Dün etohum’un düzenlemiş olduğu verimli ve etkili bir toplantıya katıldım. Girişimcilik konusunda başarılı adımlar atmış bayanlardan başarı öykülerini dinleme fırsatımız oldu.

Bu girişimcilik toplantılarında en önem verdiğim konu; aklında parlak fikri olan girişimci adaylarının başarı örneği sergileyenlerle buluşmalarına fırsat tanınması… Bu toplantı kadın girişimcilik üzerineydi… Konsept pozitif  ayrımcılık üzerinde yoğunlaşmış olsa da bu durum, düzenli olarak gerçekleşecek olan diğer toplantıların konusunun çok zengin olacağına bir işaretti.

Toplantıda öne çıkan konuları belirtmek isterim:

Başarılı girişimcinin en temel noktası; “gereksinimin buluşun anasıdır! (Foster) bilinciyle hareket edip bir ihtiyaca cevap verecek nitelikte işe başlamak gerekir. Renan TavukçuoğluGirişimci olmak istiyorsanız gelenekselden farklı bir bakış açınız olmalı”. Herkes gibi düşünmek sizi farklı kılmaz, muhakkak size sunulan o konfor noktasından ayrılmanız gerekir.

Konuşmacı girişimcilerden gözlemlediğim kadarıyla çoğu, sektörde adı bilinen başarılı şirketlerde belli bir süre deneyim kazandıktan sonra kendi işlerini kurmuşlar. Bir konuşmacının da belirttiği gibi küçük ya da büyük bütçeli bir şirkette belli bir süre çalışmak size zorluklarla baş etmeyi öğretecek, önünüze çıkacak sorunları tanıtacak, sabrınızı ölçecek, size öz güven sağlayacaktır. Başka firmada riske girdiğiniz kadar kendi sermayenizle rahat riske girip deneyimleyemezsiniz. Bir süre çalışacağınız organizasyonda başkalarının deneyimini de gözlemleyecek, alıştırma yaparak kriz yönetebilirsiniz. Ama aksi takdirde kendi firmanızda riske ettiğiniz büyük bir deneyimsizlikle başladığınız elinizdeki tek kaynak olan sermayeniz olacak!

Elif Coşkunkan: “Girişim sürecinde ilklerden olmak istiyorsanız, bazı şeyleri de yolda öğreneceksiniz!” Çünkü herkes aynı fikire sahip olabilir ama ilk olan akılda yer eder. İşe başladığınızda bütün ayrıntılı bilgiye sahip olmayı bekleyip çok yüklenmeyin kendinize esnek olun ve sürecin size bir şeyler öğretmesine izin verin.

Ters açıdan bir soru yöneltildi girişimcilere:

  • “Bayanlara pozitif ayrımcılık yapmak, aslında size yapılan bir haksızlık değil mi!
  • “Sosyal girişimcilik yaparken, pozitif ayrımcılıktan dolayı seçildiğinizi hissedip kendinizi eksik buluyor musunuz?”

Bu toplantı konuşmacılara yöneltilen sorularla da sıra dışıydı! Bu sorulara verilen cevaplar kişisel deneyimlere bağlı olduğu için farklılık gösterdi, bende bunun ucunu açık bırakıyorum… Çünkü düşünülesi bir soru!

Bu soruya farklı yönden yaklaşan, toplumsal gerçekliğe dikkat çeken ve dikkat çeken bir konuşmacı vardı; Senem Anıl: “ Kadınlar kaynakların ulaşımında sıkıntı yaşadığı için pozitif ayrımcılık yapılmalı, çünkü mevcutta yaşadığımız bir Türkiye gerçeği var.”

Üzerinde durulan ve soru yöneltilen bir soru ve cevapta şu şekildeydi: “Yalnız girişimci olmak neden zor? Sizi tamamlayan bir yoldaş olması sizi motive edecektir, çünkü girişimcilik büyük bir belirsizlik

Senem Anıl: “Kadınlar zaten zorluklarla baş etmeyi çocukluktan öğreniyorlar, birçok engellemeyle büyüyorlar, bu nedenle zoru başarmada daha hırslılar!” söylemleriyle kadının girişimcilik yolunda toplumdaki gelişim süreçlerine atıfta bulundu.

Tabi toplantı da keyifli gülümseten bir muhabbet yaşandı. Şöyle bir soru yöneltildi: “Kadın girişimciler kararsız mı?  Cevap: Düşünelim…”

Renan Tabvukçuoğlu bizimle başarı sırlarından birini paylaştı “Benim önem planımda connection ve network var. Know- how kadar, know who’da önemli…

Böyle bir kadın toplantısında karşılaştırma yapılan örneklerden biri de Renan Tavukçuoğlu ’ndan geldi: “Erkekler; analitik, agresif ve hırslılar. Bu konularda başarılılar ama bugünün gereklilikleri duygulara yönelik!..

Kadının kadına desteğinin sorgulandığı bir tartışmadan ise genel bir çıkarımın yapılmasının imkansız olduğu gerçeği ortaya çıkmıştır, çünkü her türlü örnekten söylemler yer aldı toplantıda.

Girişimciliğe başlayıp ta ailesine zaman ayıramayacak olanlara da güzel bir yön gösterecek örnek Hilal Koç’tan geldi: “Ailem girişimciydi; girişimcilik kadınlara esneklik, zaman yönetimi ve zaman yönetimi sağlıyor’ Bu süreçte eilemin sürecini hep yanımda hissettim!” Bu anlamda girişimcilik iş yaşam dengesi üzerine size daha alternatif bir yaşam imkanı sunuyor.

Bu başarılı toplantıyı organize ettiği için etohum’a şahsım adına teşekkür ederim.