Başarılı bir girişimci olmak için sadece yeni bir şirket kurmak yeterli değildir. Sürekli gelişmelerin ve yeniliklerin sevdalısı olmak, popüler olanı gözlemlemek, sosyal olmak çevredeki düzenden haberdar olmak vb. yetiler gerekir. İnnovative olmak girişimciyi sürekli pozitif yönde değişiklik yapmak için çabalamaya iter. Bir başka yöntem de gelen karın yönetimini iyi yaparak bir sonraki hamleye kadar parayı biriktirmektir.

bir fkrim varBurada en mükemmel, ses getirecek olan, fark yaratan, en başarılı girişim daha önce yapılmamış ve aslında ihtiyaç olanı pazara sunmaktır. Mesela Steve Jobs’ın ne yaptığını bir düşünecek olursak; tuşlara “basmak” yerine “dokundu”. Frak yaratmak için korkusuz olmalısınız. B planınız olmalı tabi ama siz ilk plana odaklanmalısınız. Başarmak için başarısızlığı düşünmemelisiniz. Girişimci bilinmeyenin üzerine yürüyendir. Gireceği pazarı ne kadar tahlil ederse, pilot çalışmalar yaparsa başarı oranı o kadar artacaktır.

merdiven tırmanan insanlarGirimcilerin en çok gençlerden çıkmasının nedeni geride durmayı gerektirecek hiçbir sorumlulukları yoktur, yani kaybedecekleri bir şeyleri yoktur. Tabi ki kariyerinizde ilerledikçe vazgeçemedikleriniz olacaktır. Ama hayat işte aynen böyle bir çok legodan oluşan bir oyundur. Sizin başarınız bunları yönetmenize bağlıdır. Herkes tek bir sorun üzerine yoğunlaşırsa onu çözer ve başarılı olur, önemli olan iş hayatınıza entegre olmuş dış dünyayla birlikte yönetmektir. Hayatınızdaki bu olayların sizin karar verme sürecinizi etkilemesine izin vermemelisiniz. Bir amacı olan asla yolundan vazgeçmez.

düşünen değil yapan kazanıyorLansmanınızı yaptınız diyelim, budan sonraki adım dirençli olmaktır. O kadar yatırım, ön çalışma, plan, pilot bölge ve hazırlıklara rağmen kurulan şirketlerin çoğu iki yıl içinde yok olup gidiyor. B durumlar için gerekli olan başarısızlığı hoş karşılayacak bir olgunluğa sahip olmanızdır. Bir şeylerin yanlış düşüldüğünü itiraf etmek, sil baştan yapmak ve utanmamak gerekir. Fark yaratmak için aslında size büyük bir fırsat verilmiştir ve siz dibe batmışsınızdır ve daha güçlüsünüzdür, çünkü artık daha deneyimlisinizdir. En büyük deneyime sahip olmuşsunuzdur; kaybetmişsinizdir, bu en büyük öğreticidir. Emin olun o konuda siz bir daha başarısız olamayacaksınız ve şanslısınız. Fark yaratan; dibe vurduktan sonra yeniden zıplama yeteneğidir. Arkanıza bakmadan koşmanın tam da zamanı!.

Girişimcinin tanımı nedir diye soracak olursanız!. Girişimci aslında bir çok şeydir, istihdam oluşturan, oyun kuran, oyun bozan, şirket lideri, innovator, piyasa bozucusudur, icat çıkarandır. Eğer bir amacınız varsa başarılı olursunuz, çok mu başarılı olmak istiyorsunuz, girişimcinin tanımını ne arıyorsunuz, o zaman şimdiden sözlüklerde yerinizi alın:

Girişimci demek siz demek!…