İş Ortaklarınızın Listesini Çıkarın:

Girişimcilerin sosyal medya yöneticileri, halkla ilişkiler uzmanları, aracı kurumların temsilcileri, üretim temsilcileri, şirket içinde varlık gösteriyorsa işveren markası uzmanlarıyla ilişkilerinin çok iyi olması ve hedef kitlesine ulaştıracak iletişim ağlarından oluşan bir liste hazırlaması ve onların yönlendirmesi için sürekli iletişim halinde bulunulması gerekmektedir.

Giderlerin Maliyetini Kontrol Altında Tutmalısınız!

Bir işletme için muhakkak, reklama, çalışanlara, teknik donanıma vb. unsurlara ihtiyaç vardır. Ama bunların kardan alacakları payı önceden hesaplayıp, kontrol altında tutmalısınız. İşletmenizin sizin hayallerinize ulaşır bir suruma gelmesiniz istiyorsanız, biraz zaman gerekir. Sadece bir tek unsura çok para yatırmanız diğer gerekli olanları gözardı etmenize neden olacaktır. İşletmenizi sürekli bütün gelir ve giderleriyle bir bütün olarak düşünmeniz gerekmektedir.


Start-Up Pozisyonda Bitmiş Resmi Görmelisiniz!

Hayalinizin daha ilk adımlarını atıyor olabilirsiniz, ama sizde 5 girişimciden sadece 1’inin başarılı olduğu bir arenada yarışacaksınız, bu nedenle her konuda tamamen hazırlıklı bir şekilde yarışa başlamalısınız. Çalışanların sigortasından, şirket giderlerinin hepsini düşünmelisiniz. Şirketin sadece 1 yıllık gelir- gider dengesi değil, mümkünse 10 yıllık hesaplamalarla yola başlamalısınız. Sermaye önceki dönemlerdeki gibi yüklü miktarlar değil günümüzde, ücretsiz kiralayabildiğiniz mekanlarda mevcut, sosyal medya üzerinden hizmet verecekseniz, giderler bir o kadar daha düşük. Siz kendi şirketiniz için geleceği görme cesareti olanlardansanız bu işte başarılı olmak için ilk adımı atmışsınız demektir.

Çok Fazla Sermaye Daha Çok Şans Demek Değildir!

Parlak bir fikir sahibi olmak, işletmenizi lider mantığıyla doğru yönetebilmek, iletişim kanallarına sizi hedef kitleye ulaştıracak aracı kurumlara yakın ilişkilerde bulunmak sermaye gerektirmeyen unsurlardır, yani sizi başarıya ulaştıracak olan etkenlerdir. Başlangıçta sermaye gerekmez bile denebilir, ön çalışma önemlidir. Çok fazla sermaye yönetemediğiniz sürece hiçbirşeydir. Önemli olan yönetebilmek, organize edebilmektir.

cesurlar burada sen neredesinHayalinizin yol haritası : iş Planı !.

Her girişimcinin kapsamlı bir şekilde iş planı yapması gerekir. Bunun dışında şirketlerin kuruluş aşamasında, vizyonu, misyonu, değerler, politikası, hedefleri önceden belirlenmesi gereken unsurlardır. İşin finansal boyutunda nasıl büyüyecekleri, ne zaman kar elde etmeye başlayacakları, hedeflerine nasıl ulaşacakları bir yol haritası şeklinde burada yer alır.

Ayrıntılarda Boğulmayın!. 

“Kervan yolda düzülür” diye bir atasözü vardır. İşin başlangıcında bilmenizi gerektirecek olan bütün ayrıntılara sahip olmayabilirsiniz, bunun için uzun bir yolunuz olacak, çünkü her virajda başka bir ayrıntı öğreneceksiniz. Çünkü şuanda hazırladığınız plan mevcut zamandaki plan, yeni kuşaklar, yeni sosyal ağlar, sürekli değişen piyasa ve dünya düzeni yeni olanaklar sunacaktır. İşin başlangıcında ayrıntılarda boğulup, hayalinizden vazgeçtirecek unsurları önemsemeyin. Siz kapsamlı olarak genel gidişhatı hazırladıysanız, yolculuğunuz başlasın!..