Özgeçmiş, burada herkesin standart olarak tanıttığı şekliyle anlatmayı düşünmüyoruz. Biraz daha işlevsel, fark yaratacak sizi ön plana çıkartacak nitelikte, yönetim tarafından düşünülmenizi sağlayacak bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Özgeçmiş, (CV) kariyer hedeflerinizi içeren girişle yapılan akademik başvurularda kullanılır, sertifikalar, araştırmalar, yayımlanmış yazılar, akademik çalışmalar yer alır. Resume; iş dünyasına yönelik hazırlanır, beceriler, deneyimler, kişisel olarak hedeflenen kariyere göre hazırlanmıştır.

cv hazırlarken nelere dikkat etmek gerekiyor

Özgeçmiş yazarken önem vermeniz gereken en önemli konu güçlü yönlerinizi belirtmeniz, deneyimlerinizi algılanabilir düzeyde net bir şekilde ortaya koymanızdır. Unutmayın! İş arayan sadece siz değilsiniz bu nedenle sizi diğerlerinden ayırabilecek özelliklerinizi deneyimlerin izi vurgulamanız sizin fark edilmenizi sağlar.

Başvurduğunuz alanda deneyiminiz yoksa, becerilerinizi ve yeterlilikleriniz çeşitli alanlarda geçerlilik gösteriyorsa, kariyerinize farklı sektörlerde devam etmek istiyorsanız işlevsel Cv tekniğini kullanmalısınız. Ama birden çok yerde bir tek alan üzerinde deneyiminiz varsa, tepe yöneticiyle direk irtibata geçeceğiniz ve sizi üst düzey yöneticilere yönlendirebilecek kronolojik bir cv tekniği uygulamanız gerekmektedir. Bu kronolojik olarak kariyer çizginizden bahsederken yönettiğiniz süreçlerden bahsetmek CV’nizi daha fazla kişiselleştirecektir.

cvİş dünyasında başarı ve kariyer ön planda değerlendirilirken; asıl sizi ön plana çıkaracak konular sizin hobileriniz (boş zamanlarınızı nasıl değerlendirdiğiniz), üye olduğunuz network grupları, şirkete katacağınız artı değerler sizi diğerlerinden farklı yapacak vurucu noktalardır. Ayrıca Cv’niz değerlendirilirken genelde mülakatta merak edilen ve sorulan sorulardan olan, deneyimleriniz sırasında işletmelerde karşılaştığınız örnek olay ve bunu nasıl yönettiğinizi de belirtmeniz sizin Cv’nizin etkililiğini artıracaktır. Bunlar ayrıntı noktalar gibi görünebilir ama sizin kendinize verdiğiniz değeri gösterir şirketlerde insan kaynakları yöneticileri özellikle executive yönetici alırken adayların iç huzuru olan, sosyal yönü güçlü, özgüveni yüksek, kendini net ve şeffaf olarak ifade edip, güven duygusunu karşısına hissettirebilen, kendine yaşamına ve hayatına değer veren, iş hayatında yetkinlikleri olan, temsil yeteneği yüksek adaylar arar. Bu adayları yönetime sunarken kendileri de insiyatiflerini kullanmaktan çekinmezler, eğer böyle bir aday olursanız sizi seçmiş olmaktan dolayı da gurur duyarlar.

Yeni mezunsanız; kariyer hedeflerinizden bahsedin, becerilerinizi kısaca anlatıp projeleriniz varsa onları sunun, üye olduğunuz grupları ya da stajlarınızı açıklayın.

Cv’niz sizi yöneticiye bir dakikadan bile kısa biz zamanda anlatacak olan tek aracınızdır. Bu nedenle önem arz eder. CV sizin reklamınız yapacağı için, özgeçmişinizi yazarken kurumun ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde gereken bilgi ve becerilerinizi vurgulamanız önemlidir. Çalıştığınız şirketleri tanımlarken tartışma götürür ve yoruma açık şekilde nitelendirmeler yapmadan deneyimlerinizi yazmanız beklenir. Asıl insan kaynakları yönetiminin gözüne çarpan ilk yarım sayfada kendinizi yanımlarken anlattığınız kilit sözcüklerdir. Pozisyonunuzu destekleyen deneyim ve becerilerle ilgili sözcükleri burada vermeye çalışın.

Genel olarak Cv’de yer alan bölümler, fotoğraf (prezentabl), iletişim bilgileri (güncel), kariyer hedefleri( net ve bir tane olmalı), eğitim (okul ismi, diploma notu, genel ortalama yer alır), alınan ilgili dersler ( sertifikalar ve kurslar yazılmalı), iş deneyimi (kuruma katkılarınızı anlatmalısınız, liderlik, takım çalışmanız, zaman yönetiminiz, kişilerarası ilişki becerileriniz yazılması beklenir), başarılar( yetkinliğinizle ilgili işyerinizdeki başarılar), diller, kişisel bilgi, ilgi alanları( muhakkak network grupları edinmelisiniz, sosyal aktivite belirtmelisiniz) referanslar (önceden bilgilendirin ve onay alın)

Bazen bilgisyaar eşleşmeleri klavyelerin farklı olmasından kaynaklanan bazı kelimeleri dönüştürür bu nedenle ingilizce karakterli klavye öneririz, Cv’nizi hazırlarken somut ifadeler ve anlamları güçlendirecek örnekler vermeniz sizi destekler, kaç kişiyi yönettiğinizi sayısal olarak tanımlayabilirsiniz, Türkiye’de bir Cv yazıyorsanız 1 seneden az deneyimlerinizi yazmayınız, Amerika’da değerlendirecek bir Cv ise yazdığınız her ayrıntı bilgiyi iş deneyimlerinizde verebilirsiniz. Türkiye’de yaş, cinsiyet, kilo, boy bilgileri beklenirken; bu bilgiler Amerika’da ayrımcılık yaptığınız yönünde nitelendirileceğinden dolayı bu bilgileri vermeyiniz.

Kariyer hayatınızda başarılar!