Hülya Korkmaz, bilimsel bitki çizim sanatını çok başarılı bir şekilde icra eden genç yeteneklerimizden biri olarak daha yakından tanımak istediğimiz bir sanatçı, kendisini tanımaya yönelik sorularımız olacak, bu nedenle keyifli sohbetimize hemen başlayalım.

1 - Genç ve başarılı bir yetenek olarak sizi daha yakından tanımak isteriz.

1982 yılında Burdur’un Yeşilova ilçesinde doğdum. Isparta Mürşide Ermumcu Anadolu Öğretmen Lisesi’ni tamamladıktan sonra, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nü kazanarak 2005 yılında bölüm 2.si olarak mezun oldum. 2011 yılında Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Grafik Tasarım Bölümü’nde başladığım, “Bilimsel Biyolojik İllüstrasyonların Grafik Değerlendirmeleri” konulu Yüksek Lisans eğitimimi, Yrd. Doç. Dr. Savaş Çevik danışmanlığında tamamladım. Bu konuda Türkiye’de yazılmış olan ilk tez olması da beni oldukça mutlu etti.

Yaşadığım çevreye görmek için bakan, türleriyle, renkleriyle, şekilleriyle, tatlarıyla, aynı coğrafyada yaşadığım  tüm canlıların, bu evrende yaşam haklarının olduğunun bilincinde olan ve doğa sevgisini yaşam biçimi olarak algılamaya çalışan bir insanım.

2 - Bu sanatla ilk ne zaman tanıştınız ve hayatınıza katmak istediniz?

hülya korkmazDoğaya, bitkilere, böceklere ve resme olan ilgim çocukluğumdan beri hep vardı zaten. Güzel Sanatlar Fakültesi’nde eğitimim devam ederken biyoloji bölümündeki hocalarımın tavsiyesi ile böcek illüsrasyonlarını yapmaya başladım, yaptığım çalışmaları 2004 yılında, Türkiye tarihinin ilk bilimsel biyolojik illüstrasyon sergisi olan “1.Bilimsel Biyolojik İllüstrasyon" konulu kişisel sergimi, Çukurova Üniversitesi XVII. Ulusal Biyoloji Kongresi’nde Adana’da açtım.

Bu sergi esnasında, bitki illüstrasyonu konusunda kurslar düzenlendiğin bilgisini aldım. Bir taraftan böcek illüstrasyon çalışmalarıma devam ederken, 2004- 2005 yılları arasında, Boğaziçi Üniversitesi’nde ANG Vakfı tarafından düzenlenen, eğitmenliğini İngiltere Kew Kraliyet Botanik Bahçesi bitki ressamlarından Christabel King'in yaptığı, bitki resimleme (illüstrasyon) kurslarına katılarak, "Temel, Geliştirme ve Maharet" belgelerini almaya hak kazandım. Bitki çizimi ile tanışmam bu şekilde oldu. Öncesinde böcek ve hayvan illüstrasyonları yaptığım için, temel bilimsel illüstrasyon bilgilerimin üzerine bu sanatı kavramam uzun zaman almadı. Daha sonra bu alanda çalışan, araştırma yapan botanikçi bilim insanları ile tanışarak, makaleler için bitki çizimleri ve farklı projelerde bitki resmi yapmaya başladım.

Bilimsel biyolojik illüstrasyon çalışmalarıma başladığım ilk gün, bu sanatla yaşamaya karar vermiştim bile…

Bu sanatı sadece uyguluyor olmakla yetinmeyip, bitki türü bakımından eşsiz zenginliğe ve güzelliğe sahip olan ülkemizde, bilimsel çalışmaları görsel olarak desteklemek ve bitki türlerimizi kayıt altına almayı amaçlamak üzere bitki ressamlarının yetiştirilmesi gerektiği bilinci ile, 2006 yılından bu yana özel veya kurumsallaşmış yerel idare destekli birimlerde bu sanatın eğitimini vermekteyim.

3 - Neden bu sanat ve bu sanatta sizi cezbeden noktalar nelerdir?

hülya korkmaz sanatÖncelikle beni mutlu ediyor, bitkileri yakından incelerken, detaylarını gözlemlerken ve onların muhteşem renklerini detaylarını kağıda suluboya ile resmederken aldığım keyif anlatılamaz.

Türkiye’de çok büyük bir ihtiyaç ve gereksinimi olan bu sanatı öğrenmeli, uygulamalı ve gelecek nesillere aktarmalıyım düşüncesi ile kendimi bir anda bitkilerin içinde buluverdim…

Avrupa, Amerika gibi ülkelere oranla, bitki çeşitliliği bakımından önemli bir hazineye sahip bir ülke olmamıza rağmen, maalesef bitki ressamımız parmakla sayılacak kadar azdır. Bu sebeple, geleceğe bırakılacak belge, kayıt, yani arşiv niteliği taşıması, bu sanatı vazgeçilmez kılan bir noktadır benim için.

4 - Sizin bu sanatı yorumlarken ki üslubunuz, tavrınız nasıldır?

bilimsel bitki çizim sanatı hülya korkmazBu sanatı aynı hocadan ya da kişilerden öğrenmiş kişiler bile olsak, mutlaka zamanla kendi üslubumuzu oluşturmamız gerekir. Kendi üslubumuz fırçanın ritmi ve renklerin hareketliliği ile doğal olarak oluşacaktır.

Öğrenilen tarz ne olursa olsun zamanla kişi kendi tarzını bulacaktır.

5 - Bize, başarıya ulaşmanızdaki püf noktaları paylaşır mısınız?

Disiplinli ve programlı çalışma diyebilirim. Uzun çalışma süreci gerektiren bu sanat, düşünüldüğünün aksine oldukça zordur ve sabır gerektirir. Sevgiyle , sabırla, ciddi zaman ayırarak ve özveri ile çalışılırsa bu alanda başarılı olmamak için bir sebep yok.

6 - Bilimsel bitki çizim sanatını merak edip yönelmek isteyenler için söylemek istedikleriniz nelerdir?

Bu alanda eğitim almış birkaç arkadaşım ve ben farklı yerlerde kurslar düzenlemekteyiz. Temel olarak bir hafta ve uzun süreli olarak 2 yılı aşan bu eğitimlere katılıp, bitki çizimi konusunda kendilerini geliştirip, bu alanda çalışmalar yapabilirler. Eğitim sürecini tamamlayıp başarılı bir konuma geldikten sonra projelerde çalışma imkanları da doğacaktır.

Özellikle genç arkadaşlarımın, bilimsel illüstrasyonun, biyoloji, botanik, zooloji, ziraat, tıp alanında kendilerini en yakın hissettikleri konuda geliştirmelerini tavsiye ederim.

Yeteneği olsun olmasın her yaştan insanın öğrenebileceği, uygulayabileceği bir sanattır... Düzenli bir çalışma sürecinde eğitmen eşliğinde kısa sürede eser vermeye başlayabilir. Ancak tam anlamıyla bir bitki çizimini kusursuza yakın yapmak için uzun bir eğitime ihtiyaç vardır.

 7 - Bu alanda birçok ödülünüz olduğunu biliyorum bunları bizi takip edenlerle paylaşmanızı isterim

Bu konu ile ilgili dünyanın birçok yerinde yarışmalar düzenlenmektedir. Düzenlenen bu yarışmalara dünyanın birçok yerinden bitki ressamları katılmaktadır.

2009 yılında katıldığım Edinburgh’ta (İskoçya) düzenlenen “BISCOT” (Botanical Images Scotia) adındaki uluslar arası Bilimsel Bitki Resim yarışmasında “Silver” gümüş madalya, 2010 yılında İngiltere’de London Royal Horticultural Society (RHS) nin düzenlediği uluslar arası Bilimsel Bitki Resim yarışmasında "Siver Gilt" (gümüş yaldızlı) madalya ve yine 2010 yılında İtalya Lucca’da “Murabilia 2010 Botalia Exhbition” kapsamında düzenlenen uluslar arası karma Bilimsel Bitki Resim yarışmasında "Siver Gilt" (gümüş yaldızlı) madalya almaya layık görüldüm.

Bundan sonraki hayatınızda hayalini kurduğunuz yerlerde olmanız dileklerimizle. Sanat yolunuz hep açık olsun, değerli vaktinizi ayırıp bizimle keyifle bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.