social mediaBusiness Network linkleri, “sosyal iletişim siteleri”, “sosyal paylaşım siteleri” ve sosyalleşmek için katılınan sosyal siteler, aslında bizi digital dünyaya hapseden bir asosyalleştirme aracı mı?. Yoksa sosyalleşmek için aynı anda birçok yerle bağlantımızı sağlayan bir araç mı? Her iki tarafta, bizi farklı yorumlara götürecek, taraftarı olan konular!. Şu net ki şu sıralar tüm dünya bir digital bir piyasa haline dönüşmüş bulunmaktadır.

Anlık durumları izleyip keyif almaktansa kaydedip sosyal ortamda paylaşma isteği, alışverişleri instagram, facebook, twitter vb. üzerinden sunmak, işe alınacak personeli ilkönce linkedin de profiline bakmak oradan gelen referansları dikkate almak aslında sosyalleşmeyi biraz digital dünyaya yaymak olarak adlandırılabilir. Soyut bir özgürlükler dünyası… Gerçekte görmek için zaman ayır(a)madığınız, gör(e)mediğiniz, tanı(ma)dığınız belki de yüzlerce kişi her gün paylaşımda olduğunuz sosyal medyadaki en sıkı takipçiniz!. Sosyal hayatta belki yanından birçok defa geçmiş olduğunuz ve görmediğiniz insanlar tarafından günde her bir paylaşımınız beğeni( like ) alıyor. Sosyal paylaşım sitesinde popüler olup sosyal hayatta tanınmayan insanlar… Asosyalleştiren bir sosyal olgu olarak digital dünya!.

sosyal medyaBu konuda iş dünyasındaki sosyal paylaşım sitesinin etkisi açısından bir örnek de kendimden verebilirim. Yurtdışından geldiğim günlerde benim Linkedin de hesabım yoktu o sıralara denk gelen bir iş görüşmesinde bu durumdan kaynaklı haneme eksi puan yazıldığını görüşmede ki negatif ortamdan hissetmiştim. Tam da o anda anladım üyesi olunmayınca ötekileştirilmeyle karşı karşıya kalındığını. Dünya bir yöne giderken siz de hemen bulunulan durumu kavrayıp geride kalmamanız bekleniyor. Digital kapitalizmde kendi modasını yaratıyor böylelikle. Artık digital dünya kendi çapında bir kültür ve beklenti de oluşturuyor. Bir davetle üyesi olduğumuz gruplarda, aktif olmanız ve paylaşımlarda bulunmanız bekleniyor. Açıkçası tam bir sosyolojik durum.

Biranda bir arkadaşı takibi bıraktı diye bozulan ama diğer taraftan neden bozulduğu bilinmeyen arkadaşlıklar bile olabiliyor. Herhangi bir paylaşımdan dolayı sınıflara ayrılan arkadaş grupları, paylaşımdaki yanlı yorumdan dolayı fişlenen adaylar (linkedin de) aslında hayatımızı nasıl kontrol altına al(ama)dığımızın göstergesi olabiliyor biranda.