1. açılma hareketiAçılma Hareketi:
  Ellerin ayaları karşı tarafa bakar ; iletişime açığım, anlattığım şeyi karşı tarafa duyurmak istiyorum ve bundan hoşnutum, kollarımın içi ve eller görünüyor,

Kapanma :

 1. Sabitleme:

 2. Kaşımak:

 3. Okşamak:

beden dilinde parmaklarBeden dilinde eller joker bedenin müziğini çalan eller açık mı, kapalı mı? Hangi bölgede duruyor ve parmaklar önemli.

Başparmak: ok, olumlu,

İşaret parmağı, Ben, dikkat çekmek,

Orta Parmak: Cinsellik, yaratıcılık

Yüzük Parmağı: Bir olmak, şefkat, sevgi bir başkasını sevme duyguları

Serçe: Kişinin kendisini sevdiği yer kendi kalbine bağlandığı yer.

 1. Kural: Kişi ön tarafa doğru bakıyor ve ellerini bedeninin önünde olan yerde konumlandırılıyorsa olaya yaklaşmak istediğini; eller sırt, bel ya da kafa arkasındaysa kaçmak istediğinizi belirtir.

 2. Kural: Aynalama : Kolunu kaldırınca ayna da kaldırır.

Siz birisiyle karşılaşınca karşınızdakinin bilinçaltına kişinin bilinçaltı şöyle söyler. O benim arkadaşım, zarar yok. 5-10 dakika sonra kişiler birbirlerini aynalar aynı hareketi yapar. İki insanın birbirini sevdiği iyi anlaştığı, eşinize bir şey anlatıyorsanız ve sizi dinliyorsa birbirinizi bağlandıkları ve anlaştığınız anlamına gelir. Biri sizi dinlerken kişi eliyle burnuna dokunuyorsa bu olay onun için birincil önem taşıyor. Ne kadar yüzden uzaklaşmışsa o kadar önem azalır.

Evrim sürecinde beyinden önce burun vardır. “Burnuma kötü kokular geliyor.” Kötü bir şey sezinliyorum.

 1. Eller ve saçlarbeden dilinde saçlar
 2. Saçlar açık arkaya atınız. Davetkar
 3. Saçı parmağa dolamak, oynamak; Stres ve konsantrasyon belirtisi . Bir şey dönüyor kafasında o da saçlar. Saçı sayesinde bağlantı kuruyor.
 4. Eller saçlarının arasında serbestçe geziyor. Hayallere düşüncelere dalmak. Saçlar düşüncelere daldığımız kablolar.
 5. Yumruk: Saçlarda olması kişinin karşı tarafa atmak istediği yumruktur. Şiddeti baskılayıp saçlarıma yapışması bunu gösterir. Yumruğu tutmak şiddet duygusunu bastırmak.

2) Eller ve Alın:

 1. Şakakları ovmak, stresini atmaya çalışıyor, konsantre olmaya çalışıyor.
 2. Eller alnı okşuyor, hafiften gerginlik başlamış
 3. Alnına elini yaşlanmış sabitlemek , gerginlik hat safhada konsantrasyon arttı.
 4. Yumruk alında , her şeye kapanmak, yoğun konsantrasyon, şiddet duygusuyla gerginliği bastırma ihtiyacı,
 5. Alında kaşıntı 1. Dereceden düşünmek, burnundan uzaklaşmak, o zaman ikinci dereceden ilgi.

3) Kaşlar:

 1. Kaşları dışa doğru ovmak, karşıdan gelen bilgiyi almaya çalışmak, çekmeceleri açmak.
 2. Kaşları ters kapamak, Çekmeceyi kapamak, o belgeyi almak istemiyorsunuz. Anlattığınız şeyi duymak istemiyor, karşı taraf bundan hoşlanmadı.

beden dilinde yüz4)Eller ve Kulaklar :

 1. Duymak ve görmek istemiyorsanız kaşırsınız, yani engellemek istersiniz o sesin dalgalanmasını engellemek için dalgayı kesersiniz,

 2. Okşuyorsa: devam etmenizi ister, o anlattığınız şeyden mutlu olduğunuz anlamına gelir

 3. Yüzü sabitlemek: Yüzü sabitleyerek karşı tarafı dinlemek, ben seni dinliyorum ve senleyim olumlu,

 4. Elini dudağın üstüne koyunca biraz olumsuz oluyor. Ben seni dinliyorum, biraz itirazım var ve bunları söylemek için bekliyorum.

beden dilinde kollarİki ayak üzerinde omuz hizasında açık olacak şekilde durmak kendinden emin olmaktır. Eller önünde dinler pozisyonda olmak. Ayak açık eller arkada karşıdakinin savunmaya geçmesine neden olur. Ayak kapalı sizin savunmaya geçtiğinizi gösterir. Öne hafif eğilip dinlemek ellerin önünde oluşu doğru pozisyondur. Sizinle ilgileniyorum.

Kolların yana doğru açılmış olması: Ben kalbimi sana doğru açıyorum.

Gülümsemek: Benden sana zarar gelmez.

Başı kullanma: Birini dinlerken başı ile anlamak, boynunuz dik, biraz eğik ve yan durması, senle ilgiliyim seni dinliyorum. Burnu havada cepheden bakmak, küçümsemek…

Kişilerarası mesafe: Kendinizi dünyanın merkezinde görün, etrafınızda halkalar çizin. En yakınınızı yanınıza alırsınız 30 cm, eş dost çocuk bu alana girer, diğeri sosyal ilişkilerinizdir. Tanımadığınız kişiyi bu alanda görmek istemezsiniz sizin için tehdit oluşturur. Mahrem olan rahatsız eder. Asansörde kimse konuşmaz.

Karşı taraftan iyi anlaşıldığınızı düşündüğünüz bir beden dili olsun.

Birbirinize seslenirken abi amca abla abest bir durumdur. Her şeyden önce kendinize saygınız olsun. Hitap şekliniz seviyenizi belli eder. Kelimelerin arkasında sözsüz büyüleyici bir dünya yatıyor.