İnsan gerçek bir sermayedir. Organizasyonlarda personellerden en verimli şekilde faydalanmanın yolu etkili bir performans yönetim sisteminin kurulmasıdır. Bu değerlendirme sisteminde en yeni ve popüler yaklaşımlardan biri çok kaynaklı performans değerlendirmesi ve geribildirim olmasıdır. Organizasyonlarda birçok personel bulunması ve bu çalışanların farklı bakış açılarından değerlendirmeye ihtiyaç duyulması, kapsamlı ve doğru geri bildirimin ön plana çıkmış olması bu değerleme sisteminin ihtiyaç olduğunu ortaya çıkarmıştır.

modern yönetim sistemi şemasıGünümüzde modern yönetim sisteminde sadece amirin bakış açısı değil organizasyona girdi sağlayan farklı bakış açıları da dikkate alınarak değerlendirilmesinin önemi ön plana çıkmıştır.

  • İşe göre çalışan yerine, çalışana göre iş ön plana çıkmıştır,

  • Bir kişinin nazarında değerlendirilerek subjektifliğin engellenmesi,

  • Çalışanın çevresindekilerin ne düşündüğünü öğrenmesi açısından önemlidir,

  • Çalışanların kıyaslamalı ve karşılaştırmalı olarak sistemde yerini görmesine imkan verir,

  • Amirler çalışanlarla karşılıklı olarak performans kişinin performansının değerlendirmesi üzerine odaklanıp daha iyi olabilmesi için objektif olarak tartışabilir,

  • Amirler çalışanlar konusunda daha geniş bilgi yelpazesine sahip olurlar.

çalışanların paydalarıAmirin geri bildirim sürecinde olumlu motivasyon tekniklerini kullanması ve performans hedeflerinin yönetici ve çalışan ile birlikte belirlenmesi çalışanın iş motivasyonunu ve performans gelişimine önemli bir katkı sağlayıp, durumun iyileştirmesi için önemli bir adım olacaktır.

Değerlendirme sürecinden biraz bahsedecek olursak; değerlendiricilere kapalı zarflar içerisinde verilmiş olan formlar İnsan Kaynakları Departmanına teslim edilmesi üzerine verilmiştir. Değerlendirme sayısında bazı istisnalar göz önünde bulundurulunca muhakkak sayıyı önceden düşük tutmak gerekir. Değerlendirici gruplar ın numaraları değerlendirilecekleri gruba ait numaralarla belirlenip o havuz içerisinde yerleştirilmelidir, Form üzerindeki her sorunun sayısal ağırlığı eşit ağırlıklı olarak kabul edilip değerlendirilir. (%25 üst, %25 alt, %25 çalışma arkadaşı, %çalışanın kendisi, veya %20 üst, %20 alt, %20 emsal, %hizmetini değerlendiren, %20 çalışanın kendisi)

birbirini tamamlayan kavramlarGünümüzde her organizasyon küresel anlamda hırslı bir rekabet ortamında yer aldığının farkına varmıştır ve bu süreçte fark yaratacak organizasyonların çalışan bireylere yatırım yapan firmalar olduğunun bilincinde olmuşlardır. İnsana yatırım yapmak onu bütün süreçlerde doğru bir şekilde desteklemek için de sürekli değerlendirmeye almak insan kaynaklarının şirketleri rakiplerinden belirgin fark yaratacak asıl keşfidir. Her istenilene ulaşmanın imkanı bulunan bir “yerel küresellikte” yaşıyoruz, bu global ekonomide diğerlerinden farklı olmak istiyorsanız sadece “İNSAN’a odaklanın!..