Küresel boyutta rekabet eden kurumların artık sadece ürün bazında yaptıkları kampanyalar ya da ücretlerle ilgili iyileştirmeler değilde; daha akılcı ve sürdürülebilir stratejilerle sektörde yer alması gerektiği aşikardır. Bunun için sadece yönetimin değil de bütün ekibin belirli bir hedef doğrultusunda hareket etmesi gerekir. Bu hedefin ise bilinir ve şuana kadar uygulanmış olanlara benzer değil de 21. yy’da küresel düzeyde ön plana çıkan değerlere hizmet etmesi gerekir.

Bütün departmanların kendine düşen görevler vardır muhakkak ki; ben bu durumu işveren markası uzmanı olarak ele alırsam maliyet düşürme projemi farklı yorumlarım ve farklı önlemlerden oluşan bir yol çizerim diğer departmanlarda kendi katkı payları olacak şekilde kendilerine hedef belirlemesi gibi. İşveren markası; konusunda başarılı, kendini yetiştirmiş seçkin adaylara sosyal medyadan ulaşmaya çalışıp, firmanın sektörel anlamdaki marka değerinden ve insana değer ölçütüyle ön plana çıkmasından yararlanıp, iş sirkülasyonu ve bundan doğan zararlardan firmayı koruyup, verimlilik analizi ile yeterli sayıda ama en kalifiye personeli işe kanalize edip stratejik anlamda maliyet düşürmede büyük etkisi oluyorsa diğer departmanlarda aynı şekilde kendi maliyet düşürme stratejilerini uyguladığında sonuç hedefe uygun olacaktır.

Bütün kurumların yegane kuruluş amacı tabiki de kardır. Ama kar elde edebilmek için uluslararası düzeyde yarıştığınız sektörde sürdürülebilirlik, innovasyon, sosyal medya, yaratıcılık, insana değer gibi ölçütleri dikkate almanız gerekmektedir. Çünkü artık bu değerler sizi bir tık ileri taşıyor ve rakiplerinizden sıyrılmanızı sağlıyor. Küresel anlamda rakiplerinize fark atma boyutunuz eskisi kadar büyük değil, ama küçük ayrıntılara dikkat ettiğini de burun farkıyla ipi göğüslemeniz mümkün. Bunun için piyasayı küresel anlamda bulunduğunuz yerle birlikte değerlendirmeniz ve yeni maliyet stratejileri oluşturmanız şart.

Bu anlamda yakın zamanda IX. Maliyet Düşürme Startejileri Zirve’si yapılacaktır. Küresel boyutta yeni bir vizyon elde etmek için ben bu zirvede olacağım.. Size de tavsiye ederim.

İlgili makale :
http://goo.gl/9kNyYO