Girişimciliğe soyunan bayanlarda en önemli korku ailelerine ve kendilerine zaman ayıramayacakları kaygısıdır. Halbuki girişimcilik anneler için biçilmiş kaftan!. Neden mi?:

Aynı anda birçok işi yapabilirler: Annelerin sosyal yaşamda üstü üstüne eklenen ve büyük bir sorumlulukla yüklendikleri birçok işi nasıl büyük bir beceriyle yaptıklarını düşünecek olursak, bir işletmede yönetici olarak çalışmaları onların bu zaman ve stres yönetimine sahip olmaları dolayısıyla basit bir iş gibi kalabilir.

İlişkilere önem verirler: Erkeklerin başarılı olduğu konulara bakacak olursak; ticaret, iş, para, ekonomi; kadınların ise ticareti devam ettirecek sosyal ilişkiler ve güven… Güven üzerine kurdukları ilişkilerden dolayı personel memnuniyeti artarken personelin sirkülasyonu azalır. Başarılı bir şirketin bu şekilde sağlam temellerini atmaktan öte işinde geleceğe yatırım yapar.

Yanlışı hisseder ve müdahale ederler:  Basit bir örnek verilebilir ; kadınlar yol sorabilir. Sürekli yeni bilgiye açıktır, önceki kuşakla sonraki kuşağı bir potada eritip kendi yorumunu katabilir. En kestirme sonuca, en az enerjiyle gidebilmenin yolunu ararlar, çünkü bir kişilik değil, birçok kişilik düşünebilirler. Yüksek düzeyde sorumluluk sahibidirler.

Anneler iş yaşam dengesini kolay özümserler: Birçok sorumluluğu olan kadınlar (anneler), iş yaşam dengesi üzerine neredeyse uzmandır diyebiliriz.  Bir web sitesinin ya da basın bildirisinin her detayında kaybolan bir anne ile kolay karşılaşamazsınız. Bazen gerekli olan sadece işi tamamlayıp bir sonraki adıma odaklanmaktır.

İletişimde başarılıdırlar: Annelerin mevcut bilgileri paylaşması ve en son ve güncel bilgiye iletişimdeki başarıları sayesinde ve araştırmacı ruhları sayesinde ulaşmaları girişimcilikte başarılı olmaları için önemli bir unsurdur. Annelerin özelikle bilgi paylaşımına vereceğimiz örnekler arasında sosyal platformlarda bilgileri nasıl paylaştıklarına dair olacaktır: Forumlar, bloglar…

Şartlara Uyum Sağlarlar: Annelerin önceden belirlenmiş rutin işleri yoktur; rutin işler gibi görünen işler bir sonraki gün farklı bir şekilde karşınıza çıkabilir. Her daim yüksek bir tempo ve farklı şartlara uyum sağlaması gereken çelik gibi bir sabır ve sağlam bir ruh durumundan söz ediyoruz! Başarılı bir girişimcide olması gereken özelliklerle aynı…

Başarı bazen pazarlama, teknoloji, müşteriler ya da rekabet gibi değişikliklere adapte olamadığınız için elinizden uçar gider. İyi bir girişimci, bir anne gibi değişimden hiçbir zaman korkmamalıdır. Anneler tüm dağınıklığın ve kaosun içinde başarının önüne bakmaktan geçtiğini bilir.