giriş

Günümüzde kurumların da bünyesindeki yaratıcı ekibiyle birlikte destek verdiği girişimcilik süreçlerinde muhakkak dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Nedir bular birlikte göz atalım.

Yola En Az İki Kişi Olarak Çıkın:

İş üretmek çok kolaydır şuan da önemli yerlerde başarılarıyla isimlerini duyduklarımız sağlam bir stres yönetimi gerçekleştirip, işi gerçekleştirebilenlerdir. Fikir ne kadar iyi olursa olsun fikrinizi paylaşmaktan kaçınmadan kendinize birçok vizyondan bakma şansınız verin. Bu sizin proje için daha çok güdülenmenizi sağlayacak ve yola çıktığınız kişilerle farklı fikirler üremenizi sağlayacaktır. Yola en az iki kişi olarak çıkın, Slicon Valley’ de tek kişi olana destek vermiyorlar. Çünkü en az iki kişi olursanız, birinin inancı azaldığında diğerinin onu motivasyon anlamında beslemesi, kaldırması mümkün olacaktır.

Fikirlerinizi İnandığınız kişilerle Paylaşın:

Fikirlerinizi paylaşmak başarıyı ölçmede önemli bir etkendir. Projelerinde başarıya ulaşmış kişilerden fikir almak, yönetimde (sektörün her kesiminden olabilir) üst seviyelerde bulunan kişinin başarılarının sırlarını öğrenmek onlara projenizi danışmak etkili bir adımdır. Başarılı kişiler “başarılabilir” ayrıntısını her konuşmasında size inandırarak kendi başarı sırlarını anlatırlar. Motivasyonu düşük, sadece negatif eleştiren kişilerden, enerjisine ve bilgisine inanmadığınız kişilerle sadece proje için değil her zaman mesafeli olun.

fikirKapsamlı Ön Çalışma Yapın!.

Başarınızın temeli sadece piyasaya sunacağınız tek bir ürün olmamalı. Resmin tamamını ve bitmiş halini görüp onu yorumlamalısınız, daha işe başlamadan. İşin bütününe bakıldığında ürün küçük bir bölümde yer alır. Diğer önem verilmesi gereken noktalar; organizasyonun yapısı, mevcut hedef kitle, ulaşılabilecek hedef kitle, pazarın dinamikleri, pazarlama stratejisi, satış ağı, mali boyut, giderlerin bütçesi, mevcut ilintili pazar payları vb.

Fili Parçalara Ayırarak Yiyin!

Girişimciler büyük hayal kırıklılıklarına uğramamak için, küçük hayal kurup, küçük yatırımlar yaparak işe başlamak isterler ama daha sonra işler büyüdüğünde merkezi iyi yönetemeyip, işlerin gidişhatına yabancı kalıp bunları öngöremedikleri için yeni projelerle uğraşacakları yerde, sıkıntılarla uğraşarak enerjilerini tüketirler. İşe başlamadan önce piyasayı doğru okuyup, yorumladığınız ölçüde, yıllık planlarınız yapabilir, önünüzü görebilirsiniz, büyük düşünebilirsiniz bu ise sizin motivasyonunuzu yüksek tutacaktır.

Girişimciliğin Altın Kuralları yazısının 2. bölümünde bulunan önemli konu başlıklarını mutlaka gözden geçirmenizi tavsiye ederim.