aile şirketi parçalarıNormalde yeni yeni kurumsallaşmaya başlayan şirketlerin yaptıkları hatalar işe alma insiyatifi sahibi olan kişilerin tanıdıklarını işe alma süreciydi. Şimdi bu yanlıştan yavaş yavaş uzaklaşılmaktadır ve şirketin büyümesindeki en büyük engellerden biri olduğu fark edilmiştir. Ama bu anlayış aile şirketlerinde değişmemektedir. Yetenek yönetimi testinden geçirilmeden, performansına deneyimine, bilgisine bakılmaksızın üst düzeylerde görevlerde bulunduruluyor, isteğine göre pozisyon oluşturuluyor, organizasyon şeması aile ağacına benzer bir hale benzetilmektedir.

Aslında şirketi ailenizden ne kadar uzakta ve önde tutup önem verirseniz o kadar başarılı olursunuz. Aile şirketlerinde asıl gerileme ve felaket durumu ise kendi “aile ağacında” ki konumunda güçlenerek kendi iş başı yaptırdıkları deneyimli ve tecrübeli yönetici ve uzman profesyoneller karşısında kendilerini üstün görmeye başladıklarında başlar. Yalnızca oğul, damat, gelin olmak değerli birikime tecrübenin önünde yer alma hakkını vermez, zaten buna güçleri de yetmez. Zaten bu noktada aile bireylerinin arasında da bir çatışma başlar. Çünkü patron işe inanmış işin çekirdeğinden gelmiş olduğu için birikime ve bilgiye saygı duyacaktır. Çocuklar ve diğer aile bireyleri ise olanakları bol bir şekilde yetiştirildiği için bu gelişme sürecini yaşam şekilleri dolayısıyla baltalayacaklardır.

aile şirketlerinde yeni kuşağa geçişAile şirketleri her şeyin kararını kendi vermek isteyen küçük şirket modelinden kurtulamayan patronlarla yönetilmektedir. Kuracakları sisteme bile şüpheyle bakıp her şey için bizzat kendisinden onay alınmasını, farklı önem derecesindeki kararlara imza atmak için eşit süreli düşünme payı ayırmak ister. Bunun için yapması gereken ise Tek Adam olma isteğinden vazgeçip ekibine güvenmesi, işi uzmanlarına teslim ettiği rahatlığıyla da işin içinden gelmenin getirdiği engin bilgisiyle de profesyonel bir kompozitör olarak “Orkestra Şefliği” yapması gerekmektedir.