olgun gündaşBu gün sizlerle hayatımızda çok büyük bir psikolojiye ve öneme sahip olan bir konu üzerine bir çalışma paylaşmak istedim aslında hepimizin de ilgi alanına giren ve dikkat etmemiz gereken küçük ama iş hayatımızda büyük önem kazanan konudur ofis modası!..

Bu moda iş hayatımızda nasıl fark yaratır ve neden dikkat etmeliyiz bunlar üzerine düşünelim, Ofis kombinleri her daim popüler olan konular arasındadır. Bir odaya ilk defa girdiğinizde içerdeki daha önce tanışmadığınız insanların sizin ve yetenekleriniz hakkında fikir sahibi olmaları sadece birkaç saniyeyi alır. Bir söz söylemenize gerek yok; insanlar sizi siyah deri giymişseniz farklı, lame giymişseniz farklı ve klasik bir takım giymişseniz farklı algılarlar. Kim olduğunuzdan bağımsız olarak, kıyafetleriniz ve vücut diliniz sizden daha önce konuşur.

Yapılan araştırmalar ve istatisliklere göre ilk izlenimin oluşması 60 ile 120 saniye arasında değişir ve genelde herkes ilk izlenimin iyi olmasını ister. Görünümünüz, nasıl baktığınız, kendinizi ve elbisenizi nasıl taşıdığınız ruh haliniz, enerji seviyeniz ve davranışlarınız hakkında bilgi verir. Buna ek olarak, kıyafetlerinizin temizliği, stili ve düzgünlüğüne göre insanlar eleştiriler yaparlar. Her gün iş yerine giderken ne giyeceğinizin konusundaki bir tavsiye de her gün görüşmeye gidecekmiş gibi giyinmenizdir. Her gün, müşteriler, çalışma arkadaşlarınız ve sizden üst görevdeki kişiler sizin görünüşünüzü gözlemler ve sizinle ilgili kararlar verirler. Güzel ve düzgün giyinmek sadece his oluşturmaz aynı zamanda terfi etmenizi de sağlar. İş kıyafetlerinize bir ipucu da, sanki her an terfi edecekmişsiniz gibi giyinmenizdir. Başarı için giyinin! Biz de bu nokta da yılbaşı modasında da bizim sorularımıza içtenlikle cevap veren Sayın Olgun Gündaş’a sorduk, kendisi de bizi cevaplarıyla ve örnek kombin çalışmalarıyla yön verdi:

İş yaşamında tercih etmemiz gereken doğru stil nasıl olmalıdır?

iş yaşamında stil

Düzgün giyinmek zorunluluktur. Görünüşünüzle ilgili ki, bu nasıl giyindiğinizi, kendinizi ve kıyafetinizi nasıl taşıdığınızı içerir, yargılanacaksınız. Unutmayın, ilk izlenim ve kurumsal görünümünüz iş ilişkilerinizde önemli bir rol oynar. Profesyonel bir görünüm rekabetçi iş alanlarında temel bir kurtarıcıdır. Giyindikten sonra kendinize şu üç soruyu sorun: Bu kıyafet üzerime tam oturdu mu? Çok mu dar, çok mu bol veya çok mu kısa? Çanta, ayakkabı ve takı gibi aksesuarlarım çok mu eskimiş ya da modası mı geçmiş ? Pozisyonuma ve sorumluluklarıma uygun mu giyindim? Eğer müşterilerinizden, denklerinizden ve üstlerinizden saygı görmek istiyorsanız, spor ayakkabı, tişört, kolsuz bluz veya aşırı dekolteli kıyafetler giymeyin. Hangi iş sektöründe çalışmanıza da bağlı biraz bu durum. Konu makyaj, mücevher ve parfüm olduğunda az çok gibi görünür.

iş hayatında giyim kuşam

iş hayatında abartılı giyim

Abartılı olmadan stiliniz hakkında insanları fikir sahibi edebilirsiniz. Çoğu iş veren hızma ve dövme gibi trendleri takdir etmez. Saçınızın doğal, düzgün ve temiz olması gerekir. İş görüşmelerinizde kıyafetinizin sizi dinleyeceklere hitap etmelidir. Dinleyecilere ve koşullara nasıl uygun giyineceğinizi saptamanız gereklidir. İş yerinde, kıyafetinizin ve saçınızın rahatsız edici olmaması gerekir. Aksine insanların dikkatlerini yüzünüze ve gözünüze vermesi gereklidir. Bir başkasının gözleri ile temas kurduğunuzda, sizi dinleme eğilimi gösterirler. Ama eğer ellerinizde rengarenk oje ve desenleri varsa ya da burnunuzda kocaman ve parlak bir hızma varsa kim gözlerinize odaklı kalabilir?

iş kadını klasik giyim