Bugün sayfamıza, genç yaşta birçok başarıya imza atan hayatında sürekli öğrenme felsefesiyle hareket eden 30 yaşında KGK denetçisi olmaya hak kazanan sektörde hatırı sayılır deneyimi olan Sayın Cefi Sulan’ı konuk ettik ve kendisiyle kariyer hayatı üzerine başarıları üzerine konuştuk, kendisi bizlere bu alanda kariyer hedefleyen arkadaşlarımız için ipuçları verdi. Hemen keyifli ve bilgi dolu muhabbetimize başlayalım. İlkönce Cefi Sulam’ı tanıyalım.

cefi sulam1983 doğumlu olan Cefi Sulam Üsküdar Amerikan Lisesi’nde okumuş ve daha sonra OSYM bursuyla İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde öğrenimine devam etmiştir. 2005 yılında burada 4 üzerinden 3,95 not ortalamasıyla fakülte birincisi olarak mezun olmuştur. Mezuniyeti sonrasında 2005-2010 yılları arasında 5 yıl boyunca çok uluslu bağımsız denetim şirketlerinde çalışmış ve denetim sektöründe denetim müdür yardımcılığına kadar ilerlemiştir. Kendisi Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik Ruhsatı (SMMM), Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansı, Kamu Gözetim Kurumu Bağımsız Denetçi yetki belgelerine sahiptir. İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve İbranice bilmektedir. Bağımsız denetim deneyimi sonrası 1 sene (2010-2011) AP Moller Maersk grubuna bağlı Damco Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik A.Ş.’de finansal kontrolör olarak çalışan Cefi Sulam aktif iş yaşamını Sunshine Rising Worldwide Limited firmasında işletme kontrolörü (business controller) olarak sürdürmektedir. Cefi Sulam bağımsız denetim, iç denetim, şirket değerleme yöntemleri, TTK’nun finansal etkileri, yönetim muhasebesi, maliyet muhasebesi, finansal analiz ve benzeri konularda eğitim danışmanlık hizmeti de sunmaktadır.

 Bu mesleğe yönelmeye nasıl karar verdiniz?

Benim babam da mali müşavirdi,serbest çalışırdı ben de küçükken yazları hep onunla işe giderdim. O zamanlardan beri en basit kar zarar kelimeleri bile ilgimi çekerdi. bir de analitik zekamın çok gelişmiş olduğuna inanıyordum küçüklüğümden beri rakamlarla uğraşmayı matematiği çok severdim.üniversitede işletme bölümündeydim.3. sınıftan itibaren muhasebe finans alanında uzmanlaşmak istediğime karar verdim.Tam olarak neler yapabileceğimi araştırıken bağımsız denetim firmaları çıktı karşıma.staj dışında tecrübesi olmayan,önünde askerlik engeli olan benim gibi birisine hem farklı sektörlerden değişik firmalara denetime gidebilme hem de mesleki stajımı yapabilme imkanını sunacaktı.bağımsız denetim firmalarına iş başvuruları yapmaya ve bu konu üzerine daha çok eğilmeye başladım.

cefi sulam konferansBağımsız denetim nedir ve neden önemlidir?

Bağımsız denetim teknik olarak “Bağımsız denetim, işletmelerin yıllık finansal tablo ve diğer finansal bilgilerinin, bu tablo ve bilgiler için belirlenen kriterlere (örneğin, uluslararası finansal raporlama standartlarına) uygunluğu ve doğruluğu hususunda, makul güvence sağlayacak yeterli ve uygun bağımsız denetim kanıtlarının elde edilmesi amacıyla, genel kabul görmüş bağımsız denetim standartlarında öngörülen gerekli tüm bağımsız denetim tekniklerinin uygulanarak, defter, kayıt ve belgeler üzerinden denetlenmesi ve değerlendirilerek rapora bağlanmasını” ifade eder. kısacası sizin önünüze bazı rakamlar geliyor ve bu rakamlara göre sizler birtakım kararlar alacaksınız.banka kredi verip vermemeyi yatırımcı yatırım yapıp yapmamayı değerlendirecek mesela.bu yüzden bu bilgilerin güvenilir olması son derece önemli.hele ki günümüz koşullarında küreselleşen dünyada ve gelişen iletişim teknolojileriyle birlikte.

Bağımsız denetim hangi açılardan faydalıdır?

Bağımsız denetim de şu açılardan faydalıdır: Yönetime doğru bilgi akışı sağlar. Yönetime mali tablolarla ilgili olarak tahmin ve analiz yapmasında, geleceğe ait sağlıklı kararlar almasında yardımcı olur. Finansal tabloların gerçeği yansıtıp yansıtmadığını gösterir. İşletme yönetimi ve çalışanlarının hile yapmasının önlenmesine yardımcı olur. Bağımsız denetimden geçmiş mali tablolar ile işletmenin düşük maliyetli finansman bulması kolaylaşır. Bağımsız dış denetimden geçen bir şirkette tüm ortakların haklan daha iyi korunmuş olur.

Sayın Sulam bizi takip eden bu yolda bir kariyer hedefleyen genç arkadaşlarımıza nasıl mali müşavir olunacağı konusunda bilgi verip bu süreçleri siz hayatınızda nasıl yönettiniz bizimle paylaşır mısınız?

Bu süreçten biraz bahsedeyim zira bağımsız denetçi olabilmeniz için önce Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olmanız şart.bunun için önce staja başlama sınavı adı altında test usulü yapılan 120 soruluk bir sınava giriyorsunuz.bunun 20 sorusu genel kültür (türkçe,matematik,tarih). diğer sorular finansal muhasebe,maliyet muhasebesi,finansal analiz,denetim,vergi hukuku,meslek hukuku,maliye ve ekonomi,iş hukuku,borçlar kanunu ve ticaret kanunu konularından geliyor.çan eğrisi sisteminin uygulandığı bu sınavda 100 üzerinden en az 60 alabilmeniz gerekiyor.

Normalde ilk girişte verilmesi çok zor bir sınavdır başarı oranı %16 lar seviyesindedir ama ben ilk girişte 73 alarak geçmiştim 🙂

Staj yapacak bir yer bulup bir meslek mensubu (mali müşavir yanında stajınızı yapmanız gerekiyor. Ben sınava girmeden önce denetim firmalarına başvuru yapmış ve hiç seçici davranmadan ilk kabul aldığım denetim firmasında asistan olarak başlamıştım 3 ekim 2005 te. (hiç unutmam çünkü türkiye nin ab ile müzakerelere başladığı tarihtir aynı zamanda).orada stajımı da başladım.o dönem mesleki staj süresi 2 yıldı şimdi 3 yıl oldu.

Bitirme sınavı maratonu başlar sizin için. ruhsat alabilmeniz için 2 gün boyunca 7 adet dersten klasik sınavlara girersiniz. Finansal muhasebe, finansal analiz, maliyet muhasebesi, muhasebe denetimi, vergi mevzuatı, hukuk (ticaret,borçlar,iş,idari yargılama mevzuatı ve meslek hukukudur. geçme notunuz 50 olsa bile tüm sınavlarınızın staj değerlendirme notuyla beraber ortalaması en az 60 olmak zorunda geçebilmeniz için.

Ben burda da 7de 7 yapabilen ender meslek mensuplarından birisi olmuş ilk girişte 74,50 ortalama elde ederek 25 yaşında meslek mensubu olmaya hak kazanmıştım 🙂

kgk bağımsız denetçi belgesiDenetçi olmak için izlenecek yol nelerdir?

Bu aşamada mali müşavir olmuş oluyorsunuz.daha sonra halka açık şirketlerin denetim yetkisini içeren ve denetim firmasında yetkili olarak çalışabilmenizi sağlayan Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansı sınavlarına girdim. burada üç ders mevcuttu sermaye piyasası mevzuatı,sermaye piyasası raporlama standartları ve sermaye piyasasında bağımsız denetim.geçme notu 60 ama ortlamanın en az 70 olması gerekiyor kazanabilmeniz için. Ben ise sırasıyla 76, 88 ve 84 alarak ilk girişte yine kazanmıştım. 🙂

Son iki yıllık süreçte ekonomiyi ve bağımsız denetimi etkileyen mevzuatta köklü değişiklikler oldu.ticaret kanunu,borçlar kanunu,sermaye piyasası kanunu değişti.kamu gözetim kurumu adına bir kurum kuruldu denetimde çok başlılığı önlemek ve denetim işini bir standarda oturtabilmek adına yetkilendirme,standart yayınlama ve gözetleme yetkilerini de içeren bir kurum olarak.eskiden halka açık şirketler için sermaye piyasası kurumu bankalar için BDDK enerji şirketleri için EPDK gözetim faaliyetlerini yürütüyordu artık bu tek elde toplandı.ben de geçmiş sınav notlarımı ve deneyimlerimi belgeleyerek başvuruda bulundum ve 30 yaşında Türkiye’nin en genç KGK denetçisi oldum.

Tüm Türkiye’de 2.517 kişi bu yetkiye sahip benimle birlikte. Belge teslim töreni maliye bakanı ve gümrük ticaret bakanının da katılımıyla Ankara da gerçekleşti.

Tüm bu anlattıklarımdan anlaşılabileceği gibi bağımsız denetim çok fazla teknik bilgi ve konsantrasyon gerektiren yoğun mesailere katlanacağınız bir alan.Ama buna karşılık da kendinizi çok hızlı geliştirebilme imkanınız da mevcut. Bu alanda çalışmayı düşünenlere tavsiyem tam anlamıyla “öğrenen birey” olmaya çalışmaları… Çünkü mevzuatın çok sık değişebildiği bir alandan söz ediyoruz. Bunun dışında uluslararası standartlarla uyum çok önemli olduğundan bunlara hakim olunması ve mutlaka yabancı dil alanında kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Ben beş yabancı dil biliyorum ingilizce ve fransızcayı üsküdar amerikan lisesinde diğerlerini ailemin de katkısı ve kendi çabamla öğrendim.

Genç yaşta kazanılmış başarılar, sürekli öğrenmeye adanmış bir yaşama sahip olarak sizin gelecek planlarınız nelerdir?

Şu anda kamu gözetim kurumunun kurulmasıyla bağımsız denetim sadece yüksek ölçekli firmalar için zorunlu tutuldu. Bu sınır yani denetim sınırı kademeli olarak yavaş yavaş düşecek. Sınır yeterince düşüp KOBİ leri de kapsayacağı zaman kendi denetim şirketimi açmayı hedefliyorum. O tarihe kadar mevcut işimde devam edeceğim ve eğitim danışmanlık faaliyetleriyle isteyen herkes ile bilgi birikimimi ve deneyimlerimi paylaşacağım.

Bize değerli vakit ayırıp bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın artarak devamını dileriz.