David Rohlander, iş dünyasının yöneticilerine yol gösterecek etkin bir CEO olmanın yolunu açacak bir kitap yazdı. Bir CEO’nun başarısını nasıl sürekli hale getirilebileceğini anlatan kitapta; C (communication/ iletişim), E (Execution/uygulama), O (Operations/operasyonlar) olmak üzere 3 ana kod altında incelenmektedir.

Birinci Kod:

the next generation of ceosGüven kazanmak önemli !.. İletişime her şeyden fazla önem vermek gerekir. Etkili iletişim aslında tam anlamıyla bir sanattır. Alanınızda bilgi olarak tam donanımlı olmanız gerekmektedir. Donanım ve iletişim yetisi zaten sizin seçilmenize ve özel olarak fark edilmenizi sağlayacaktır. İkinci olarak karar verme yeteneğinizin gelişmesi gerekiyor ki tecrübelerden ders çıkarabilmeniz gerekir, bir daha aynı hatayı yapma lüksünüz yok! Bunun için karar verme yeteneğinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Bu konularda iş hayatını öğrenebilmek için bütün hataları deneyimleyerek öğrenmeye zamanınız yok mentörden yardım almanız etkin bir yöntem olur.

Gizlilik Hassas Bir Konu!. Bir açıklama yaparken güven kaybına neden olmaması için önceden kendinizi sorgulamanız gerekir. Sorgulayacağınız konular: Söyleyeceğim şey doğru mu? Açıklamam adil mi? İyi niyete ve dostluğa katkısı olacak mı? Açıklamam hitap ettiğim kitleyi ilgilendiriyor mu?

Empati Kurmaya Özen Gösterin!. Konuşma esnasında en çok yaptığımız hatalardan birinden vazgeçin yani “ben” demekten. Konuşmada “sen” derseniz kazanan olursunuz. İnsanlar söylediklerinizi hareketlerinizle destekleyip desteklemediğinizi kontrol eder. Sözlerinize sadık kalın.

İkinci Kod:

ceo get ceoHedefinizi Belirlemiş Olun!. Başarılı olmayı istiyorsanız önünüze önce hayal gücü ve tutkuyu tetikleyen pozitif hedefler belirlemeli ve zaman, bütçe şartlarınıza göre bunları gerçekleştirmenize imkan verecek şekilde yazılı plan yapmalısınız. En kısa kalem bile en uzun süreli hafızadan uzundur! Plan yaptıktan sonra hareket planı da çok önemlidir.

Tekrarlamaya Dikkat!. İnsan davranışının pek çoğu alışkanlıklardan oluşur. Bu nedenle pozitif özelliklerinizi tecrübelerinizi tekrarladıkça bir süre sonra alışkanlıklarınız haline gelir ve bu süreçte ehil olursunuz. Alışkanlıklarınızın farkına varmak, hayatı farkındalık lüksüyle yaşamak size başarı yolunu açacaktır.