Geçen hafta, sloganı “Yönetim, Yöneticilik ve Liderliğe Herşey” olan, 11. Liderlik Zirvesi gerçekleşti. Son derece bilgi dolu, proaktif, verimli çok başarılı bir zirveydi.

Bu yazımda Zirve’den sizler için konuşmacıların sözlerinden alıntılar ve özetler yapmak istedim, çünkü kendi adıma profesyonel hayatımda uygulayacağım birçok tüyo aldım. Konuşmacıların sözlerine geçmeden önce Liderlik Zirvesi’ni gerçekleştiren Eduworks’ün sosyal medyadan takipçilerini başarılı şekilde yönlendirmesi ve sosyolojik olarak değerlendirmesi yazımın sonunda yer alacaktır. Konuşmalara geçelim:

11. liderlik zirvesi notları

İlk konuşmacı muhteşem aurası ve dev bilgi birikimiyle Sayın Asım Kibar’dı. Söylemleri ise paha biçilmezdi ve sloganlar halinde aklımda yer etti. Her bir tavsiyenin ardında arkasında 87 senelik hatr-ı sayılır bir yaşam olduğu için, pür dikkat dinledim, paylaşmak isterim: “Her koltuğun bir gereği vardır. Bilgi, öğrenilip değerlendirildiği zaman bir manası vardır. Öncelikle başarılı olabileceğiniz bir hedefi belirleyin. Tek başına hiçbir şey yapamazsınız birlikte bir şeyler yapabilirsiniz. Ticarette dost edinenler ve güven sağlayanlar kalıcı oluyor.”

“Güven duygusu vermek, özverili çalışmak gerekir. Doğru iletişimler almak için güven vermek lazım. Yapmakta olduğunuz işe ne kadar çok “inerseniz” etrafınızda o kadar güven halkası oluşur. Hiçbirşeyi tepeden beklemeyin, eksikleri gidermek için nedenleri araştırın!. Her oluşumun bir kademe ilerisi var, bir ileri adımı oluşturacağız. Daima isteyerek, gereklilikleri yaparak ilerleyeceğiz.” Tavsiye: İşinizin gereğini yapın, nedenlerini araştırın, güven oluşturun, başarılı olmuş kişilerden başarıyı öğrenin!”

11. liderlik zirvesi notları 2

Ardından Demet Sabancı Çetindoğan; İş dünyasında başarılı olmanın yeni kuralı:“Kurumsal Girişimcilik” konusuyla bizlerleydi. İş dünyasında bu konunun bir dönüşüm yarattığını vurguladı; “muhafazakar tutum yerini sorgulayıcı tavıra bıraktı” Bu kavramın tutundurulması gerekir. Gelecekte bu en sık kullanılacak kavram olacaktır. Bu kavramı şu şekilde tanımlıyor ve ekliyor: “Kurum içinde bir fikri, projesi olanlara, girişimcilik yeteneği yüksek olanlara kontrollü bir gelişim içinde olanak sağlanmasıdır. Sanayi devriminden bu yana her gün insanın rolü ve önemi artıyor. Bilişimi, yazılım hayatınızı ne kadar çok ele geçirirse geçirsin; insanın önemi daha çok artıyor.”

“Verimlilik dediğimiz bir olay var; bu doğru yönetim, yatırım, planlamaydı. Aslında, eldeki kaynakların ve özellikle İnsan Kaynağı’nın daha fazla sürdürülebilir, rekabetçi şekilde yönetilmesi olarak tanımlanmalıdır. Kurumsal olduğunu düşünen birçok firma hantallıktan yakınıyor, sanki bir devrim yapılmışta tembelleşilmiş gibi oysa ki; “Kurumsallık sürekli bir devinim, enerji getirmelidir. Kurum her yeni gün yeniden doğan canlı bir organizasyondur. İşletmenin en tepesinde yöneten de, yönetilen de insan. İşe insanın doğasından gelen çıktılar etkili oluyor.”

Bir sonraki konuşmacı ise: Başarıya ulaşan Yenilikçi Kararların 4 ana unsuru: Vizyon, eylem, değer yaratma ve sürdürülebilirlik konusu ile Emin Hitay’dı.

11. liderlik zirvesi notları 3

Konuşmaları net sözlerden oluşuyordu. Her girişimci başarısızlığı tadacaktır sözünü Nelson Mandela’dan bir sözle devam ettirdi: “Hayattaki en büyük zafer hiçbir zaman düşmemekte değil; her düştüğünde ayağa kalkmakta yatar.” Başarıda sabır çok önemlidir. Yani bir işi sabrederek sonuna kadar ulaştırmak. Risk olmadan girişimci olamazsınız. Başarı için önünüzdeki büyük hedefleri küçük parçalara bölün. “Fili parçalayarak yiyin!.” Ayrıca unutmayın hayat ödülü hak edenlere verir, hak etmeyenlerden alır. Mazaret yok!”

11. liderlik zirvesi notları 4

Tankut Turnaoğlu ise liderlik vizyonunu ve lider yetiştirme stratejisini anlattı. Başarılarının arkasındaki sırlarını 1947’de Richard Deupree tarafından söylenmiş olan şu söylemde saklı olduğunu belirtti: “Paramızı, binalarımızı, markalarımızı alın ama çalışanlarımızı bize bırakın. Her şeyi tekrar inşa etmemiz sadece 10 yılımızı alır.” Devamında, firmalarındaki şimdiki stratejiyi anlattı: “Biz, lider yetiştiriyoruz. Gelebilecekleri en iyi noktaya ulaşabilmeleri için çalışanlarımıza her türlü olanağı, görev, deneyim ve desteği sağlıyoruz.”

“Her çalışanımız aynı zamanda diğer yeni arkadaşların eğitiminden sorumludur. Sadece en aşağıdan personel alıyoruz. Kariyer planlarını belirliyoruz. diyerek bize lider yetiştirme stratejilerini anlattı. Ardından temel ilkelerini paylaştı: Neden sorgulamak (Gamba’ya gitmek), günlük problemlerde kalmadan uzun vadeli hedeflerin peşinden koşmak, dinlemek (işbirliğinde bulunmak), güvenilir olmak cesur olmak ve paradigmaları değiştirmekten kaçınmamak, basit düşünüp, basit hareket etmek, kazanma tutkusundan vazgeçmemek, iyimser ve pozitif düşünmek.