12-13 Şubat’ta ProvakatİK Zirve düzenlendi. Bu Zirve normal bir İK zirvesinden çok; duruşu, misyonu, tavrı olan, rutini sorgulatan, vizyon oluşturan “ezber bozan”, devrim niteliğinde bir sürece tanık oldurtan ProvakatİK bir İnsan Kaynakları Zirvesiydi.

provakatikProvakat duruşa sahip olmak, yol-yöntem göstermek, bu düşünceler doğrultusunda kitleyi harekete geçirmek herkes gibi düşünmemek, konuya birde bulunduğun yerden sıyrılıp geniş çaplı bakabilmek, sorun odaklı değil çözüm odaklı olmak genel bilgi dağarcığının bir tık ötesinde bilgi gerektirir. Ezber bozmak farklı olma cesaretini göstermek, sıradan çıkmak, alışılagelmişin dışına çıkmak, farklı söylemler üretmek demektir. ProvakatİK zirvede eski alışılagelmiş bir düzen yerine postmodernist yaklaşımla, konuşmacılar “devrim” niteliğinde fikirleriyle aramızdalardı.

Bunun yanında sosyal paylaşım sitelerini son derece başarılı uygulamalarla yönettiler zirve boyunca; twitterdaki #ik2014 olarak yazılan her tweet sahnedeki orta bölmedeki ekrana düştü. Bu zaten tek başına bu uygulamanın popüler olmasını sağlayacak bir güçteyken, en çok tweet atan (ipad mini 2) ile ödüllendirildi. Foursquare’de ise check-in yapanları ödüller bekliyordu, aynı zamanda appstore’da provakatİK’nin paralel oturumlarını seçebilmek için özenli ve başarılı bir şekilde application hazırlanmış. Instagram unutulmamış dışarıda #ik2014 ile fotoğraf paylaşan herkes standdan fotoğrafının çıktısını alabiliyordu. Linkedin'i ise konuşmacılar başarılı şekilde kullandı, mesela Linkedin’in kıdemli iletişim müdürü Genco Orkun Genç bağlantı talebini gönderen ilk 4 kişiye özel bir hediyesinin olduğunu söyledi. Aynı zamanda konuşmaların Youtube’da konuşmalarının bitiminde yayınlanması, Slideshare ise MCT Ceo’su Tanyer Sönmezer’in etkileyici konuşmasının slaytının konuşmasının ardından yayınlanması, sosyal medyayı başarılı şekilde kullanımı ile de ses getiren bir organizasyon olduğunu göstermektedir.

john perkinsEzber bozmak için aramızda olanlardan biri ise jeopolitik, gelecek ve siz ile “eyleme çağrı” da bulunan John Perkins ti. Bizim farkında olmamız için provakat duruşundan birkaç alıntı yapmak isterim: ”Yeni nesil fark yaratmak istiyor bununla birlikte iyi bir dünya yaratmak istiyorlar. Şirketler yeni kuşağa bu imkanı verecek koşulları sağlamalı. Başarılı olacak şirketler hayat ekonomisini benimseyen şirketler olacaktır. Ölüm ekonomisinden uzak durun!. Şuan tüm dünya bir Devrim yaşıyor. İlişkilerde yakınlıklar ve anlam giderek kayboluyor. Birbirimize ihtiyacımız yok tek başına varolabilirim düşüncesi hakim oluyor."

provakatik charles einstein

Ardından Occupy Wall Street’in fikir babaları, Kutsal Ekonomi kitabının yazarı, Charles Eisenstein sahnedeydi. “Birlikte tüketmek değil, birlikte üretmek yakınlığı doğurur. Çalışanların ellerinden gelenin fazlasını yapmak için ne gerekli bunu düşünmeli, çalışanları gerçekten önemsemeli. Geçmişin değil gelecekteki bu yeni yapının parçası olmak için yapılarınızı göden geçirin, yıkmayın, yapın. Eskiden birinin evi yandığın da insanlar yardım eder ve yenisi yapılırdı. Siste yardım etmeyin de sigorta satabileyim" diyor.

charles eintein