Mark Zuckerberg biyografi

Genelde yazılan kişisel gelişim kitaplarında, yaşam koçlarının yönlendirmelerinde, ya da verdiğimiz eğitimlerde hep “başarılı kişilerin hayat hikayesini okuyun”, “nasıl başardıklarını gözlemleyin”, “kendinizi daha çok motive edin” söylemlerinde bulunulur. Çok doğru bir yönlendirmedir bu. Başarılı olmaya kanalize olursanız, sonuca ulaşırsınız!

Aramızdan kaç kişi başarı hikayelerini okuyor acaba!. Bunlardan başarılı bir örnek olan Mark Zuckerberg, dünyadaki herhangi bir 30 yaşındaki delikanlıyla karşılaştırıldığında biraz mizahi ama tuhaf sonuçlar çıkıyor. Yukarıda infografik olarak özetlenmiş halinde göreceksiniz.

Kendisi, başarısızlıklar da yaşadı ve bu başarısızlıkları nasıl lehine çevirdiği ve ne hızla yol aldığına dikkatinizi çekmek isterim. Her girişimci başarısızlığı tadacaktır gerçeğinden hareketle bunu söylemek mümkün ki; o da ilk sitesi olan facemash.com sitesindeki veri tabanını oluşturan fotoğrafları bulmak için hacklediğinde Harvard yönetimi tarafından okuldan atılmıştır. Ama pes etmemiş ikinci deneyimi olan facebook’u kurmuştur. Sonrasındaki başarıları malum zaten! Şuan da 24 milyar dolarlık servetin sahibi!

Başarı hikayelerindeki en önemli bölümler genellikle başarısızlıkla sonuçlanan her deneyimden sonra nasıl ayağa kalkıldığının örneklerini görmektir. Çünkü şuan isimlerini duyduklarımız, bunları başaranlardır. Başarı hikayeleri sizin kendinize güveninizi de arttıracak, kendinizi tanımanıza izin verecek bu sayede kendinize her defasında şans vermenin yollarını açacaktır.

Unutmayın! Onlar başarmışsa, siz de başarabilirsiniz.