hayal ile hedef arasındaki farkŞuana kadar her ne pozisyonda işe alım yaptıysam gelen adaya başvurduğu pozisyondan soyut olarak gerçekteki hedefini sorarım, bu hedefe ulaşma yolundaki yıllık hedeflerini sorarım (1, 5, 10 yıl sonrayı) merakımdan değil; belki de beni hiç ilgilendirmeyebilir ama bireyin hayatına hakimiyet derecesini öğrenmek için, kendi düşüncelerini ideallerini, hayallerini, hayatı programlama becerisini, sonuç odaklı mı, süreç odaklı mı olduğunu, hayatında kontrolün kimde olduğunu, istekli mi, hayat nereye sürüklerse oraya mı giden mi, bilinçli mi, araştırmacı mı, hazıra konan mı, hayata ısrarla sevinçle sarılan mı, savurgan mı, sistemli mi olduğuna ve dahasına bu söylemlerinden ulaşabiliyorum. Bu nedenle Cv’yi tanıdıktan sonraki vazgeçilmez sorumdur! “Bana hedeflerinizi anlatın!

Hedefler belirlendikten sonra belirli bir plan dahilinde sözcüklere dökülebilecek kadar inanç kazandıysa kişide, gerçekleşir!. Ben hayatım boyunca buna inanmışımdır. Nasıl mı! Beyniniz ve sosyal çevreniz bu ideallerinize siz inandıktan sonra, sizden daha fazla sizi hedefe götürürken bulacaksınız! Beyin bu veriyi (hedefi) otomatik olarak kan pompalamak kadar, nefes almak kadar merkez görevlerine dahil ettiğinde; siz uyuduğunuzda bile bu hedefe ulaşmak için size alternatif yollar bulmak için, planlama yapacaktır, sizden “habersiz” yollar çiziyor olacaktır. Ama beyin bunu bu kadar (merkez göreve alacak kadar) benimsemesi için sizin yüksek bir inançla hedefinizi istemeniz ve net olarak belirlemeniz gerekmektedir. Sizi bu hedef doğrultusunda olan olaylar konusunda algıda seçicilikle yönlendirecektir.

hedeflere nasıl ulaşırızUnutmayın! Başarı herkes içindir!. Birisi başarabiliyorsa siz de yapabilirsiniz!.. Herkesle eşit oranda mesafesi vardır başarının, ama köprüleri ne kadar çok kurduğunuza bağlıdır onu kazanmak. Siz gerçekten çok istemekle bir köprüyü kurmaya başlayın mesela!.

Başarılı insanlar, başarısızlık bir kazanımdır diye görürler ve elde ettikleri çıkarımlar onları ilgilendirir. Bu hayatta her şey insanlar içindir!.. Başımıza her şey gelebilir, özel hayatınız iyi gitmeyebilir, iş hayatınızda sürekli başarısız olabilirsiniz, maddi konularda destek olacak kimseyi bulamayabilirsiniz, size manevi olarak inanacak bir kişi bile bulamayabilirsiniz. Ama bu sizin hayatınız sizin geçmişinizi nasıl bir hayat yaşadığınızı tam anlamıyla nereden bilebilirler ki! Ama bu durumlarda anahtar her zaman pozitif düşünmektir ve kendinize inanmaktır!