köle gibi çalıştırılmaBazı insanlar farklı özellikli niteliklerle dünyaya geliyor, bunlardan biri de yaratıcı düşünebilen girişimci insan modeli. Bazılarımız bu özel niteliklerle doğarken, bazılarımıza da hayat çevremizdeki insanlarla bu şekilde düşünmemize neden oluyor.

Çoğu girişimcinin hayat hikayesine bakıldığında iş hayatında tutunamamaları kendi doğrularının olması ve buna inanmaları ve büyük sebeple de karşılaştıkları yönetmeyi bilmeyen yöneticilerdir.

Bir araştırmaya göre Amerika’da girişimciliği körükleyen faktör bu olmuştur. Liderin kendini hissettiremediği, kurum kültürünün oluşturulamadığı, bilimsel yönetim anlayışından uzak bir yönetim modelinin uygulandığı bir şirket herhalde herkese bunu bir düşündürüyordur.

girişimcilikKurumsal bir şirkette üst düzeylere gelebilmeniz için belirli bir kıdem kazanmanız, birçok kişiye kendinizi, yaptığınız işleri onaylatmanız, bir çok çevrenin sizi sevmesini beklemeniz gerekecektir, sürekli raporlama yapıp kendinizi izlediğiniz yolu yöntemi açıklamanız gerekecektir. Eğer siz belirli bir konuda yetkinseniz, kendinize güveniyorsanız, yönetim becerileriniz varsa sizde işinizin patronu olabilirsiniz, siz lider olup ekibinizi yönetebilirsiniz.

Bazı insanlar sosyalleşmek, birilerine yardım etmek, network sağlamak gibi isteklere sahiptirler, ana amaç para kazanmak değil de toplum için yarar sağlayacak işler yapmaktır. Bu da başka bir tatmin edici yöntemdir.

girişimciliğin temel noktalarıBaşka bir işinin patronu olma yöntemi de şu şekildedir. Dünyanın beyin göçü Amerika’ya yönelmektedir. Bunun için idealist olmak, işinize tutku ile bağlanmanız, ne istediğini bilmek, işinde en iyilerden biri olmak, özgüven sahibi olmak gibi şartlar gerekmektedir. Son iki yüz yılda Fransızlar, SanFransizco’da hatrı sayılır rakamlara ulaşacak nitelikte işler kurdularSilicon Valley’de is 500.000 adet alman bulunmaktadır.Buralarda yani dünyanın en iyi yerlerinde, en iyilerin arasında yer almakta hem daha iyi olmayı hem de nasıl para kazanılacağını profesyonel girişimcilere öğretmektedir. Siz de işinizin en iyisiyseniz, en iyiler arasında yer almalısınız.

Girişimcilikte temel nokta para kazanmak değil, kendi zamanınızı yönetmeninize, yeteneklerinizi kullanmanıza, kendi düşüncelerinizin önünü açmaya fırsat vermenize, özgür hareket etmenize olanak verecektir.