LİDERLERİN NİTELİĞİ KAYNAKLARIN NİCELİĞİNDEN ÜSTÜNDÜR

En iyi lider artık yönün tek başına yeterince önem taşımadığını bilir. En iyi liderler öykü anlatan, alkış tutan ve işleri kolaylaştıran liderlerdir. Onlar yönü söz ve eylemle pekiştirirler. Lee Iacocca, Crysler’i kişiselleştirmiştir. Bugün Bill Gates Microsoft’u kişiselleştiriyor. Bilgisayar bağımlısı gibi görünüyor, konuşuyor, bir bilgisayar bağımlısının evinde yaşıyor.

lider generalGörülebilir bir lider müşterileri ve hedef kitleyi kazanmak için çok güçlü bir silahtır. Bu tür bir lider şirkete eşsiz güvenceler kazandırır. Askerler bu tür liderlerin peşimden gitmekten gurur duyarlar. Bu tarz liderlere sezgiyle güvenirler. Güven olmazsa peşinizden gelen olmaz, peşinizden gelen yoksa da fazlaca bir hükmünüz olmaz.

Liderler iyi bir generaldir. Eğer yaşadığınız bir sert rekabet ortamını savaş haline benzetecek olursak;

Esnek olmalısınız; stratejiyi duruma uyarlayabilmek için esnek olmanız gerekir. Yerleşmiş ön yargıları vardır ama o karar almadan önce bütün alternatifleri ve bakış açılarımı ciddiyetle gözden geçirmelidir.

Zihinsel cesaret sahibi olmalısınız: Bir noktaya gelirsiniz ki bütün alternatiflere açık bir zihniniz vardır ve artık bir karar vermeniz gerekir. İyi bir general irade ve zihinsel cesaretin varlığını sürdürecek gücü bulmak için derinlere iner.

Cesur olmalısınız: Doğru zamanda cesaretli hissetmek önemli bir özelliktir. Ama aynı zamanda tehlikeli zamanları da hissedip ortamın “kokusunu almak” daha önemli bir vasıftır.

liderlikOlguları bilmelisiniz: İyi bir general strateji oluşturmadan önce durumu analiz eder, basit ama güçlü olacaktır.

Şansınız yaver gitmeli: Şansın her başarı da bir payı vardır. Siz fırsatları değerlendirmesini bilmelisiniz

Liderler de insandır bunu neden vurguluyorum söyleyeyim; para, güç, ego onların yollarından saptırabilir, önemli olan hayatınızda doğru duruş sahibi biri olabilmektir. Çıkışlar kadar iniş süreçleri de başarıya dair… İnişler en yüksek çıkışların habercisidir.

Liderliğin niteliği kaynakların niceliğinden üstündür.