Business Insider tarafından yapılan araştırmaya göre, çalışanları tarafından sevilmek isteyen patronların davranışlarını yönetmesi gerekiyor. Çalışanlar aslında nasıl patron istediğini belli ediyor!

Küçük işletmelerin patronlarının kara ulaşmak dürtüsüyle bezenmiş ve stresle yoğrulmuş bir dünyası var. Bu durum aşikar. Ama stresten kurtulmak için mevcut yöntemleri tekrar tekrar uygulamak yerine; iş yaşamını stresi azaltacak bir ortam olarak iyileştirmeyi denemeliler. En çokta çalışanlarla yaşanılan gerilim insanın enerjisini tüketmektedir. Uzmanlar, ilk sırada patronların ulaşılabilir olması gerektiğini ifade ediyor. Bu sayede iletişimin yolunu açıldığında patronlarla daha samimi bir iletişim kurulduğuna ve bunun iş yerinde sıcak bir ortam yarattığına dikkat çekiyor.

patron nasıl olmalı

Business İnsder, çalışanlarına arkadaşça yaklaşan patronların daha başarılı olacağına işaret ediyor. Çalışma şartları ve düzeni konusunda esnek hareket eden patronların daha çok sevildiği belirtiliyor. Ayrıca başarıyı sadece kendisinin değil tüm ekibe mal edenlerin daha başarılı olabileceğini söylüyor. Çalışanlarla empati kurup, onları dinlemek için zaman ayırmalarının çalışanlar üzerindeki olumlu etkisini de söylemeden geçmeyelim.

Sadece patronlar değil de iş ilişkisi içinde olan herkesin biraz daha empatiye önem verip, farkındalık kültürüyle hareket etmesi başarıyı işaret eden asıl faktördür.

Kaynak: Kariyer Dergisi Haziran 2014, Sayı 132