İnsan ilişkilerini daha iyi hale getirebilmek için önem vermemiz gereken beden dili hareketleri vardır. Göz ilişkisi, yüz ifadesi, baş hareketleri, jestler, postür (beden duruşu), yakınlık, yöneliş, bedensel temas şeklinde sıralayabiliriz.

Bu ayrıntılara girmeden biraz üzerinde durmak istediğim konular bilinmekte fakat yapılmamaktadır. Aslında bedeninizi konuşurken, bir şeyler ifade ederken söylemlerinize eşlik etmesine izin vermek, bütünsel bir duruşun yansımasıdır.

İnsanların konuşurken yüzüne bakmak, bakmayanlardan daha çok etkiler; bu nedenle karşınızdakini mümkün olduğunca rahatsız etmeden ölçülü bir göz teması kurmak iletişimi sağlamlaştıracaktır.

Yüz ifadesinde aslın sürekli bir ihtiyacımız olan gülümsek asıl kilit noktanız olacaktır. Canlı olmak, pozitif bir yaklaşımda olmak, donuk ve ifadesiz bir duruş yerine neden sıcak ve dostça gülmeyi tercih etmeyesiniz ki!..

Baş hareketlerinde ise şuna dikkat çekmek isterim; insanların anlaşılma isteği, konuşmayı aralıklarla anladığınızı onayı veren yumuşak baş hareketleriyle destekleyebilirsiniz bu şekilde iletişimin seyrine olumlu bir ivme kazandırabilirsiniz.

Bu oturma şekillerinin doğru olmadığını belirtmeme gerek yok heralde :)

Bu oturma şekillerinin doğru olmadığını belirtmeme gerek yok heralde :)

Jestlerle konuşmanıza tutarlılık ekleyebilirsiniz. Açık ve anlaşılır jestler her zaman sizin bedeninizle birlikte bütünlük arz ettiğinizi gösterir, saygı ve güven uyandırır.

Beden duruşu da iletişimde bulunduğunuz kişide değişik imgeler uyandırır. Dik olmak, sandalye ve koltuğu tam olarak doldurmak, arkanıza yaslanmak. İletişim esnasında sizin rahat olduğunuzu gören kişi tarafından sağlıklı, anlaşılan, önem verilen, kendinden emin bir iletişim kurmak istediğiniz yönünde bir söylem ifade eder.

Yakınlık kurma mesafesini biraz önemsemiyoruz galiba; insanların “kişisel güvenlik mesafesi” ne girmeden yakınlık kurmak önemlidir.

bedensel temasYönelişte de bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum; özellikle birkaç kişiden oluşan küçük bir grupla konuştuğumuz sırada; birebir konuştuğunuz kişiye dönük olmak gerekir ama sizin için önemli olanların dışındakilere merkezinizi kapatmamanız sizin kişisel saygınlığınız için önemli bir noktadır.

Bedensel temas; insanların o ortamdaki nabzını ölçerek, sıcak ve samimi olduğunuzu göstermek için muhakkak başvurmanız gereken bir iletişim yoludur. Özellikle sizden gençlere, aynı cinsiyetten olanlarla, alt statüde olanlarla bedensel temas size etkili bir bağlılık ve güven olarak geri dönecektir.