Geçtiğimiz günlerde düzenlenen  Milano  Fashion  Week 2014 moda haftasından izlenimlerini öğrenmek için Sayın Olgun Gündaş’a gözlemlerini sorduk. Son yıllarda özgür ruhu ve bu yaşamı benimseyen iş ve sosyal hayatta  da vazgeçilmez  bir stil  haline dönüşen,  moda terimlerinde özgür ruh olarak ta lanse edilen smart – casual  yani spor – şık giyim trentlerini danıştık. Sayın Gündaş bizimle görselleriyle birlikte yorumlarını paylaştı.

İş kıyafetleri olarak adlandırılan “business” koleksiyonlardaki tasarımlar yavaş yavaş kabuk değiştirmeye başladı. Bu izlenimi Milano Fashion  Week etkinliğinde de görmekteyiz. Erkeklerin iş hayatında önemli bir yer edinen takım elbiseler, artık eskisi gibi bol kesim değil. Bugün artık daha fit görünümlü, dar kalıplı kostümler öne çıkıyor. Detaylar, geçen sezonlarda olduğu gibi yeni sezon için de önem kazanıyor. Kol düğmeleri, ceketlerle kontrast yaka mendilleri daha çok kullanılmaya başlanıyor.

smart casualsmart casual 2

smart casual 3

smart casual 4

smart casual 5

Artık tüm tasarımcılar, smart casual denilen hem rahat hem şık tarzda kıyafetler üretiyor. Bütün markaların bu tür giysileri var. Bu yıl ofis giyiminde geometrik kesimler, her türlü tek ceketler çok moda. Renkler arasında lacivert, gri, kahverengi, mor, mürdüm eriği ve daha canlı renkler dikkat çekiyor.

smart casual 6

smart casual 7

Bu yılın ofis modasında kravatlarda da büyük bir değişim söz konusu. Bir dönemin modası olan örgü kravatlar yine moda. Bu kravatlar hafta sonları veya cuma günleri için öneriliyor. Gömlek renklerinde yine her zamanki gibi beyaz ve mavinin hakimiyeti olacak. Ancak bu yıl daha çok çizgili gömlekler moda. Ayrıca manşeti ve yakası farklı olan gömleklerin hakimiyeti gözleniyor.

smart casual 8

smart casual 9

smart casual 10

smart casual 11