Şirketlerde çalışanların motivasyonunu arttırmak ve kendilerini rutinden kurtarmak için çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir. Bu turizm, kültür, sanat, spor aktiviteleri çalışanlar arasındaki iç iletişimi güçlendirmek, kurum kültürünü hissettirmek, aidiyet duygusunu güçlendirmek için çok büyük bir etkendir.

sosyal aktiviteler

Ayrıca çalışanları işe alırken meslektaşlarımın en çok önem verdiği durum en kalifiye ve pozisyonunda en yetkin personeli bulmaktır. Bu işin içinden biri olarak rahatlıkla şu gözlemimi söyleyebilirim ki, siz aradığınız pozisyondaki “en iyi”yi ararken çalışanlardan sizin diğer şirketler arasından en iyi olduğunuza inanmak istiyor. İşe alımlar sırasında sizi adayın tercih etmesi için ya da çalışan personelin başka bir şirketten teklif aldığında sizi tercih etmesini sağlayacağınız tek etken şirketin çalışanlara zevkli dakikalar sunması, kariyer hedeflerini gerçekleştirmesi, çalışanı önemsemesi, şirket kültürünün varlığını hissetmeleridir. Bu etkenlerin varlığı aynı zamanda çalışan sirkülasyonu azaltacak daha kemikleşmiş bir çalışan kadrosu oluşmasına neden olacaktır.

Bu aktiviteler sayesinde çalışanlar iş dışında birlikte vakit geçirme, personelle kaynaşma ve network oluşturma, hobileri geliştirme fırsatlarını elde etmektedir. Normalde çalışanlara öğle aralarında ve iş dışında da katılabilecekleri sosyal ortamlar oluşturma fikirleri gün geçtikçe yeni fikirlerle beslenmektedir.

sosyal aktiviteler 2

Günümüzde çalışma hayatında ne istediğini bilen genç, dinamik, yaratıcı beyinlere sahip, kıvrak zekalı, yetkin yöneticiler çoğunlukta olduğu için onların işe olan isteklerini sürekli yüksek düzeyde tutmak, iş yüklerini azaltmak, sosyal aktivitelerle fiziksel ve ruhsal gelişimlerini beslemek gerekmektedir.

paintballKurum içi iletişime katkısı açısından yapılabilecek bu aktiviteler: konser, dans, her branştan spor turnuvaları, hafta sonu doğa ve kültür gezileri, happy hour aktiviteleri, happy friday, grand prix yarışmaları, düzenli yapılan yemek organizasyonları, yemek - pasta workshopları, tiyatro, fotoğraf kursları, takı- tasarım kursları, off-road, kış sporları, yoga vs..

Çalışanlar hemen hemen her şirketin düzenlediği yıllık yemekler, yıllık toplantılardan daha da ötesini daha farklı ve yaratıcı özellikli aktiviteler bekliyor . Bazı firmalar reklamlarını çalışanlar için düzenlediği aktivitelerle yapıyorlar. Bu yüksek kalitede genç ve başarılı beyinleri şirkete çekmek için yapılan etkili bir PR çalışmasıdır.