Büyük bir değişim dönemini yaşadığımız bir döneme girmiş bulunmaktayız. Ayakta kalabilmek için sadece şirketin varlığını sürdürmekten ziyade değişime ayak uydurmak bu değişim içinde yapılan çalışan değerleme önerisiyle de ilkler arasında olmak zorundasınız!..

employer brandÇünkü yaşadığımız dönemin getirisi olarak bütünsel olarak düşünüp mükemmeli sunmanız gerekmektedir. Mükemmeli hayal etmek sizi mükemmele yönlendirir.

Bunu mevcut durumun analizi (teşhis), hazırlık (planlamanın yapılması, takımların oluşturulması vb.), işveren markasının oluşturulması (mevcut durum ve vizyonu dengeleyecek şekilde), uygulama, pazarlama ve geliştirme aşamaları izliyor. Farklılaşma konusundaki adımlarınızda ise iddia derecenizi siz belirlemelisiniz, aslında ne istediğinizi bilip ona göre davranmanız gerekir, çünkü altını dolduramadığınız iddialı bir çalışan değer analizi çalışanlarınızı ve takipçilerinizin gözünde imajınızı zedeler.

soru işaretiİşletme olarak ücret, yan haklar, yeni mekanlar olmazsa olmaz, ama yetmez; sosyal ilişkiler, toplantılar, davetler, olması gerekir ama fark yaratmaz; anlamlı bir amaca hizmet etme, saygı duyulma, mentör olma, fenomen olma, özendirir, cezbedici görünür, çalışılmak istenilir, fark yaratır.

İşveren markası, işletmenin hatırlanan yüzünü oluşturduğu ölçüde başarılıdır. İşveren markası işletmenin varoluş nedenini oluşturan fikir, tecrübe ve ilişkileri yansıtır. Gerçek etki ise büyük fikirlerle marka ön plana geçtiğinde oluşur. İnsanlara markanın daha fazla satış yapması ve kar elde etmesi gibi etmenler cazip gelmiyor, marka yaratmak için büyük firmalar çalışanlar için anlam taşıyan unsurların peşinden koşuyorlar. Google “değer yaratmak”, Aras Kargo “önem taşır”, Nokia “İnsanları birbirine bağlar”, Bosch “ önce güven” gibi

İşveren markasını somut değerlerli düşüncelerle sınırlandırmayın, düşüncenizi özgür bırakın, çünkü bu süreç sadece fonksiyonel ve işlevsel yararlarla sona ermeyen bir süreçtir. İşveren markanızı evrensel anlamda önem taşıyan değerlerle nitelendirmeyi başarırsanız tüm çalışanları etrafınızda toplayabileceğiniz ve diğer adaylara da mıknatıs etkisi yaratabileceğiniz güçlü bir etki oluşturabilirsiniz.