Eskiden Ceo olmak için 25- 30 yılık süreler artardı, şimdi ise bu süre hatırı sayılır ölçüde kısaldı.

Gençler değişim ve dönüşüm sürecinin bizatihi içinde olduğu için yenilikleri daha yakından takip edebiliyor, Ceo’ların en önemli vazifelerden biri innovator olma niteliği ise bu süreci başarılı yönetilebildiğinde anlam kazanıyor. İş hayatında belli bir yaşı geçtikten sonra araştırmacı ruhunuz körelmeye başlıyor. Değişimin getirdiği dinamizme ayak uyduramıyorsunuz. Rutine uyuyor ve sistemin içinde “kayboluyorsunuz”.

ceoErken yaşta Ceo olabilmek, kariyerinizi başarılı bir şekilde yönetebilmenize bağlıdır. Belkide bu süreci tanımlayacak kısa söz; “Doğru yerde, doğru zamanda olmaktır.” Doğru seçimler yapmak ise bu süreci hızlandıracaktır.

Y kuşağındaki çalışan arkadaşlarımızı erken CEO olabilmek için çok şanslı oluklarını ve birçok yönden de daha başarılı olabileceklerini düşünüyorum. Ama bir tek çıkmazları hırslarını yönetememeleri ve biran evvel tek başlarına başarı sahibi olmak istemeleridir. Bu anlamda şu gerçeğin farkına varmalarını isterim ki, kariyerler, şirketlerle birlikte de büyütülebilir, çalışanlar çalıştıkları kuruma değer verdikleri ve bütünleştiklerinde büyük ve kurumsal bir şirketin en yüksek noktalarında yer alma imkanı bulunmaktadır. Bir şirket büyürken onun bu sürecine tanıklık etmek başarılara hep birlikte imza atmak kariyeriniz için anlamlı bir yolculuk olacaktır. Bu anlamda kurum kültürü önem kazanmaktadır.

ceo planGlobal bir şirketin en üst düzeylerini hedeflediyseniz bir yurt dışı tecrübesi gerekmektedir. İyi bir üniversiteden yüksek derecede mezun olmak işinizi şüphesiz kolaylaştıracaktır.

Ceo’ları diğerlerinden ayıran özellik ise hırs, cesaret ve çalışkan olmaktır. İnsanları iyi yönetmek, değişime adapte olmak ise küçümsenmeyecek diğer özelliklerdir.