Dünyanın önde gelen pazarlama iletişimi yayını AdvertisingAge tarafından Türkiye‘de ikinci kez düzenlenen “Women to Watch” ödül töreni, Mediacat‘in ev sahipliğinde Swissotel‘de yapıldı.

Türkiye’de lider, izlenmesi gereken, kadın, kelimelerinin yan yana getirilmesi ile oluşan ödül gecesi sanırım bütün bayanları gururlandırır. Ama bunu iş hayatında bulunup idealist olan, bir şeyleri başarmak için var gücüyle çalışan, yeniliklerin ve yaratıcılığın peşinde koşan, bilgi paylaşmak için özverili davranan bireyler daha çok anlar. Kadın erkek ayrımı yapmaksızın her türlü başarıya sevinen bireyler olma eşitliliğin tezahürüdür. Bunun için takipçileri tarafından lider olarak tanımlanmış, fark yarattığı kabul edilmiş bütün lider ruhlu ekip üyelerine bu ülke adına teşekkür ediyorum. Kadınların iş hayatında üst yerlere gelebilmeleri, ülkenin refah seviyesini gösterir bir durumdur. Toplum tarafından verilen diğer görevleri de başarıyla yönetip aynı zamanda iş hayatında başarı göstermek takdire şayandır. Bu açıdan bu ödül gecesi birçok gelişmeye işaret eder.

Bu ödül gecelerinin aslında sosyolojik olarak birçok veri de içerdiği kesin. Kadına şiddetin, hor görülmenin, sadece doğurganlığının kullanıldığının, erkek egemen bir toplumda yaşamanın zorluklarıyla meşgul olan ülkemizde; bu olanaklara sahip olamayan bayanlara da, iş hayatında sürekli ikinci sırayı kabul etmiş olanlara da “demek ki istesem yaparım” umudu doğuyor. Bu ödül törenleri bu gerçeklikleri gözler önüne sererken aslında erkekleri gentlemenliğini de ortaya çıkarıyor. Kendilerinden emin olan, üst düzey pozisyonlarda bayanlarla birlikte hareket etmek isteyen, toplumda birlikte bir bütün halinde var olmayı bilen modern düşünceli erkeklerin de var olduğu aşikar. Bu ülkenin geleceği için uğraşan ve geleceği için projelerde bulunan bay- bayan ayrımı yapmaksızın bütün herkese teşekkürler. Bu organizasyonda sadece başarılı kadınlar sıfatıyla ödüllendirilmediler. Dikkatinizi çekerim onlar izlenmesi gereken liderler!..

Kültür Sanat Lideri ödülüne layık görülen Yazar Elif Şafak,

Yaşam Boyu Başarı ödülü sanatçı Ajda Pekkan,

Sosyal Sorumluluk Önderi ödülüne Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı,

Global Lider: Mc Donald’s Genel Müdürü Dilek Başarır ve Numil Gıda Bölge Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu,

Pazarlama Lideri: VodafoneTürkiye Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü Bilge Çiftçi, Coca-Cola Entegre Pazarlama İletişim Müdürü İpek Zeren Süel ve Turkcell Uluslararası İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu,

İtibar ve Kriz Yönetimi Lideri: Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl,

Marka Lideri: Selamlique ve Haremlique Kurucusu Caroline Koç ve Şölen Çikolata CEO’su Elif Çoban,

İletişim Lideri: Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilir Kalkınma Grup Başkanı Okşan Atilla Sanön,

Yaratıcı Lider: Medina Turgul DDB Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Bleda, Publicis Türkiye CEO’su Faika Ergüder ve Rabarba Ajans Başkan Yardımcısı ve Kreatif Grup Başkanı Pemra Ataç Açıktan