sosyal medya haritaSon yıllarda artık sosyal medyasız yapılamaz hale geldi, bunun sonucunda cep telefonları yeni uygulamaları yükleyecek halde smart olması, kitapları gazeteleri kitapların o kuşe kağıtlarına dokunma hissine varamadan biranda ulaşılması, tabi bu arada istemediğimiz bir çok bilginin bir şekilde zihnimize yüklemiş olması gibi sosyal medyanın getirilerine benzer olumlu ve olumsuz etkiyi aynı anda bünyesinde barındırıyor. Digital dünyanın hayatımızdaki yeri gittiğiniz bir iş görüşmesinde bile, sizin yanınızda taşıdığınız elektronik cihazlar nelerdir sorusuyla ya da üyesi olduğunuz sosyal iletişim ağları, ya da klüpler nelerdir? Sorusuyla kendisini hissettirebiliyor. Buna birçok örnek vermek mümkün bunlardan biri de teknolojiyle yakın iletişiminizin her daim ölçüldüğünü gösteren bir ibare olarak, iş hayatında bile birisiyle tanıştıktan sonra ertesi gün size linkedin de bağlantı ekle talebiyle karşılaşmamızdır.

social media

sanal kişilikNetwork elbette ki her daim iş hayatında executive anlamda genişletmek istediğimiz bir çevredir. Fakat ulaşmak istediğiniz kadar rahat ulaşılabiliyorsunuz. Tuhaf bir iletişim ağınızı yönetememe durumu sanki. Başka bir yönden sosyal medyadaki kimlikler önem arz ettiği ölçüde nasıl olduğunuzdan çok nasıl göründüğünüz ön plana çıkıyor, değerler değişiyor. Tabi ki de iyi yönlerinden biri tüm dünya ile network kurmanızı sağlıyor. Bunu yönetebildiğiniz ve ne istediğinizi bildiğiniz takdirde sosyal medyayı siz zengin bir sosyalleşme aracı olarak kullanıyor oluyorsunuz.

sosyal medya bağımlılıkSonuç olarak bunun tabi ki yararını görmek istersek birçok şey yazabiliriz, ama bir durumun farkına varmadan geçemeyiz, sanal olarak sosyallikten bahsettiğimiz ölçüde bunun gerçeklikle bağını sürekli kontrol etmeliyiz. Bilinçli bir sosyal medya kullanıcısıysanız gündemin kısır döngü popüler konularına dalmadan, tüketiciye ve hedef müşteriye dönüşmeden, siz yön verebilirsiniz. Bu bilinçli kullanımdan uzaklaşıldığı zaman sanal alemde varlığını sürdürmeye çalışan ve sürekli tüm hayatıyla yönlendirilen sadece bir piyon olarak kalırsınız.

Sosyal medya insanları cep telefonlarına, bilgisayarlara bağımlı hale getirerek aslında asosyalleştirmektedir. Bu bir durum tespitidir. Aynı zamanda sosyal medyanın getirilerini de yadsımak imkansızdır. Ama bu asosyalleştirme gerçeğini göz önüne alarak sosyal medya kullanmaya yön vermek bizim lehimize olabilir. Aksi takdirde kullanılan sistemin bir parçası oluruz.