John Mattone Konu her zaman yetenekti ve hep öyle olacak!. “İnsan sermayesi en değerli varlık, en iyi çalışılmak istenen şirket kriteri şimdiye kadar 3 kere değişti, Kendinizi sorgulamalısınız!, İnsan simgesinin gerçekten fark yarattığına inanıyor musunuz… ve kucaklıyor musunuz!… ve uyguluyor musunuz! Cesaretten bahsediyorum, Bu sonuca ulaşabilme cesaretiniz var mı bundan bahsediyorum. Operasyonel düzeyde başarılı olmak için e gerekiyor? Bunun için en iyi şirketler bunu sorguluyor. Gelecekteki liderleri nasıl seçicez ve nasıl belirleyeceğiz bunu düşünün. Geleceğin liderleri sizsiniz!. Aslında insan kaynakları şirkette çalışanların en üst noktaya ulaşabilmeleri için orada yer alıyor. İyi oyuncuları kötü oyunculardan ne derece ayırabiliyorsunuz? 360 derece performans çok önemli performansı kat be kat artırıyor.”

Sonra “sihirbaz, etkileyici bir lider, sahneyi dolduran ezber bozan bir kimlik” provakatİK konuşmacısı olarak yer aldı. Söylemleri ise: “Ya lider aramızdan herhangi biri ise!. Eğer hızlı gitmek istiyorsan yalnız git, eğer uzağa gitmek istiyorsan birlikte git. Kollektif kültür önemli; aslında “ben”, “biz” olduğunda benim! Sonra y küp formülünü getirdi ve bunu açıkladı. Yön, yöndeşlik, yemin. Kollektif liderlik kültürü ile bireysel liderlik kültürünü karşılaştırmalı olarak anlattı. Paylaşımı ise slideshare’de mevcut. Sonra bizim kültürümüzde birlilğin bütünlüğün sosyolojik bir olguya “gezi parkı’na”öyle bir atıfta bulundu ki, hiç te politik bir tarafı olmayan, tamamen insanın tüylerini ürperten, tam da kitelnin düşündüğü fikirlerin sesi oldu, tamamen konunun bam teliydi ve çokta etkileyiciydi. Sonra konuşma çokta şirin bir şarkıyla sona erdi. “Bul bakalım, bul bakalım, liderleri bul bakalım; ünvanı çıkar, makamı bırak delikanlı kim bakalım!.. Bu konuşmayı dinlemeliydiniz, burada anlatmayla aynı zevki size yaşatamam!.

PROVAKATİK

PROVAKATİK 2

Laurie Ruettimann İnsan kaynakları nasıl sevilir bunun yöntemini göstermek için bizlerleydi!. Konuşmalarından ezber bozan söylemler ise şöyleydi: “Cesur bir insan kaynakları ortaya çıkarmamız lazım” Organizasyonel mimarı, kültürün öncüsü, değişimin eylemcisi olunmalı!. Dünyadaki meslektaşlarımızla paylaşım içinde olmalıyız. Diyerek 5 isim verdi. Networke önem verdiğini paylaşımlarıyla gösterdi. Paylaştıkları isimler ise: Neil Morrison, Jennifer Mcclure, Krıs Dunn, Tım Sackett, Ron Thomas. “İnsan kaynaklarında başarılı olursanız sevilirsiniz! Hayal edin!

PROVAKATİK 3

Raj Sisodia Bilinçli kapitalizm çağında iş için yeni gerçekler konu başlığıyla ezber bozmaya adaydı!:”İnsanın insan olarak yaşamasının anlamı kaydı, Günde 16-17 saat çalışmak, İş dünyası değer ve kar yaratmaz oldu. Son 40 yılda iş dünyasında da güvende bir azalma oldu. ABD sadece %16 şirkete güveniyor. İş ile toplum arasında farklılık var. Dünya dramatik olarak bir değişimden geçti.” Kapitalist süreçten kesitler vererek bugüne geliş hikayemizi anlattı. “www bulunmasıyla artık herkes bağlantıya geçer oldu, daha akıllı olduk. %3-4 oranında kişisel ortalama IQ yükseldi. Artık ilişkilerin gücü yükseldi, her türlü ilişkinin içinde sevgi, aşk aranır oldu. 50 yıl kadar önce ırka dayalı ayrımcılık vardı, şimdi çocuk işçilik azaldı, bu değişimler devam edecek. Bizim şuurlu halimiz evrilmeye devam edecek. Para kazanma hedefine odaklıydık, karı maksimize etmek için iş yapılırdı, şuanda ise ötesinde bir güç var. Birşeyi maksimize edebilmek için optimize etmek zorundasınız!. Herşeyin eskiden olduğu gibi olmasına gerek yok!. Eğer aşk ve şehveti bir araya getirirseniz muhteşem olur. Kar etmek için birşeyleri feda etmeye gerek yok, fakat doğru yolda ilerlemeniz gerekir. Bunu maksimize etmeniz önemli, bu bir matematik problemi gibi, bunu ciddiye almayın bu bir oyun. İş yaşamı bir savaş olmaktan çıktı, birilerinin kazanması diğerlerinin kaybetmesi anlamına gelmiyor. Bu insanların yaşantısına ne kadar dokunduğunuza bağlı!”Bundan sonra ciddi bir farkındalık için uyardı. “Doğal kaynaklarımızın da sonu var, tek sizisiniz kaynak yani insan özgünlüğü! İnsan kömür gibi değil güneş gibidir! İnsanların yeşerebileceği ortamlar sağlamamız lazım!

PROVAKATİK 4

Sonra sahneyi Freddy Ehlers Zurita aldı. Kendisi Ekvator Cumhuriyeti Mutluluk Ekonomisinden Sorumlu Devlet Bakanı, konusu ise rekabet ekonomisinden mutluluk ekonomisine geçişti. Enteresan bulduğum durumlardan biride birkaç dakika sessiz kalmamızı istemesiydi, farkına vardırmak istediği ise; bilgeliğin kendi içimizde olduğu ve ona doğru yola çıkmamızdı. Konuşmalarında Mevlana’ya ve Atatürk’e atıfta bulunarak ruhumuz okşamasıydı. Ekvator’da doğa hakları yasasının olduğunu ve ikinci önemli ve onları farklı olmasını sağlayan bolluk içinde yaşam yasasının olmasıydı ve bize bolluk içinde yaşamın, esenliğin, iyi yaşamın müziğini dinletti “buen vivir” bu şarkıyı dinlemenizi öneririm. Önemli bir hak üzerinde durdu: İnsanların en öncelikli hakkı ve hükümetin yapacağı ilk şey vatandaşlara “mutluluk vermek”. Devletler bunu unutup maddi başarıya kaydı. Daha çok büyüyelim, daha çok daha da …. diyerek!. Çok şükür demek lazım, almak değil vermeye odaklanmak lazım. Dünyayı kurtaralım dersek kibirli bir ifade olur. Kendimizi kurtarmak en doğrusu. Amacımız ise nasıl daha çok para kazanırız değil, şimdi nasıl sevebiliriz olmalı. Biz ruhsal devrim yaşıyoruz. ! Kendisi çok renkli bir kişilik, çok sıcak, çok samimi belki de başarısının arkasındaki nüans bu, bu bakanlık görevi de istemeden yapılamaz hani!.

Perry Timms, Çalışma Hayatının Yeni Normali ile aramızdaydı! “Kurumların ileriye gitmesi için ortak bir fikir için çalışıyoruz. Endüstriyel devri, finansal çöküş bugünkü iş hayatımızı etkiler bir hal aldı, var olmayı sürdürebilmek sosyal teknolojiler sayesinde var oldu, Teknolojiyi ne kadar çok kullanırsak başka bir şey aramaya başlıyoruz. 1) Duygusal enerjimizi içine aktarabildiğimiz bir dünyaya ihtiyaç duyuyoruz, amaç ihtiyacı duyuyoruz. Neden yaptığımız işlere bir anlam yüklemeyelim.(futuroloji) 2) web psikolojisi: Online olduğumuzda bedenimizi bambaşka yerlerde bulabiliyoruz, İntegral bir yapı gündeme geliyor. 3) Sosyalleşme: Piyasa farkındalığına sahip olmamız gerekiyor. Network güçlü kılar, çünkü sosyal ortama hitap ediliyor. İnsanların kendilerine önem veren birisiyle çalıştığı fikri gerekiyor. Siz çalıştığınız kurumdaki potansiyeli elinde tutan kişiler olarak bunun önemini bilmelisiniz!. Bu bilgi çağı değil, network ve zaman dönemi.

PROVAKATİK 5

Genco Orkun Genç Türkiye’de Linkedin’in Dünü, Bugünü, Yarını! Aradığınız yeteneğe şuan da ulaşılamıyor ama neden konusuyla bizlerleydi! Sadece %10’umuz hayalimizdeki işi yapabiliyoruz. Bu bir gerçek! İş hayatına yeni eklenen pozisyonlar ise; İOS uzmanı ,zumba hocası, dijital pazarlama uzmanı… Değişen yetkinlikler arıyoruz. Bu profesyonellere uyum sağlayacak şekilde aramamız lazım. Linkedin’in Ocak 2012’de 1 milyondan az izleyicisi vardı, 2013’ün sonunda 3 milyon kişiye ulaştı. 2014’te Linkedine Çin’de katılacak. Linkedin iş arama bulma platformu değil, profesyonel ağ platformu.Sadece %21 aktif iş arayışı var, %10 bütün iş fırsatlarına kapalı, %70 fırsatlara açık bir duruşu var. Peki geleceğin liderleri olan yetenekleri nasıl bulucaz? Üniversite işbirlikleri önemli. Linkedin 3 sene içinde global bir anlam taşıyor olacak. Linkedin’in recruiter uygulamasını işe alım için tavsiye ederim. (Fred Kofman) Kararların bir önemi yoktur, ta ki o kararları eyleme çevirene kadar!

PROVAKATİK 6

Mehmet Özel Liderlikte 3 P provakasyon, performans, potansiyel konusu ile fark yarattı. “Hepimizin liderlik için potansiyeli var” kendisi küçükken kendi hayal ettiği iş olmadığı için deniz subaylığından ayrıldığındaki durumu tiyatral bir dille anlattı, etkileyiciydi. Hayalinizdeki işi yapın. “Ben dahil hiç kimsenin sana sana hiçbirşey yapmasına izin verme!” cevher ile mücevher arasında fark var. Mücevher içindeki cevheri bilip ortaya çıkaran kişi anlamındır. Ya cevher olarak kalıcaz ya da içimizdeki mücevheri açığa çıkaracağız.

PROVAKATİK 7

Canan Efendigil Karatay bize duruşunun neden ezber bozar şekilde nitelendirildiğini anlattı, gıda mühendisliği diye bir mesleğin olmadığını yiyeceğin fabrikada ne işi olduğunu her şeyin doğal yenilmesi gerektiğini söyledi.

Paralel oturumlarda ise:Liderler Kahvesi Üyesi Seda Erzen Değişimi Tetiklemek için Ezber Bozan Uygulamalar ile bizlerleydi. Parekende alanında hizmet verdikleri için Boyner’in Mağazacılık günü için hazırlanan uygulamaların hepsini görsellerle paylaştılar. Bu konseptin amacından sonundaki başarı oranına kadar her aşamasını paylaştılar, çok başarılı bir uygulama paylaşımıydı.

İşveren Markası oluşturma ve yönetme süreciyle ve buna paydaşların katkısı ile, sürecin tamamındaki tematik yaklaşımı ile Hürriyet ekibi başarılı bir sunum yaptı.

iyeoka

Yıldız Holding slogan oluşturma ve konseptli programlı sonuç odaklı ve geri bildirimli çalışmalarıyla bizlerle uygulamalarını paylaştı. Sonra hayatı yorumlayışındaki olgunlukla, eğitmen, şair, aktivist, provakat duruşlu bir yaşam üstadı olarak konsepte uygun seçilmiş bir şarkıcı İyeoka sahne aldı, “simply falling” ve “say yes” şarkılarıyla ve yaşamı bizim için yorumlamasıyla gerçekten ezber bozan bir şarkıcıydı. Hayatta yaşadığı zorluklar anlatırken empati kurarak anlattığı gerçek hikayeleri gözlerinde damlalar oldu aktı gerçekten anlatırken hissetti, ama o sadece seyircilere tutanarak ruhunu dinlendirmek istedi, sonra makyajının bozulmasına aldırmadan yüzündeki hüzünün verdiği ıslaklıklar geçmeden ritimlere başladı.

PROVAKATİK 8

hayat her ikisini de barındırıyor dercesine, son derecede eğlendi ve bize de keyifli saatler yaşattı. Eğlendim ama daha çok düşündüm, sevindim ama hüzünlendim de, hayatı tek taraflı yaşamayın hayat bir bütün. Bu konserden İyeoka’ nın mistik güçleri olduğuna inanarak ayrıldım. Bu kadın başka bişey.!

Bu başarılı organizasyona imza atan PR PROFESYONELLERİ … Süleyman Kalyon, Ayşe Sorucu, Ayçin Noyan
Emeğinize sağlık!

pr

MCT’ye organizasyonlarıyla ezber bozdurdukları için teşekkürler.!

merdiye eker