Karşınızdakini asla küçük duruma düşürmeyin!: Bir birey utandırıldığı ve küçük duruma düşürüldükten sonra bu duruma neyin neden olduğunu hatırlamaz, hatta bütün öfkesini kendisini toplum içinde küçük düşüren kişiye yönlendirir. Bu dakikadan sonrada sağlam iletişim kurmanız imkansız hale gelir çünkü köprüleri atılmıştır. Önyargılardan oluşan dev bir duvar örülmüştür.

konuşan karanlık insanlarYanlışlara değil, doğrulara odaklanın!: Geleneksel ve dar bir anlayıştır; hataları düzelterek doğruları vurgulamak, bırakın yanlışlarla zaman harcamayı, “yanlışlara değil doğrulara odaklanın”. Sürekli pozitif enerji yayarak, olumlu konular üzerinden örnekler vererek anlatımlarda bulunursanız, çevrenizdekilerin algısı size yönelecektir, ortamın enerjisini ve modunu yükselteceksinizdir, Motive edici konuşmalar her zaman seçilen ve dinlenmek istenen, ihtiyaç duyulan konuşma içeriğidir. Bu sizin auranızı da olumlu etkide bulunacaktır. Olumlu geri-bildirimler de yanlışlar silsilesi içindeki olumlu davranışları bulup seçmek en çok dikkat çeken ve başarılı olan geri bildirimdir. Yanlışları eleştirmek sadece zaman kaybıdır ve enerjinin düşmesine neden olur.

Çevrenizdekilerin size yardım etmesine izin verin: Herkes kendisini önemli hissetmek ister ve her bireyin kendini bir şekilde güçlü hissettiği bir özelliği vardır, bunu etrafındakilere zamanı geldiğinde göstermek ve önemli olduğunu bilmek ister, övgü bekler.. Bunu karşınızdakine verin. Bırakın size yardım etsin. Bu şekilde aranızda güzel bir yardımlaşmanın getirdiği özel ve güçlü bir bağ olacaktır.

Her zaman doğru bilgi kaynağı siz olun: Yalanın rengi yoktur!. Yalan nettir. En zor şartlarda bile doğru söylerseniz; bu şekilde karşınızdaki kişi sizin verdiğiniz bilgiyi beğenmeyecektir ama tavrınızı beğenecektir ve güven duyacaktır. Dürüstlük önemli bir erdemdir.

farklı bakış açısı anlaşmazlıkDinlemeyi esas alın!: Bütün insanlar önemsenmek isterler, saygı duyulmayı beklerler. İletişimde de tek beklenti anlaşılmaktır. Karşınızdakine değer verdiğinizi göstermek istiyorsanız, sözünü kesmeyin, “söyleyeceklerini biliyorum” demeyin, sözlerinden kısa bir özet çıkarın ve aktarın anladığınızı belirtin. Bazı kişiler çok önem verdikleri konuda farkında olmadan tekrarlar, bunu önemseyin. Emin olun bu güveni ve önemi karşınızdakine gösterirseniz, karşınızdakinin size gösterdiği saygı yükselecek, dinleyici daha şefkatli olarak değişecek, size odaklanacak tüm ilgisini size yönlendirecektir. Her zaman açık iletişimden yana olun, zamanınız mı yok, o zaman başka bir zaman bu konuyu derinlemesine konuşalım diyerek görüşmeye davet edin.

Dış görünüş her zaman önemlidir: Dış görünüş kendinize saygınızın bir tezahürüdür. Kendinizi iyi hissetmediğiniz günlerde bile dış görünüşünüzü motivasyon kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Kendinize özen gösterdiğiniz zaman moralinizi olumlu etkilediğini göreceksiniz. Siz başkalarının beyninde bir imaj yaratmak istediğinizde nasıl imaj çizersiniz? En mükemmeli değil mi! Tamam öyleyse zaten bu sizin elinizde. Bunun için veriniz dış görünüşünüz yani kendinize saygınız. İmajınızı şimdi siz çizin!..