Hava karardığında odamıza çekilirken bizim daha görevlilerimiz havlulardan bir bayan figürü yapmışlar. Bu güzel fikirle her karşılaşan odadan çığlıklarla dışarı çıkmaya başladı ve nasıl boş bulunduysam kapıyı açar açmaz bir çığlıkta ben attım. Her havlulardan yaratıcılık eseri olan farklı figürler oluşturmaları beni zaten şaşırtıyordu. Odama çekilmiş biraz dinlenirken biranda dışarıdan gelen perdenin aralarından gecenin karanlığını aydınlatan bir ışık süzüldü ve aynı zamanda Fransızca İspanyolca konuşmalarda bulunan küçük çocuk sesleri gelmeye başladı. Bende hemen merakla odamın balkonuna ulaştım gördüklerime inanamadım…

nil insanSanki biz eski yüzyıllarda yaşıyoruz da tapınağın görkemini görmeye davet ediliyormuşuz gibi, yerel halkın muhteşem enerjisiyle gemiden tapınağa doğru hareket etmeye başlıyoruz. Kom Ombo tapınağı tapınağı karşımızda bütün güzelliğiyle yer alıyor. Ufak bir tepenin üzerinde yer alan ve mitolojik anlatımıyla “Şahin tanrı Heros ile Timsah tanrı Sobek’e adanmış olan Kom Ombo tapınağını ziyarete başlıyoruz. Burada büyün günlük yaşamlarıyla resmettikleri muhteşem bir sanat eseri demek abartı olmaz. Hayatın tatlarını abartmayı seven bir tarzım olabilir be seferde bu görsel yönden çok yönlü olan manzaraya muhteşem demek yalın kaldı gibime gelmiyor değil!

nil tekne gezisi

Kom Omb o’yu ziyaret ettikten sonra güneye daha güneye Sudan’ın hemen kuzeyine kadar Nil’in tüm gücüne rağmen hareket ediyoruz. Nil ters akan bir nehir hayata tüm tarihe başkaldırısının bir göstergesi de bu olsa gerek.

nil yat gezisi

Nil nehrini ölümsüzlüğünü temsil eden Ankh’ın şekil olarak neyi temsil ettiği egyptologlar tarafından sürekli tartışılmıştır.
Kimileri şeklinin insan vücudu olduğunu söyler. En yaygın kanılardan biri de budur çünkü Ankh ölümün ardından yaşamın sembolü onun anahtarıdır. Şekil itibariyle çift cinsiyetli olduğu söylenir ki bu da kadın veya erkek ayırt etmeksizin köle ırk hariç bütün insanları temsil eder.

nil ankhKimileri ise seklinin Nil nehri olduğunu savunur. Doğduğu yer ince ucu döküldüğü İskenderiye deltası yuvarlak başı sağa ve sola açılan kollar ise Nil'in doğu ve batı yakasıdır.

Gemide her günkü gibi aldığımız muhteşem sabah kahvaltısının ardından sıra fellukalarla botanik bahçelerinin etrafında gezinmeye geldik. Aswan Barajı Sudan’la arasında sadece bir sınır gibi kalıyor. Bütün tur firmaları bu kadar güneye gelip daha sonra tekrar kuzeye yol alıyor.

Aswan’da son durağımız Mubya Çölü… Fellukalarla keyfine doyum olmaz ama bir ritmde söylenen şarkılara eşlik ederek çölün ortasında açılmış MC Donalds’ın bizi şaşırtması ile yolumuza devam ediyoruz.

aswan barajıSadece Nil’in beslediği suların hemen kenarı bol, bereketli ve yeşil ama hemen arkası çöl kaplı bir yaşam alanı. Botanik bahçesi ise içinde her türden bitkinin yer aldığı gözlerinizin bayram ettiği bir yer.

nubya çölüNubya Çölüne yaklaşırken yerellerinden sevimli şirinlik abidesi küçük erkek çocukları kendileri gibi minicik sallarla bizi karşılamaya geliyorlar. “Ya Mustafa ya Mustafa” müzik ritmleri eşliğinde kendimizi sadece yarın bizi o kadar sıcak ve tüm misafirperverlikle karşılıyoruz ki sanki yıllardır Aswan’da yaşıyoruz gibi geliyor bize felluklardan indiğimizde kendimizi develerin dinlenme sahasında buluyoruz. Yerleşim yerlerine gitmek için herkes bir deve seçiyor. Bu develerin cinsi çöl devesi, ince ve beyaz. Benim seçtiğim devenin ismi ise Barbardı. Ve sanki o kadar yolculuk boyunca bizi beklemiş gibi büyük bir tatlılıkla karşıladılar. Develerin ayağa kalkarken öne yaptığı ani hamlede çığlık attığımı anlatamayacağım. Bu arada bu yolculuk boyunca herkes bizden devamlı bahşiş istedi ve bunun haddi hesabı yoktu. Yanınızda sürekli bozukluk olsun benden söylemesi. Sonra gemiye dönüyoruz. Gallabia gecesi bizi bekliyor. O yorgunluğun ardından Kleopatra temalı boyaların kıyafet ve makyajlarıyla o dönemlere gittik. Sonra tekrar Kahire’ye ve oradan da İstanbul’a uçuş

Nil’in büyüsü çok etkileyiciydi.