Markalar artık en iyi çalışanı bünyelerine çekmek ve “çalışılabilecek en iyi yer” izlenimini vermek için birbirinden iddialı videolar çekip sosyal medyada yer alıyorlar. Bu sayede %49 oranında çalışanın kalite düzeyinin arttığı ölçülmüştür. Bu ciddi bir oran!. Bu sayede artık ürünlerin yaratıcıları yani gerçek değere yatırım dönemi başlamıştır.

Sosyal medyada firmalar çalışanlara verdikleri değeri; “kendi gerçekleri” ni göstermiş oluyorlar. Bu çok basit olarak yayılabilecek, herkesin görmesini sağlayabilecek bir yöntem. İnternette sörf yapan kişiler bu bilgilerin tarihçesini okumak yerine sadece “play”’e basmayı tercih ediyor.

Firma içinde çalışan yetenek yöneticilerinin gözlemlerinden de faydalanarak işveren markası yöneticileri bu şekilde güçlü, etkileyici, akıllarda iz bırakıcı çalışma yerini, firmanın çalışanlara verdiği değerle alakalı etkinlikleri, eğitimleri, ya da daha yaratıcı bir görseli video ile hazırlayabilir ve sosyal medyada paylaşıma sunabilir.

İdeal işverende personele yaklaşım tarzında 3 özellik nedir diye öğrencilere sorulduğunda şu yanıtlar alınmıştır:

  • Bendeki gelişmeleri gözlemleyip destekleyen bir lider,

  • Yaratıcı ve dinamik bir çalışma ortamı,

  • Arkadaşça oluşturulmuş bir çalışma ortamı

Paylaşılacak olan videolar sizin de işveren markası olarak güçlü yanlarınızı ortaya çıkarıp, zayıf olan taraflarınız için ise güçlendirmeyle alakalı yaratıcı fikirler verecektir. Videolar tanınmış markaların İşveren markası tanıtımı. Bu markaların çalışılacak en iyi yer sıralamasında üst seviyelerde yer alması bir tesadüf değil.

Daha az bilinen diğer videolar ise aşağıdaki gibidir.

Bu videolar yabancı markaların farkındayım; yurtiçindeki markalar bunu kongrelerde, zirvelerde sunuyor fakat sosyal paylaşıma açmıyorlar, bu büyük bir eksiklik. Hatırlatırım!. Bilgiyi paylaştığımız, network’ün önem kazandığı, Sosyal medyanın haber kaynaklarıyla yarıştığı. Yeni bir devirdeyiz. Alışkanlıklardan kurtulmak, yaratıcı olmak, paylaşımcı olmak, iddialı olmak gerekir!.

Çünkü artık en iyiler sahnede yerini alıyor!

Kaynak: http://universumglobal.com/ideal-employer-rankings/student-surveys/uk/