Günümüz dünyasının vazgeçilmez hastalığı olarak bilinen işkolikliğin temelinin gelecek kaygısı olduğu belirtiliyor. Kişi gelecek kaygısıyla kendisini yaptığı işe adıyor ve çevresiyle ilgilenemez hale geliyor. İş dışında kendilerine özel vakit harcamadıkları için bu hastalığa en çok erkeklerin yakalandığını belirtiyorlar.

işkolikHarvard Üniversitesin de okuyan bir grup öğrencinin yaptığı araştırmaya göre İşkolikliğe neden olan mesleklerin beyin gücü ve zihin kullanılarak yapılan işler olduğu ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise fiziksel enerji harcanarak yapılan işlerin, vücudun enerjisi tükendiğinde sona ermesi olarak gösteriliyor. Dünyada ki işkolikliğe neden olan mesleklerin başında, gazetecilik, borsacılık ve bilgisayar programcılığı yer alıyor.

Şirketlerde yer alan insan kaynakları bölümü özlük işlemleri ya da personel tedarik sürecini yönetmek kadar önemli olarak değerlendirmesi gereken bir görevi de (işveren markası departmanı ile birlikte çalışarak) çalışanlara uygun iş ortamları, hobi odaları, grup etkinlik ve organizasyonlar, ödül geceleri vb gibi sosyal ortamlarda da çalışanların kendilerini birlikte tanımalarını  sağlayacak unsurlar yaratmaktır. Günümüzde bu konuda yapılan çalışmalarda çalışanların ofis ortamında gerçekleştirdiği etkinliklerle birbirine ve kendilerine güvenlerinin arttığı ve işlerinde daha çok verimli olduğu gözlemlenmiştir.