İnsanların “kendini tanıması” ve beklentilerinin farkında olması birçok anlamda önemlidir. İlk başta sosyal çevremiz açısından bu farkındalık, ilişkilerimizi daha sıcak ve anlamlı kılar.

Karşınızdakinin farklı olan kişiliğini kabul edin: Karşınızdakini değiştirmeye çalışmayın! İnsanlar ilk başta yanına yaklaşan kişileri güven testinden geçirir!. Kimi sorularıyla, kimi gözlemleriyle, kimi tavırlara verdikleri ayrıntılarla uygular bunu. Bir insanın davranışını reddetmek, onun kişiliğini reddetmektir. Bu nedenle eleştiri hoş karşılanmaz ilk başlarda. Güven kazanıp kabul alıp birisine yaklaşınca olumlu yönlerden giriş yapılıp sonra olumsuz taraflar belirtilebilir. Zaten bireyi farklılığıyla kabul etmek gerekir. Her insanın aynı yapıda olması beklenmemeli. Bir insanın bütün tavırları yaşam şeklinin bir yansımasıdır… Bu izleri silmeye çalışmayın onu okumaya çalışın. Bu değiştirmek istediğiniz davranışları aslında hayatı hakkında mükemmel ipuçlarıdır. Gözlemleyin!..

öne çıkan akılKarşınızdakine seçim şansı verin!: Kendinizi her zaman iletişimde bulunduğunuz kişinin yerine koyun. Empati kurun. Bunu neden mi söylüyorum!. Siz çocukken size söylenen şeyleri kendiniz deneyimlemek istemez miydiniz! Annenizin söylediği sözler hep havada kalmaz mıydı. Karşınızdakine yapacağı şeyleri söylemeyin, sadece birey olarak saygı duyun ve seçenekler sunun. Belki o hayatı başka türlü yaşamak isteyecek. Hayatın akışını değiştirecek türden olmadıkça her kararı kontrollü olarak yaşamasına olanak tanıyın. Aksi türlü zaten sizin dediğinizi yapmayacaktır ve ilişkiniz sekteye uğrayacaktır. Aslında tüm iletişim türleri bu şekilde emek verilerek üzerine titrenerek kurulmalıdır. Çünkü insanlar komplike yaradılışa sahiptir. Buradaki komplikeden kastım karmaşık değil, üstün… Çünkü sizin sosyal hayatınızda kurmuş olduğunuz yanlış bir iletişim karşı tarafta sizi algılama şekline ve kodlamasına etki edecektir. İlişkilere sanırım biraz daha bilinçli şekilde özen göstermeliyiz.

Aslında arkadaş çevresinden birisiyle bir yere gidildiğinde en basitinden; -Ne içmek istersiniz? diye sorulduğunda, -Fark etmez! cevabını tercih etmemelisiniz. Çünkü her zaman bir fikriniz olmalı hayata dair. Bu hayatı yaşayan sizsiniz, kararlarınızı en küçük anda bile siz vererek hayatı yaşamalısınız. Her zaman bir fikriniz olmalı! Bu fark etmez cevabı erkek egemen bir toplumda genellikle nezaket olarak kararın karşısındakine bırakılması şeklinde algılanabilir. Ama iletişimde kararlar ve isteklerin açık şekilde iletişim kurularak aktarılması esastır. Kararlarınızı kendiniz verin ve karşınızdakinin kararlarını farklı ve marjinal bulsanız bile saygı duyun!.