Sosyal Medya sadece bireyler için değil, kişisellik kazandırılan markalar içinde etkili uygulamalarla kullanılmaktadır. Facebook hesaplarını profesyonel olarak bu içeriklerle yöneten firmaların da takipçi sayısının ve tanınırlılık düzeyinin arttığı gözlenmiştir. Nelerdir bu etkili uygulamalar bakalım:

  1. Promosyon Kampanyaları Düzenleyin: İnsanların Facebook sayfalarına üye olmalarının nedeni, onlara e- posta yoluyla gelen özel ürün ve kampanyaları takip edebilmeleridir. Bu nedenle onlara istenileni verin! Ayda bir kez müşterilerinizin başka yerde bulamayacağı limitli sayıdaki bir ürün için indirim kampanyası yada ücretsiz bir uygulama yapın.  Ziyaretçilerin düzenli olarak sizi ziyaret etmesini sağlayacaksınız.
  2. Doğum Günü Uygulamasını Kullanın: Facebookta en üstte yer alan uygulamada takvimlerinize eşleştirdiğiniz alan doğum günü uygulamasıdır. Bu alanı şirketinizin ürününüzün lamsan tarihine, ya da şirketinizi için önemli aktivitelerin olduğu alana denk getirerek takipçilerinizin haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Bu uygulama arkadaş sayınızla sınırlı kalacaktır ama etkileşimi arttıracak ve ilgi çekecektir.
  3. İzin Verin Müşterileriniz Karar Versin: Sosyal medya uygulamaları gerçek anlamda markanızı en azında büyük bir adım ileri  taşır. Facebook diğer sosyal ağlar arasında önemli bir yere sahiptir. Müşterilerinizin ve aktif ziyaretçilerinizi dinleyerek onların pazarlama kampanyalarına yön vermelerine izin verin.  Takipçilerinize renk ve tasarım vb… sorabilirsiniz. Bu tarz anketlerle etkileşimi arttırabilir, kendinizden de konuşturabilirisiniz.eğlenceli içerik
  4. Eğlenceli İçerikler Yaratın:  Değişik zamanlarda işinizle ilgili olmayan içerikler paylaşın, mesela bir takipçinizin doğum günü, ya da bir video olabilir. Bu markanızın daha kişiselleştirecektir.
  5. Özel Gruplar Oluşturun: Müşterilerinizle direk irtibata geçeceğiniz bu gruplarda paylaşımlar sağlayabilir iletişime geçebilirsiniz. Bu grup size feedbackler sağlayacak, etkileşimi geliştirecektir. Bu sayede müşterilerinizin, hedeflediğiniz grubun sorunlarına ya da takdirlerine direk muhatap olacaksınız.
  6. Ortaklarınızla Özel Promosyonlar Geliştirin:  İşlettiğiniz yer, bir restaurantsa ya da başka bir yerse kendi markanızın marka değerini paylaşmak, ve  itibarını kurmak için yeni promosyonlar geliştirin. Bir piyasada hangi konuda ilkleri uyguluyorsanız bu konuda lansman gerçekleştirerek tanınmayı sağlayın.

Kaynakça: http://www.startupnation.com/articles/10-creative-strategies-for-more-effective-facebook-marketing/