korelmekBirçoğumuz kendimizi aidiyet duygusuyla saran kurumsal firmalarda çalışmak ister. Bu işletmeler siz ayarlama yapmadan önce özel günleri organize etmiştir yan haklarıyla ve avantajlı bir iş hayatıyla sizin tarafınızdan büyük bir özenle seçilmiştir, ya da insana verdiği değerle sizin hayatınızda saygın bir konumda yer almaktadır. Bu işletmeler çalışılmak için çok ideal olmakla birlikte kariyerinizi sadece bu şirketlerde geliştirmeniz yönünde hayallerinizin karşılığıdır. Şuana kadar olumlu özelliklerden bahsettik.

Özellikle Türkiye’de (belki bir özeleştiri yapmanın tamda yeri) eğitim sisteminden dolayı sadece bu türlü şirketlere girerken çok çaba harcıyoruz ama sonra… ! Sürekli bir öğrenim süreci içinde olmaktan kaçınıyoruz ve değişimden yana olmuyoruz. Sürekli rutini seçiyoruz. Değişime direniyoruz, huzurumuzu bozacağından korkuyoruz, diğer ekip arkadaşların tepkilerini çekmeye bile cesaretimiz yok, sorulacak sorulara yetersiz kalmaktan çekiniyoruz. Bu şekilde düşünmek ise bizi her ne kadar büyük bir şirkette çalışsak ta işletme çarkının dişlilerinden birisi olmamızdan öteye gitmemizi engelliyor. Bir adım daha atmaktan korkar oluyoruz.

iş yerinde yüksek motivasyonÇalıştığımız süre belirli bir zamanı aldıktan sonra, şirketin işleyişindeki ve uygulamalarındaki hataların, mevcut ortamda gelişecek yeni fırsatları ve olası riskleri (tehlikeleri) göremez hale geliyoruz. Bu işlemler şirkette büyük sorumluluklar edinmiş, önemli imzalarda ismi bulunan kişiler için daha fazla önem arz eder haldedir. İşletme körlüğü nedeniyle ayaklarına takılan küçük problemlerin büyüklüğünü fark edememekte bu ise büyük kayıplara sebebiyet verebilmektedir.

iletişimBu işletme körlüğü vakası bende deneyimlerle sabit olmasında dolayı kalifiye ve üst düzeyde çalışanları işe almadan önce kurumu özgür bir şekilde eleştirmelerini ve yapılması uygun olanları yazmalarını rica ediyorum. Bunlar belli bir sayıda birikip veri haline gelince de toplantıda tüm çalışanların görüşlerine sunuyorum. Size de bu uygulamayı tavsiye ediyorum. İnanın bana geri dönüşlere şaşıracaksınız. Dışardan bir göz olarak sizi eleştirdiği noktalar ve öneriler sizinde bir zamanlar işyerine girdiğinizdeki düşüncelerinizle nasıl örtüştüğünü göreceksiniz ve bunun aciliyet durumunu daha net görebileceksiniz.

İşletme iletişimi ve işleyişi yenilemeyip kapalı bir iletişim modeline geçtiği takdirde işletme körlüğünün yanı sıra “silo sendromu” dediğimiz bir durumla da karşı karşıya kalır ki işletmenin devamı için tehlikelidir. Organizasyonda departmanlararası iletişimin kopuk olması ve aralarında görünmez bir duvar inşa etmeleri durumu ile gelişen işletme körlüğü şirketin zaman içerisinde sonunu hazırlar.