• insan beyniYüksek güven sahibi olun!: Beyniniz muhteşem bir sırlar dünyası, siz nasıl düşünürseniz beyniniz size onu sunuyor, beyninize hükmetmekle siz aslında hayatınıza yöne veriyorsunuz!. Bunu yönetmekte sizin elinizde, siz nasıl düşünürseniz beyninize verdiğiniz mesajlarla size onu yaşatır. Hafızalarını kontrol altında tutmakta zorlanacaklarına inananların, gerçekten zorlanacaklarına yönelik araştırmalar olumlu sonuç vermektedir. Dolayısıyla siz nasıl düşünürseniz o’ sunuz!

  • Beyninizi gereksiz yere meşgul etmeyin!: Basit işleri hatırlamak için teknolojiden yararlanın!. Beyninizi daha kaliteli verimli daha zor işler için kullanın. Unutmayın, beyin mucizevi ve sırlarının sadece %6 ‘sını kullanmayı bildiğimiz daha çözülememiş muhteşem bir kutu.

  • Öğrendiklerinizi sürekli tekrarlayın!: Uzun süreli dinlenceler hiç beyine göre değildir, belirli aralıklarla sürekli tekrarlamak beyin sağlığı için çok önemlidir.

  • Mola verin!: Uzun bir projenin içindeyseniz belirli aralıklarla mola verin hatta öğrendikleriniz üzerine bir uyuyun uyanın, beyin uykuda bilgileri yerleştirme göreviyle meşguldür.

  • Kodlamayı unutmayın!: Anımsatıcı olarak sizin çok iyi olan bir yetinizi kullanabilirsiniz. Mesela ilk harfler çağrışım yapabilir, sesler, mekan, koku, görsel, ışık, v.s. duyularınızla ipuçları edinin.

hatırlamakBiz hayatımız boyunca birçok veriyi beynimize yüklüyoruz, bilinçli veya bilinçsiz olarak. Bir düşündüğünüzde beyninizde sizin isteminiz dışında edindiğiniz gereksiz bilgilerin olduğunu!.. Kodlanmadan bir şekilde öğrenilmiş bilgiler, bilgi kirliliğinden başka bir şey değildir.

Hatırlamak elbette önemli, hatıralar önem arz eder, içeriği dolayısıyla!. Ancak diğer taraftan hatırlamak kadar unutmak da önemli. Hatıralarınızı yönetmek, olumsuzları, hatırlamak istemediğinizi, önemsiz ve istemediklerinizi geriye atmak; olumluları baskın halde kodlamak ve yerleştirmek için unutmayı da öğrenmek gerekiyor. Beyninizin CEO’su tüm komplex süreçlere hükmeden bölge prefrontal bölgesidir. Siz direk bu bölgeye yön vermelisiniz!.

Bilinçli olmadan düşünen, bilinçli olarak unutamaz!. Hayatınızı bilinçle yönetin!. Her an sizin hatıralarınızı oluşturur. Beyninizi yönetmek sizin hayat kalitenizi artıracaktır.