. 1-2 cm . Karşıdaki otomatikmen ilgi hissetmeye başlar. Karşındakinin bilinçaltı dikkat var, ilgi var ve bana değer veriyor düşüncesi var.

Bana bakarken başınızı biraz öne doğru eğin, direk tehdit bakışı, birisiyle konuşurken karşıdaki üzerimde tehdit var ve korku hissetmeye başlar,

beden dili

Konuşma esnasında karşınızdaki dinlediğinizi nasıl belli edersiniz? Etkili dinlemek bir sanattır, aşınız nötr dursun ve dik bakın anlatma süresi azalır. Eğin ve anlamaya başlayın ilgi dikkat hissetmeye daha fazla başlar. Anlatma süresi uzar. Baktığınız bölge önemli.

Burnu havada daha ötesi burnu Kaf dağında… Bana değer vermiyor ve beni kale almıyor. Ben çok önemliyim ve sana değer vermiyorum bakışıdır, kafanızı konuşurken arkaya atmanız. Az bakarak karşınızdakine dersiniz ki ben seni o kadar az önemsiyorum ki ben çok değerliyim. Göz teması kurarak anlatırsanız değer ve saygı vardır. Bölgenizi sahiplendiğinizi vücut dilinizle nasıl ifade edersiniz diye bir çalışma yapıldığında sonuç “Dokunarak” çıkmıştır. Örnek Palio Reklamı! Hanımlar ise gizlice birbirleriyle irtibata geçer. Kravat düzeltir, hayali tozlar alır. Ben “dün kafa üstü düştüm bana bakmadı” dersiniz ama topluluk içinde bu sahiplilik göstergesidir.

beden dili el hareketleriEl hareketleri:

Elleri birbirine çatı şeklinde kavuşturduğunda bu adam bu bilgiye sahip mesajı verir. Sahiplik algısı yükseldikçe eller biraz daha yukarı çıkar.

Eller açık konuşma yaparken karşıdaki kişide otorite ve baskı kurmak istemediğinizi paylaşımcı olduğunuz ve bilgi saklamıyorum ve tüm samimiyetimle size aktarıyorum mesajını verdiğiniz için rahat bir konuşma ortamı olur. Fakat eller kapalı olunca bilinçaltı otoriteye uy mesajı algılıyor. Hitler zamanında biliyor olacak ki “Hi Hitler” derken el hareketini hatırlayın! Eli kapatarak dinleyicilere seslenmek genelde erkek egemen toplumlarda etki yaratmak isteyen bayanlara tavsiye edilir, aynı şirkette şirketler için geçerlidir.

Elle bedeni göstermek tedirginlik içine kapanıklık, eli bedenine yapışık halde olmak özgüven belirtisidir.

beden dili el sıkışma tokalaşmaTokalaşma esnasında, eli hafif açıyla kapalı şekilde karşıya uzatılırsa otoriteyi ele alırsınız, ama karşınızdaki bu şekilde el uzatırsa sizin sol bacak önde bu durumla karşılaşma hazırlıklı olup tokalaşma esnasında sağ ayağınızla adım atıp tokalaştığınız kolu kavramanız elleri eşitler otorite size geçer.

Eller tokalaşma sırasında diğer elle vurmak samimiyet , kolları tutmak çıkar ilişkisi olduğunun göstergesidir.

Karşınızdaki insan doğru mu, yalan mı söylüyor; mutlu mu, mutsuz mu; iyi mi hissediyor kötü mü?

Neden çocuktan al haberi derler?

Çünkü doğal, dürüst, rol yapmaz, ne geçiyorsa aklından onu söyler. Kendileri gibiler.

Bazı toplumlarda çocuklar insanlık aşamasının en ileri aşaması kabul edilir. Aynı sebepten Hz. İsa’ya sormuşlar.

Nerden anlıycaz biz iyi insan olduğunu?;

“YETİŞKİN BEDENİNDE BİR ÇOCUK OLDUĞUNUZDA İYİ BİR İNSAN OLACAKSINIZ!” demiştir.