“İŞ DÜNYASINDA FARK YARATMAK İÇİN İÇ DÜNYADA FARKINDALIK”

Geçen haftalarda İstanbul Business School’un söyleşilerine katıldım. Sloganları ise; “İş dünyasında fark yaratmak için, iç dünyada farkındalık!” idi. Bu eğitimleri özel bir isim vermektedir; Yogesh Sharda. Biraz tanıyalım!.

Afrika’da doğmuş ve Londra’da büyümüş olan Yogesh, Hindistan kökeniyle uluslararası bir ruh taşımaktadır. 20 yılı aşkın bir süredir Kişisel Gelişim Eğitmenliği ve atölye çalışmaları yöneticisidir. Üniversite, yerel yönetimler, şirket ve gençlik organizasyonları için 1000 ‘in üzerinde seminer ve atölye çalışmasını, Kıta Avrupası, İngiltere ve ABD ve Hindistan gibi ülkelerde gerçekleştirmiştir. Stressiz yaşam, olumlu düşünme, kendini keşfetme, içsel liderlik prensipleri, duygusal zeka, öfke yönetimi gibi konularda seminer vermektedir.

Biraz söyledikleri üzerinde duralım:

Çok iyi bir teknik yeterliliğe sahip olabilirsiniz ama bunu aktarmak önemli olan!..

Konferansa, Daily News’ den bir haberle başlıyor; Stres tüm diğer hastalıklara eş değer tutuluyor. Bunun en iyi çözümü ise ruhsal güçlülüğü arttırmak!.

Zihnimizi iyi kullanmamız gerekir. Olumsuz düşünceler aynen bedenimize ateş etmek gibi bir etki verir.

Bir çok stresi tetikleyen unsur var, şuan bu örnekleri ben vermeyeyim, okurken siz saymaya başladınız bile muhakkak. Özellikle Yogesh’in çözüm şekillerini size anlatmak isterim:

  • Stresin gerçek sebebini anlamak,

  • Stresi doğru yönetebilmek,

  • Gelecekteki stresli tecrübeleri yaşamamak için çalışmak.

Peki neler yapabiliriz?: Doğada yürüyüş, sakinleştirici müzik, yoga, arkadaşla konuşmak, bitkisel yağlar.

Birçok yemek yeme, içki içme, sigara kullanma, maddelere bağımlı olma duygusal ihtiyaçlarımızı karşılamak içindir ve hepsi geçici rahatlama sağlar. 4 düzeyde stres vardır:

  1. Fiziksel: Kalp krizi.

  2. Duygusal: Kıskançlık, öfke.

  3. Zihinsel: Kafa karışıklığı, içinde bulunulan durumun nasıl sonlandırılacağını bilememe.

  4. Ruhsal: Yaşamla ilgili motivasyonunuzun kaybolması, anlamsızlık tecrübe etmek.

“Yaşamda anlamı bulmak; tutkulu bir yaşam sürmek için en anlamlısı. Stres bir tür bir acıdır. Bir şeyleri değiştirmemiz gerektiği uyarısını veren bir acı. Acının var olma sebebi vardır. Ağrı bir mesajdır. Tıpkı 20 dakikalık bir sürede ters bir açıda oturmanın sonunda belinizin size verdiği uyarı ağrısı gibi. Eğer mesajı tamamen algılamamaya çalışırsak ağrı devam eder. Stresle duygusal acı aynı şeydir. Stres iki şeye bağlıdır :

  1. Yaşantınızdaki baskılar,( dışarıdan gelen; zaman, finans, trafik vb.)

  2. İçsel baskılar

Zihinsel bağışıklılığınız ne kadar çoksa bu dayanıklılığınız artar.

Stres= Baskı (herkes için koşuları değiştirmek o kadar kolay olmayabilir.)

Dayanıklılık (ama hepimiz zihinsel bağışıklılığımızı arttırabiliriz.)

Neleri kontrol edemeyiz: Trafik, diğerlerinin kişilikleri, ekonomi, hava durumu).

Neleri kontrol edebiliriz: Tutkumuzu, vizyonumuzu, dünyaya bakış açımızı, düşüncelerimizi.”

Kontrol edemeyeceğimiz şeyleri, kontrol etmeye çalıştığımızda stres yaşarız. Eğer zihninizde başkalarının davranışlarını kontrol etme çabası varsa “Hoş geldin stres” Bu kaçınılmaz sondur. Bunun çaresi de kontrol edemediğimiz alandan kontrol edebildiğimiz alana geçmektir.

Duygularımdan ve cevaplarımdan ben sorumluyum, bunlar benim seçimim. Biz kendi “duygusal uzaktan kumandamızı” başkasına vermeyelim. Kendi hayatımızı kendi kararlarımızı kendimiz yönetelim. Bizim mutluluğumuzdan ve mutsuzluğumuzdan başkası sorumlu gibi davranıyoruz. Başkası bizi kontrol ettiğinde o bizim iç dünyamızı yaşıyordur. Stres potansiyelini ortadan kaldırmak için duygusal uzaktan kumandalarımızı artık geri alma zamanı. Stres potansiyeli ben tetiği çektiğimde var.

Bu güzel verimli ve proaktif konferanstan dolayı, İstanbul Business School’a Yogesh Sharda’ya teşekkür ederim.